Jaké trvalky do záhonu?

Jaké trvalky na záhon

Trvalky na zahradu – 10 nenáročných trvalek pro každou zahraduŠalvěj hajní (Salvia nemorosa)Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)Kakost krvavý (Geranium sanguineum)Hosta – bohyška.Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii)Denivky (Hemerocallis)Rozchodník (Sedum)Šanta (Nepeta x faassenii)

Co zasadit do záhonu

Osázení vyvýšeného záhonu zeleninou a bylinkami

Další zeleninou, která se na vyvýšeném záhonu cítí dobře, jsou cukety, mrkev, fazole a cukrový hrášek. Bylinky můžete vysadit i mezi zeleninu – například mezi rajčata. Intenzivní vůně této smíšené kultury odpuzují škůdce a vy získáte vydatnější úrodu.

Jak vytvořit trvalkový záhon

Nízké, drobnější trvalky a druhy s plazivým růstem sázíme vždy k okraji záhonu. Středně vysoké odrůdy pak za ně a nejvyšší rostliny pak doprostřed (pokud záhon pozorujeme ze všech stran) nebo dozadu (pokud je třeba před domem, či nějakou zdí apd.). Optimální doba pro sázení trvalek je jaro nebo časné léto.
Archiv

Jaké jsou trvalky

Trvalky jsou víceleté, vytrvalé rostliny, které − na rozdíl od stromů a keřů − nevytváří žádné dřevnaté výhonky. Na jaře patří k prvním kvetoucím rostlinám v zahradě, již v únoru se objevují talovíny, sněženky a krokusy. V létě se k nim přidávají překrásné trvalky.

Kdy vysadit trvalkový záhon

Ideální dobou pro založení trvalkového záhonu a výsadbu je podzim. Nejlepší je osázet záhon v září a říjnu. Alternativně jsou vhodnou dobou pro výsadbu měsíce březen a duben.

Jak osadit záhon

Vyšší rostliny patří spíše do pozadí, před ně se vysazuje střední patro rostlin a nejnižší druhy rostou v popředí. Středně vysoké a nižší rostliny se tak nechávají vyniknout na neutrálním pozadí. Vždy se ale řiďte konkrétní situací, občas je lepší se od pravidel trochu odpoutat.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Kdy založit záhon

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Co nesmí chybět na zahradě

5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení

Co vysadit na slunné místo

Patří mezi ně např. gazánie, muškáty, vybrané druhy begónií, aksamitníky, petúnie, surfínie a minipetúnie, verbeny a vějířovky. Kromě letniček můžete v truhlících na balkonech pěstovat i mnoho trvalek, jako jsou nízké kopretiny, třapatky a třapatkovky, šalvěje hajní, krosnoočka, astry nebo zvonky.

Jak daleko od sebe trvalky

Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Jak daleko od sebe sázet trvalky

Lepší je ale ranější podzim, protože rostliny mohou do zimy dostatečně zakořenit. Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Po čem Nesázet česnek

Česnek se nesmí sázet po bramborách

Půda je ve staré síle, dobře se připravuje a česnek pak lze dobře sázet. Problém může nastat, když následuje mírná zima: nesklizené brambory v dalším roce nepříjemně zaplevelí pozemek.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co dát vedle rajcat

Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.

Jak se starat o záhonky

Záhony je třeba každý rok provzdušnit, aby se vylepšila struktura půdy. Lépe se v ní pak udrží voda i živiny. Většinou se záhony ryjí jednou ročně, a to na podzim. Výjimkou jsou velmi jílovité půdy, které během zimy rády slehnou.

Jak vytvořit ovocný sad

Rozestupy při výsadbě

štíhlá vřetena: vysazujeme do řad vzdálených od sebe cca 3-4 metry, rozestupy mezi jednotlivými stromy by měly být 0,8-1,8 metrů zákrsky: podle odrůdy a podnože vysazujeme do sponu 3-4 metry x 2,5-3 metry. Do řad s rozestupy 3,5-4,5 metru a s rozestupy jednotlivých stromů 2,5-3,5 metru.

Jak dlouho vydrží trvalky

Zatímco letničky nebo dvouletky je nutné pravidelně obměňovat, dlouhověké rostlinky zvané trvalky vydrží na zahradě minimálně tři až čtyři roky, některé dokonce celá desetiletí. Hodí se do všech typů zahrad.

Co dát do truhliku na slunce

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Kam umístit záhon

Zeleninový záhon zakládejte na slunném místě.

Dobře by se vám k němu mělo zajíždět kolečkem. Zeleninový záhon založte nejlépe na jižní, případně jihovýchodní nebo jihozápadní straně pozemku. Vyhněte se místům, kde řádí živly, vyberte spíše závětrný a chráněný prostor, aby rostliny zbytečně netrpěly.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Kdy začít sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Co zasadit k rajčatům

Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.