Jak uchovat cerstvou cibuli?

Jak uchovat čerstvou cibuli

Vyberte suché, tmavé, dobře větrané a hlavně chladné místo k uskladnění. Na takovém místě můžete koupenou a přebranou cibuli zavěsit v síťkách, ve kterých se často prodává. Nebo cibuli rozložte v dřevěných či plastových bedýnkách – je důležité, aby byly vzdušné.
Archiv

Jak správně skladovat česnek a cibuli

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli

V suchém a provzdušněném prostoru je pak necháme vyvětrat. Očištěnou cibuli pak skladujeme nejlépe v dřevěných bednách na suchém a tmavém místě, kde nemrzne. Česnek je vhodné skladovat i se stvoly, taktéž na suchém a temném místě.

Jak zakonzervovat cibuli

Sušte ji rozloženou na plechu vyloženém pečicím papírem při teplotě 50–60 °C v pootevřené troubě klidně až 12 hodin. Občas ji promíchejte, abyste zkontrolovali, zda není přesušená. Usušenou cibuli skladujte ve vzduchotěsné nádobě. V této úpravě vydrží až rok.

Jak skladovat cibulky

Uskladňujte pouze pevné, tvrdé cibule, bez jakéhokoliv poškození, neboť ve skladovacích prostorách se hniloba či jiné onemocnění jako je plíseň, případně škůdci, rychle šíří a přijdete o všechno. Skladovat se mohou ve tmě, ale v suchém prostředí, v pilinách hoblinách, v papírových sáčcích, v písku, v listí.

Jak uchovat cibulky přes zimu

Poté, co od nás cibulky obdržíte, zasaďte je co nejdříve do chladné půdy. Pokud není možné je ihned zasadit, uskladněte je na suchém, tmavém a dobře větraném místě. Ideální je teplota kolem 20 °C, ale neměla by kolísat, na to jsou cibule háklivé. Cibulkám nesvědčí vlhkost, protože způsobuje jejich zahnívání.

Proč nedávat cibuli do lednice

Na nadměrný chlad nedobře reagují také cibule, česnek a brambory. Česnek a cibule začnou rychle plesnivět a ztratí aroma i chuť. Brambory sice milují chlad a temno, ideálně však takové, které poskytuje obyčejný sklep.

Jak se má skladovat cibule na zimu

Vhodné je skladovat cibuli při vlhkosti vzduchu 65–75 %. Přes zimu může posloužit jako skladovací prostor i balkon, pokud nejsou mrazíky, nebo sklep, jestliže není příliš vlhký. Je potřeba cibuli zajistit proudění vzduchu, aby nezačala plesnivět. Správně uskladněná žlutá cibule vydrží i několik měsíců.

Jak uchovat česnek v paneláku

Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým (Aceria tulipae), vyhovujeme mu pokojová teplota a sucho. Bez problému vám tedy vydrží i v panelákovém bytě. K osvědčeným způsobům skladování česneku patří jeho zapletení do copů. Ideální je, když čas od času jeho stav zkontrolujeme.

Jak zpracovat červenou cibulí

Konzumuje se buď syrová a to v různých salátech (nejznámější je řecký salát), přidává se do hamburgerů, sendvičů či studených předkrmů. Červenou cibuli je možné i tepelně zpracovat, připravují se z ní čatní a marmelády, výborná je ve slaných koláčích, v cibulové polévce nebo grilovaná.

Jak uchovat cibulky modřence

Stvol s květem odstřihneme, docházelo by ke zbytečnému vysilování cibulky. Rostlinu s listy necháme na světle, a i nadále ji budeme zalévat. Cibulky uskladníme v papírovém sáčku, v novinovém papíře nebo v rašelině.

Co delat po odkvětu cibulovin

Odkvetlým cibulovinám by se měly ponechat listy do úplného zaschnutí. Teprve potom se cibulky v zemi „zatáhnou“ a můžeme je vykopat!

Jak skladovat cibulky kvetin

Cibule necháme důkladně oschnout na vzduchu při teplotě kolem 25 °C. Poté je v lískách nebo papírových sáčcích skladujeme na vzdušném místě při teplotě kolem 20 °C až do podzimní výsadby.

