Jak uběhnout svůj první maraton?

Jak na první maraton

Maraton bez ambicí na čas přežijete i bez dlouhých běhů. Budete-li si chtít dlouhý běh zkusit, natáhněte trasu na 25 až 30 km. Květen Pokud jste dlouhý běh nestihli, už jej nezařazujte. Pokračujte dále čtyřmi výběhy v týdnu a na závod volte volnější tempo.
Archiv

Jak dlouho trvá uběhnout maraton

Časový limit závodu

maraton (42,195 km): 7:00 hod, tempo 9:45 min / km. půlmaraton (21,0975 km): 3:00 hod, tempo 7:55 min / km. štafeta 4 x 5 km: 3 hod, tempo 9:00 min / km. 10 km: 1:30 hod, tempo 8:25 min / km.

Jaký je dobrý čas na maraton

Říká, že váš nejlepší možný čas (NČM) na maratónské distanci lze odvodit z nejlepšího času na 10 kilometrů (NČD) a to, když jej vynásobíte téměř ďábelským koeficientem 4,666. Pokud máte nejlepší čas na 10 000 metrů například 40 minut, bude výsledek 40*4,666=186,64 minut, tedy 3 hodiny 6 minut 38,4 vteřiny.
Archiv

Kdo uběhl první maraton

olympijských her na přibližně původní trati z Marathónu do Athén 10. dubna 1896. Vítěz prvního Olympijského maratonu pořádaného 10. dubna 1896 (jednalo se pouze o závod mužů) byl Spyridon Luis, řecký nosič vody, jež dosáhl času 2 hodiny, 58 minut a 50 sekund.

Jak natrénovat na maraton za 100 dní

Jak uběhnout maraton za 100 dní – Kompletní průvodce přípravou a tréninkem. Nestor českého běhání Miloš Škorpil a populární novinář a spisovatel Miloš Čermák v krátkých a srozumitelných kapitolách představují praktický návod, jak uběhnout maraton.

Jak se běhá Fartlek

Fartlek je forma tréninku, která je založená na střídání pomalejších a rychlejších intervalů. Délka, čas a intenzita tempa záleží na tom, jak se zrovna cítíte. Můžete třeba vyběhnout úplně volně a pak si podle chuti zrychlit. Když vám dojde šťáva, vrátíte se k běžnému tempu.

Jak dlouho se běží 1 km

Při „běžném“ běhu, tzn. ani maratonský, ani sprint, ale ani začátečnický běh, se optimální rychlost udává mezi 9 – 13 km/hod, přičemž horní hranice se připisuje většinou mužům. Průměrný čas běhu na 1 km se potom uvádí na přibližných 4,5 – 6 min. Pokud vám trvá zaběhnout 1 km méně než zmíněný čas, můžete si poblahopřát.

Jak správně dýchat při běhu

Při běhu bychom měli vědomě dýchat hluboko do břišní dutiny, kde se okysličí mnohem více krve než při povrchním hrudním či mělkém dýchání. Navíc můžete nevědomky přetěžovat krční páteř. Hluboký výdech je předpokladem ke správnému hlubokému vdechu a zvětšení vitální kapacity plic.

Jaký je světový rekord v maratonu

V současnosti je také držitelem světového rekordu v maratonském běhu výkonem 2:01:09 hodiny, zaběhnutým v Berlíně roku 2022. Zároveň je také držitelem neoficiálního rekordu a prvního času na této trati pod hranicí 2 hodin (1:59:40,2 hodiny, kterého dosáhl ve Vídni dne 12.

Jak rychle uběhnout 1 km

Při „běžném“ běhu, tzn. ani maratonský, ani sprint, ale ani začátečnický běh, se optimální rychlost udává mezi 9 – 13 km/hod, přičemž horní hranice se připisuje většinou mužům. Průměrný čas běhu na 1 km se potom uvádí na přibližných 4,5 – 6 min. Pokud vám trvá zaběhnout 1 km méně než zmíněný čas, můžete si poblahopřát.

Kdy zacal zatopek behat

A tak jsem musel závodit. Když jsem se rozběhl, cítil jsem, že chci vyhrát, ale skončil jsem až druhý. A tak to celé začalo,“ vzpomínal na začátky Zátopek, kdy v roce 1941 absolvoval svůj první závod – běh Zlínem. Za tři roky už pokořil řadu český rekordů, např.

Jak zacit běhat maraton

Neběhejte déle jak 3 až 4 hodiny

Nemusíte však stále běhat bomby, když jeden týden zvládnete 30 km, odpočiňte si ten další během na 15 km. Vždy myslete na to, že tréninková jednotka by neměla překročit dobu 3 až 4 hodin – to je už pro tělo příliš velká zátěž a vede k horší regeneraci, přetrénování a poklesu výkonnosti.

