Jaké topení do skleníku?

Jak levné vytápět skleník

Na noc pomohou dokonce i zatažené stínící prvky (např. žaluzie). Větší skleníky pak můžeme přepažit polystyrenovými deskami a nebo bublinkovou fólií. Vytvoříme si tak zóny s různým tepelným režimem, načež pak temperujeme či vytápíme především jižně orientovanou část skleníku.
Archiv

Čím přitápět ve skleníku

Další možností, jak ve skleníku akumulovat teplo, je Trombeho stěna. Je to jednoduchý systém umožňující přitápění solární energií, který se využívá v rodinných domech. Stěna natřená černou barvou absorbuje teplo z dopadajících slunečních paprsků a tím se zahřívá.
ArchivPodobné

Jak udělat teplo ve skleníku

Aby toto vytápění fungovalo, je třeba skleník postavit severní stěnou ke stěně vyhřívané budovy (třeba vašeho rodinného domu). Přes den bude na stěnu svítit slunce, pěkně ji prohřeje a v noci se z ní bude uvolňovat teplo přímo do skleníku.
Archiv

Jaká má být teplota ve skleníku

V denních hodinách by se teplota ve skleníku měla ideálně pohybovat v rozmezí 20 až 26 °C, v noci mezi 15 až 20 °C. Samozřejmě, existují rostliny, kterým teplo vyhovuje více. U nich lze krátkodobě akceptovat i výrazně vyšší maximální teplotu, až 32 až 35 °C.

Co do skleníku na zimu

Co můžeme na zimu založit do skleníku

Ve skleníku přes zimu vydrží kadeřavá petržel, saláty, založené zelí, brokolice, špenát nebo růžičková kapusta. Založené znamená, že má kořeny zahrnuté půdou, resp. zeminou s pískem, může být také založené jen nádobách s pískem.

Jak utěsnit skleník

K utěsnění desek se nejčastěji používají těsnicí ventilační pásky nebo neutrální silikon na plasty. Setkat se můžete také s ukončovacím profilem, ten ovšem není možné u většiny skleníku kvůli konstrukčnímu řešení namontovat.

Kdy rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Kdy začít sázet do skleníku

V dubnu přichází čas setí okurek, cuket, dýní, červené řepy, fazolí a bylinek. Ke klíčení těchto plodin jsou ideální vysoké teploty. Přesto ale nepřestávejte s pravidelným větráním skleníku. S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12.

Jakou hlínu do skleníku

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Kdy se sází rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Pěstování ve skleníku

Nádoby je třeba opatřit drenážními otvory a důsledně zalévat. Rajčatům svědčí teplo, ale zároveň potřebují dostatek čerstvého vzduchu, skleník proto musí být, zvláště v horkých letních dnech, dostatečně větrán.

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Jaký silikon na skleník

K lepení, tmelení a spárování polykarbonátových konstrukcí (skleníků, pařenišť, zastřešení bazénů) a zasklívání skel do dřevěných, plastových, ocelových a hliníkových rámů je optimální tzv. neutrální silikon.

Jaký polykarbonát do skleníků

Dvoustěnné polykarbonátové desky AkyVer® 2W (dříve S2F) v tloušťkách 4, 6 a 8 mm jsou nejjednodušší a nejpoužívanější typy dutinkových polykarbonátových desek používaných při stavbě polykarbonátového skleníku. Díky velkému prostupu světla se výborně hodí pro zasklení světlíků a pařenišť.

Jak daleko sázet rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm.

Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.

Kdy se dává hnůj do skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Kdy dát do skleníku rajčata

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Kdy vysévat rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jakou hlínu dát do skleníku

Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Čím nahradit silikon

Oproti silikonům jsou MS polymery ovšem lepidla a tak je nutné se na tmelení dobře připravit. Doporučujeme při práci použít krycí pásku, Čerstvý MS polymer se neodstraňuje tak snadno, jako silikon. Místa, která s ním znečistíme, je nutné omýt speciálním čističem nebo benzínem.

Jak dlouho vydrží polykarbonátový skleník

Polykarbonátový skleník vydrží běžně 15–20 let. Ani polykarbonát není nezničitelný.

Jakou tloušťku polykarbonátu na skleník

Pro zasklení se v základu používají komůrková skla o tloušťce čtyři milimetry. Solidní firmy pak u větších skleníků nabízejí také 6mm tloušťku, protože v našich podnebných podmínkách je potřeba zajistit větší únosnost sněhu.