Jak uchovat cibuli v lednici

Ideální je skladovat cibuli o teplotě 4–6 stupňů Celsia. Ovšem když není místo ve špajzu nebo není k dispozici špajz, můžete ji nechat i v kuchyni na lince nebo v chodbě třeba zavěšenou, občas někdo prodává takové krásné pletence cibule, které jsou zároveň dekorace.

Proč nepatří banány do lednice

Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.

Jak skladovat cibuli v paneláku

Cibule je obecně nenáročná a lze ji mít v panelákovém sklepě i na balkoně. Stačí ji dát do prodyšných bedýnek a bez větší péče vydrží opravdu dlouho. I tak se ale vyplatí čas od času cibuli zkontrolovat a shnilé kusy neprodleně vyhodit.

Jak uchovat česnek co nejdéle

Nejdéle vám vydrží v komoře, a to až do června příštího roku. Využít můžete i sklep, ale jen pokud je suchý. Pokud česnek nemáte spletený v copech, skladujte ho buď zavěšený v prodyšném obalu nebo svázaný do kytic (jako u cibule), popř. ho volně nasypte do dřevěných lísek nebo bedýnek a takto uložte na určené místo.

Jak zpracovat česnek aby se nezkazil

Jednotlivé stroužky oloupejte, nakrájejte na tenké plátky, ty rozložte nejlépe na síta a sušte dva až pět dnů podle tloušťky. Použít můžete i sušičku. Usušený česnek můžete rozemlít na prášek nebo nasekat nadrobno. Skladujte v dobře těsnící nádobě, aby nevyčichl.

Jak naložit červenou cibulí

POSTUPCibuli oloupejte a nakrájejte na kolečka tlustá asi 3 mm (záleží na vás).V rendlíku přiveďte k varu vodu, smíchejte s octem, rozpusťte cukr, sůl a promíchejte.Hotový rozvar nalijte do sklenice tak, aby byla ponořená.Uzavřete víčkem a dejte do lednice.

Jak zkaramelizovat červenou cibulí

Jak na to Cibuli nakrájejte na měsíčky. V litinové pánvi nebo hrnci na másle cibuli zvolna restujte, dokud nezměkne, pak přidejte cukr a balzamiko a nechte zkaramelizovat. Hotovou cibulku dle chuti dosolte.

Co s cibulkami hyacintů po odkvětu

Po odkvětu:

Když odkvete, odstřihneme květ, abychom zamezili vysilování cibule. Listy za žádnou cenu neodstraňujeme, ale necháme je postupně zežloutnut, v tuto chvíli ho přestaneme také zalévat. Cibuli je možné přes zimu v zemi ponechat, v takovém případě ale půdu zakryjeme před případnými mrazy (např. mulčem).

Kdy sázet cibulky modřence

Cibulky modřence se vysazují od srpna až do zamrznutí půdy, čím později je vysadíte, tím později vám pokvetou.

Kdy vykopat cibuloviny

V červenci je nejvyšší čas sklidit jarní cibuloviny, zejména tulipány a hyacinty, kterým, jsou-li v létě skladovány v suchu, se daří lépe, než při víceletém pěstování na stejném stanovišti. Sklízíme cibuloviny, které se už příliš rozmnožily, tísní se a slábnou, nebo je chceme vysadit na jiné místo v zahradě.

Jak dlouho vydrží cibule v lednici

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Brambory 1 – 2 měsíc 1 – 2 týdny
Cibule 1 měsíc 14 dní
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní

Proč se rajčata nedávají do lednice

Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten totiž zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické chuti. Chlad také ničí buněčné membrány rajských jablíček, a tím se jejich dužina stává moučnatou.

Jak zakonzervovat česnek

Rostliny opatrně svažte za nať a pověste je na teplé místo ve stínu, kde dobře profukuje vítr. Pozor na závěs těsně pod střechou, kde se během slunného dne teploty vyšplhají pořádně vysoko. Česnek se dá sušit i bez natě, v bedýnkách nebo na roštech, vždy je ale nezbytné zajistit dostatečné proudění vzduchu.