Kdy a jak stříhat jabloň
Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří
Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.
Kdy stříhat vlky na jabloních
Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.
Jak stříhat jabloně ve stěně
První koncový výhon odstraníme úplně a druhý zaštípneme za druhým listem. Pokud vyrostl jen jeden výhon, zkrátíme ho také obdobně. Řezem za zelena posílíme spící očka a stimulujeme jejich vývin v květní pupeny. V zimě pak takto vypěstovaný plodný obrost upravíme seříznutím nového výhonku na 3 pupeny.
Jak stříhat staré jabloně
Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.
Jak správně stříhat jabloň
Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.
Jak správně stříhat stromy
Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.
Jak se stříhají stromy
Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.
Proč mi nekvete jabloň
Pokud je vybrána špatná odrůda, která není vhodná pro vaši oblast, kvetení nemusí čekat. Jabloň může být nepříjemná: horká nebo studená, příliš vlhká nebo příliš suchá. Takový strom nebude kvést, vynaloží veškerou svou sílu na boj o přežití.
Kdy se stříhají stromy
Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.
Kdy se mají stříhat stromy
Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.
Jak omladit starý strom
V koruně staršího stromu se také objevuje takzvané paroží, krátké členité kroužkovité větévky nebo něco jako trny, na nichž bývá spousta buclatých květných pupenů. Nenechávejte je příliš zestárnout, je třeba je také zmladit. Když na nich odhadnete asi 20 pupenů, většinu paroží odstřihněte a nechte jen asi 5 pupenů.
Proč nerodí jabloně
Proč jabloně neplodí Pokud stromy nechtějí nasazovat na plody, může být jednou z příčin příliš hluboké zasazení. Místo kde byla jabloň na podnož naroubována, poznáme jako zesílený úsek na kmeni, a právě toto místo by mělo zůstat po výsadbě asi 5 cm nad zemí. Pokud tomu tak není, pomůže, když stromek vyzdvihneme.
Kdy kvetou jabloně
Kvete v dubnu až květnu. Květy jsou až 5 cm široké, bílé s vnějším červenavým nádechem, s 5 korunními lístky a 15–20 tyčinkami. Jabloň je cizosprašný strom. K opylení je nutný pyl z jiné odrůdy.
Jak stříhat starou meruňku
Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.
Jak omladit jabloň
Východiskem, jak podpořit růst kmene a kvalitu plodných větví v koruně, je odstranit příliš bujné větve ve spodní části osy. Tím zlepšíme osvětlení v dolní zóně stromu. Udržet strom v předpokládané formě a objemu v určité výšce je velmi obtížné a většinou vzniká růstová nerovnováha v jednotlivých zónách koruny.
Co to je podnož M26
M26 – ( podnož pro jabloně ) středně bujně rostoucí, dobře kotvící v půdě, vhodná do lehkých a nezamokřených půd, podnož vhodná pro zákrsek a čtvrtkmen. Je mrazuvzdorná .
Jak se protrhávat jablka
Při protrhávání plodů obvykle necháváme vzdálenost mezi jednotlivými plody od 10 do 20 cm. U více plodů vyrůstajících z jednoho místa, necháváme vždy jeden až dva a ostatní odstraníme. Odstraňujeme je tak, že odtrhneme rukou stopku od plodu nebo přestřihneme stopku nůžkami.
Jak se starat o jabloně
Již při sázení jabloně můžeme přidat do půdy draslík a fosfor. Tou nejjednodušší cestou je používání hnojiva NPK, které přidáváme do půdy na podzim a pak znovu na jaře. Důležité je také pravidelně přidávat do půdy humus, který obsahuje například koňský hnůj. O vysoce kvalitní hnojení se dobře postará i uleželý kompost.
Jak tvarovat meruňku
Mladé meruňce tvarujeme korunu z jedné hlavní vodící větve, která převyšuje ostatní asi o 20 cm, a 3 až 5 vedlejších. Větvičky zastřiháváme o čtvrtinu až o jednu třetinu. Zastřihovat musíme v místech, kde pupeny nových větví směřují od koruny, tím docílíme bohaté úrody.
Kdy se stříhá meruňka
Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.
Co je to podnož MM106
MM106 -středně vzrůstná podnož, bujně rostoucí, velký kořenový systém, odolná k mrazu, vhodná do kamenitých i vlhkých půd, podnož je vhodná pro tvary polokmen a vysokokmen. Stromky brzy a dobře plodí.Je hodná i do vlhkých půd.
Co je podnož M9
M9 – slabě rostoucí podnož, malý kořenový systém, mělce kořenící,středně odolná mrazu,podnož vhodná pro tvar zákrsek, nejrozšířenější podnož slabého růstu u nás. Stromy vyžadují podpěru. Odrůdy na této podnoži brzy plodí a dosahují nejvyšší výnosy.
Proč padají jablka
Důvody padání jablek
Existuje spousta důvodů, proč z jabloně padají plody ještě předtím, než dozrají. Jabloně mohou shazovat plody z důvodu špatného opylení, při vysokém nasazení plodů, z důvodu nedostatku živin nebo vody, a také například z důvodu poškození chorobami a škůdci.
Jak Zaštipovat jabloně
Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.
Co zasadit pod jabloň
Jablka mají užitek z fialek a méně trpí strupovitostí, pokud jsou pod nimi pěstovány česnekovité rostliny, především pažitka. Pokud poblíž roste i dračík, účinně tak odpuzuje pilatku jablečnou, lichořeřišnice zase odrazuje vlnatku krvavou.