Jak uběhnout maraton za 100 dní Kompletní průvodce přípravou a tréninkem

Vybíráme pro vás. Nestor českého běhání Miloš Škorpil a populární novinář a spisovatel Miloš Čermák v krátkých a srozumitelných kapitolách představují praktický návod, jak uběhnout maraton. Jak se za 3 měsíce dostat téměř z nuly na vysněnou metu 42 kilometrů 196 metrů a nepřijít přitom o chuť zkusit to znovu.

Co to je intervalový trénink

Intervalový trénink – definice

Intervalový trénink je druh tělesné aktivity, který je typický střídáním rychlých úseků vyšší intenzity s úseky odpočinkovými. Řadí se mezi nejnáročnější, ale za to mezi nejúčinnější metody běžeckého tréninku.

Co je tempový běh

Tempový běh je běh, v němž adaptujeme tělo na vstřebávání laktátu, tj. ve svalech se ho při tomto běhu tvoří zhruba tolik, kolik jsme ho schopni odbourávat.

Jak vydržet déle běhat

První běh si naplánujte na 10 minut, druhý na 15, po týdnu vyzkoušejte rozdělit běh po pěti minutách na rozklus, tempo a uvolnění a běhy postupně prodlužujte – na 20, 25 i 30 minut. Až ve chvíli, kdy zvládnete bez přestávky uběhnout alespoň 30 minut začíná dávat smysl určovat délku běhu podle vzdálenosti.

Jak si zlepšit dech

Sedm způsobů, jak zlepšíte své dýcháníMyslete na něj. Dýchání je tak instinktivní záležitost, že možná ani nevíte o zlozvycích, které jste si vypěstovali.Hlídejte si držení těla.Pamatujte, že není vzdech jako vzdech.Když jste ve stresu, nedýchejte zhluboka.Používejte nos.Přestaňte chrápat.Odbourejte stres.

Jak zlepšit dýchání při sportu

Při běhání se zaměř na pravidelný dechový rytmus. Hluboké dýchání vůbec nevadí, svaly při běhu potřebují dodávat spoustu kyslíku, takže čím více jim ho dopřeješ, tím lépe pro tebe. Při lehkém běhu se snaž nadechovat nosem – je to zdravější, protože se vzduch v nosní dutině ohřeje, zvlhčí a částečně přefiltruje.

Kdo je nejrychlejší na světě

Pouhých 9,58 sekund – přesně tolik času zabrala Usainu Boltovi zářivá cesta na sportovní vrchol. Jeho světový rekord v běhu na sto metrů šokoval celý svět. Když byl ale Usain St. Leo Bolt malým chlapcem, víc než běhání, které ho vůbec nebavilo, se věnoval jiným sportům.

Jak zvýšit výkon při běhu

Proto jsme připravili 5 jednoduchých tipů, které vám běžecký trénink obohatí a pomohou k lepším běžeckým výkonům.Zařaďte intervalové tréninky.Fartlek aneb hra s rychlostíBěhejte v kopcích.Zařaďte do tréninku různě dlouhé běhy.Nutriční tip na závěr.

Na co zemřel Zátopek

V nemocnici v pražských Střešovicích dnes ve věku 78 let zemřel Emil Zátopek. Legendární běžec byl hospitalizován od 30. října pro potíže způsobené mozkovou příhodou. Už v září ale Zátopek strávil ve střešovické nemocnici tři týdny, když trpěl horečkami vyvolanými virovým onemocněním.

Co behal Zátopek

Emil Zátopek se stal prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minut (28:54,2 1. června 1954 v Bruselu) a trať 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 29. září 1951 ve Staré Boleslavi). Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích.

Kdy je nejlepší čas na běhání

Nejvhodnější pro vykonávání fyzické aktivity je čas mezi 7–11 hodinou. Tělo je připraveno odvést nejtěžší zátěž, je zcela odpočato. Z toho vyplývá, že ideální by bylo běhat ráno nebo dopoledne. Ze zkušeností ostatních běžců ale pramení, že doba, kdy vyběhneme, se stává záležitostí zcela individuální.

Co si dát k jídlu před Během

Přibližně 3–4 hodiny před tréninkem je vhodné sníst hlavní jídlo sestávající z komplexních sacharidů, bílkovin a středního množství tuku a vlákniny. Příkladem může být: rýže s kuřecím masem na pomeranči. francouzské brambory.

Jakou vzdálenost běhat

Krátké intervaly 200–400 metrů zařazujete na získání rychlosti pro závod na 5 km, 400–800 m na 10 km, 800–1200 m na půlmaraton a 1200 m až jednu míli (1 600 m) na maraton. Celková doba intervalového tréninku by měla být okolo 45 minut. Pro běh intervalů je ideální atletická dráha, kde přesně znáte vzdálenost.