Jaký štuk na fasadu?

Jaký štuk na fasádu

Spíše se orientujte na druhy štuku – obyčejný, akrylátový, silikonový, silikátový… Doporučuju posledně jmenovaný, je slušně vodoodpudivý a přitom i prodyšný… Malta je míchaná.
Archiv

Jakou zvolit omítku na fasádu

Při výběru fasádní omítky dbejte především na to, aby byla poskytována záruka proti řasám a plísním. Aby měl materiál záruku nejlépe i na stálobarevnost. Vybírejte prodyšnou fasádní omítku. Čím víc je fasádní omítka prodyšná, tím více má i zvýšenou nasákavost.

Jak vybrat štuk

Konkrétní typ štuku volte i podle velikosti zrna. Jemné omítky s hrubostí zrna kolem 0,4 mm jsou standardem. Existují však i speciální typy hrubého rustikálního vzhledu se zrnem přes 1 mm nebo naopak velmi jemné štuky s minimálním zrnem.

Jak na fasádní omítku

Omítka se nanáší strojně stříkáním, stáhne a urovná se hliníkovou latí a po zatuhnutí se seřízne latí a strhne škrabákem. Po provedení jádra je nutné dodržet časový odstup před aplikací finální omítky. Na vyschnutí jádra je třeba počítat s 1mm omítky = jeden den schnutí.

Jak správně štukovat

Štuk nanášejte od rohů a okrajů doprostřed pomocí ocelového nebo plastového hladítka (natahováku) v pruzích a s co nejmenším počtem tahů. Nabírejte a nanášejte vždy jen slabší vrstvu, aby štuk tíhou neopadával. Štuk nejdříve do plochy vtlačujte a až následně uhlazujte.

Jakou penetraci pod štuk

Speciální jednosložková penetrace s křemičitým pískem na hutné, hladké a nenasákavé podklady. Ideální je jako přednátěr a příprava podkladu před prováděním obkladačských prací a…

Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou

Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.

Jaká je nejlepší barva na fasádu

Nestárnoucí klasikou jsou béžové, světle žluté nebo šedé či jiné neutrální odstíny, naopak křiklavé barvy nebo velmi syté či tmavé mohou v prostoru působit rušivým dojmem. Máte-li dům na dosah přírody, volte barvu tak, aby se s přírodními elementy vhodně doplňovala. Dobrou volbou jsou různé odstíny hnědé či zelené.

Co použít místo štuku

Když už jsou stěny hodně opotřebované, před malováním je dobré jejich povrch srovnat. Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka.

Jaký je nejlepší štuk

Je to tuším od Henkelu. Ale kvalitativně srovnatelný (ne-li občas lepší) je Knauf. A cenově výhodnější. Na tom Sokratu je tuším ředění psané.

Jak dlouho schne fasádní omítka

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.

Jak se dělá škrábaná omítka

Škrábaná struktura

Omítka se nanáší strojní omítačkou nebo ručně zednickou lžící v tloušťce 10 – 11 mm u zrnitosti 3 mm a 8 – 10 mm u zrnitosti 1,5 mm. Omítka se ihned po nastříkání stahuje zubatým hladítkem. 24 hod. po aplikaci se provede seškrábání povrchu omítky speciálním škrabá kem s hroty na tl.

Jakou penetrací pod štuk

Speciální jednosložková penetrace s křemičitým pískem na hutné, hladké a nenasákavé podklady. Ideální je jako přednátěr a příprava podkladu před prováděním obkladačských prací a…

Kdy Nanaset štuk

Okamžitě po zakoupení materiálu můžeme začít se štukováním. Při nanášení štuku na stěnu je důležité nenatahovat příliš velkou plochu. Nanesený štuk by proschl a jeho další zatočení by již nebylo možné.

Jakou zvolit barvu fasády

Celkový vzhled domu:

Barva fasády by měla ladit s ostatními prvky. V první řadě jde o okna. K dřevěným rámům (nebo těm s dekorem dřeva) se hodí spíš přírodní barvy: okrová, hnědá, žlutá nebo bílá. Pokud máte šedá/antracitová okna, můžete se víc odvázat a klidně si dovolit zelenou, fialovou, červenou nebo modrou.

Jak natřít venkovní fasádu

Zpočátku „ořezáváme“, jak říkají řemeslníci, kolem okrajů štětcem a pak, nejlépe štětkou, pokračujeme na ostatních plochách. Druhý nátěr se doporučuje nanášet válečkem. Pomocí válečku docílíme s barvou BARLET celistvého vzhledu fasády bez nepravidelností.

Jaký typ fasádní barvy

Srovnávací tabulka fasádních nátěrů

Akrylátová fasádní barva Silikátová fasádní barva
Vhodné na jakékoliv podklady Vhodné na podklady s obsahem křemíku
Pro zateplení polystyrenem Pro zateplení polystyrenem i minerální vatou
Horší paropropustnost, horší voděodolnost Vynikající paropropustnost, horší voděodolnost

Jak Sterkovat zeď

Jemné trhliny mírně rozšiřte, aby bylo možné stěrku později rozetřít do celé trhliny. Pomocí štětky nebo vlhkého hadříku mírně navlhčete stěnu nebo strop, aby se nachytal prach. Silně savé, porézní, otíravé a křídovité podklady před stěrkováním ošetřete penetračním nátěrem.

Jak natáhnout štukovou omítku

Malým natahovákem rozetřeme štuk po okrajích stropu a poté velkým natahovákem roztíráme štukovou směs po celé ploše stropu. Natahujeme tenkou vrstvu, protože jinak by nám štuk ze stropu spadl. Štuk se musí do stropu vtlačit a teprve poté uhlazovat do ztracena. Když štuk zavadne, můžeme natáhnout druhou vrstvu.

Jak dlouho nechat schnout štuk

Nevím, jak dlouho štuk "zraje", ale měl by být proschlý, je dobré vyčkat až celý zesvětlá, což může být podle místních podmínek i několik dní.

Kdy penetrovat fasadu

Penetrace se provádí po vyzrání základní vrstvy minimálně však po 5 dnech. Podkladní nátěr se nanáší válečkem nebo štětcem.

Jak dlouho zraje fasada

Nedodržuje se pravidlo, že jeden milimetr omítky nebo lepidla by měl schnout 24 hodin. Kolikrát se stane, že firmy natáhnou lepidlo s perlinkou a druhý den nanáší finální omítku. Lepidlo je tlusté pět milimetrů, mělo by schnout za dobrého počasí pět dní,“ řekl Straka.

Čím škrábat omítku

K namáčení můžete použít chlupatý váleček nebo klasickou zednickou štětku. Doporučujeme namáčet stěny po částech. Vyhnete se tak možnosti, že vám stěna začne vysychat ještě než se dostanete k jejímu škrábání.

Kdy natahovat fasádu

Výrobci omítek jasně doporučují teplotu a vlhkost, kdy aplikaci provádět. Obecně lze říci, že rozmezí teplot je od 5–25 °C. Pokud takové podmínky nepanují, měli bychom zvážit, jestli aplikaci omítky odložíme,“ upozorňuje Zdeněk Pikl.

Kdy penetrovat fasádu

Penetrace se provádí po vyzrání základní vrstvy minimálně však po 5 dnech. Podkladní nátěr se nanáší válečkem nebo štětcem.