Jak uchovat cerstvou Medunku?

Jak skladovat čerstvou mátu

Stonky máty ponoříte do sklenice s vodou a sklenici pak umístíte do chladničky. Nezapomeňte denně měnit vodu a pravidelně odebírat uhnívající části rostliny. Týden by měla máta vydržet v ledničce i jen tak zabalená do navlhčené papírové utěrky. Nejlepším způsobem, jak mátu uchovat dlouhodobě, je ale sušení.
Archiv

Jak uchovat meduňku na zimu

Meduňku je vhodné sušit, avšak dost tím ztrácí na vůni a aroma je méně výrazné. Řešením je meduňku mrazit, nebo si uvařit meduňkový sirup.
Archiv

Jak udržet čerstvou mátu

Jak uchovat lístky máty, aby byly jako čerstvé. Jsou skvělé do osvěžujících nápojů pro horké dny. Druhou možností je bylinky v celém svazku postavit do sklenice či nádoby do které nalijeme trochu vody tak, aby nebyly ponořené listy. Nádobu poté uzavřeme víčkem nebo překryjeme igelitovým sáčkem a také vložíme do lednice …

Jak uchovat meduňku

Meduňka se nedá dlouho skladovat, protože velmi rychle ztrácí aroma. Meduňka se dá konzervovat i jinými způsoby; mezi ně patří konzervace v octu (pouze listy), dále konzervace v oleji, zamražení (pouze listy), kandování v cukru nebo vylisování oleje.

Jak zpracovat cerstvou mátu

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Jak nejlépe zamrazit mátu

Pokud chceme doplnit osvěžující nápoj čerstvou mátou, můžeme si její lísty uchovat pomocí zamražení. Čerstvou mátu jemně opláchneme ve vlažné vodě a ostříháme zdravé a krásné listy, které ihned vkládáme do tvořítek na led, zalijeme vodou a dáme zamrazit.

Co s čerstvou meduňkou

Čerstvě natrhaná se úplně skvěle se hodí do letních limonád, koktejlů a osvěžujících nápojů. V chladnějších dnech či v případě nemoci z meduňky uvařte výborný a hlavně léčivý čaj, použít můžete i sušenou variantu. Meduňku nejlépe sklízejte ještě před květem za slunečných teplých dní.

Co z cerstve meduňky

Meduňka je opěvována pro svou vlastnost rozptylovat melancholii, dodnes se používá v aromaterapii proti depresím. Působí také proti bolesti hlavy a snižuje napětí. Meduňka podávaná každé ráno jako čaj (krátce vyluhovaný – 3 minuty) působí povzbudivě a osvěživě. Čaj lze pít i v létě studený společně s mátou.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak uvařit čaj z čerstvé Maty

Čerstvou mátu opereme pod vodou a osušíme jemně utěrkou. Vložíme ji do konvice nebo džbánu a zalijeme vroucí vodou. Necháme 5 minut vylouhovat a poté přidáme na kolečka nakrájený citron či limetku (nemáme-li chemicky neošetřené ovoce, vymačkáme jen šťávu a nalijeme ji do čaje).

Jak mrazit pažitku

Lze to provést dvěma způsoby. Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit.

Jak se starat o meduňku

Meduňce svědčí slunné stanoviště. Kultivary se zlatavými listy je však lepší pěstovat v polostínu či stínu, jinak se jejich zbarvení ztrácí. Potřebuje dostatek vláhy, ale půda musí být zároveň propustná. Dobře roste i v nádobách.

Jak uvařit čaj z čerstvé meduňky

Meduňkový čaj

Příprava meduňkového čaje je přitom také jednoduchá. Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Osladit je meduňkový čaj možné medem nebo třtinovým cukrem a nic nezkazíte ani pár kapkami citronu.

Jak dlouho se louhuje Meduňka

Užívejte jeden šálek čaje několikrát denně. Čaj se připravuje zalitím 1,5-4,5 g listů 150 ml horké vody a nechá se deset minut louhovat. Je možno také užívat 2-6 ml tinktury třikrát denně.

Jak dlouho se suší meduňka

Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin.

Co udělat z meduňky

Meduňka má nádhernou citrónovou vůni. Sklízíme její listy či celé vršky rostliny. Čerstvě natrhaná se úplně skvěle se hodí do letních limonád, koktejlů a osvěžujících nápojů. V chladnějších dnech či v případě nemoci z meduňky uvařte výborný a hlavně léčivý čaj, použít můžete i sušenou variantu.

Jak dlouho louhovat čerstvou mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Jak často se může pít meduňkový čaj

Meduňka je skvělým pomocníkem při problémech se spaním, uklidňuje a uvolňuje tělo i mysl, také podporuje trávení a zažívání. Meduňkový čaj z čerstvých nebo sušených lístků se doporučuje pít dle potřeby jednou až třikrát denně při bolestech žaludku či trávicích potížích.

Jak uchovat květy pažitky

Dají se naložit do octa nebo oleje. Krásné světle-fialové pažitkové květy udělají parádu a jejich výrazná silice i užitek. Můžeme je naložit do octa nebo oleje, a ten pak dále využít v kuchyni. Aromatický olej nebo ocet chutná velmi příjemně.

Jak zpracovat pažitku

Omytou a osušenou pažitku drobně nakrájíme a můžeme zmrazit. Uchová si tak barvu i většinu chuti a vitamínů. Čerstvou pažitku můžeme zpracovat na pesto nebo bylinkový olej. Také bylinkové máslo s pažitkou vydrží v mrazáku půl roku bez ztráty kvality.

Jak správně trhat meduňku

Meduňku sbíráme ručně nať a listy meduňky těsně před rozkvětem rostliny v červnu – srpnu, případně v září. Úroda v prvním roce bývá malá, ale v následujících letech můžeme sbírat 2-3 úrody ročne.

Jak vysévat meduňku

Semena vyséváme v březnu do pařeniště nebo v dubnu na záhon do jemně připravené půdy. Zaseté semeno se zakryje 2 – 3 mm silnou vrstvou kyprého písku a jemně se srovná (převálcuje se). Sazenice se před výsadbou zalijí. Substrát: 1/3 zahradní půdy, 1/3 kompostu, 1/3 písku.

Jak zamrazit meduňku

Bylinky by se v zásadě neměly zamrazovat jen tak, lepší je zalít je vodou a uchovat "v ledu". Pro jednodušší dávkování si můžeme vypomoci tvořítky na led; vzniklé ledové kostky druhý den z tvořítek vyjmeme a dále už uskladňujeme v sáčku. Místo vody se dá použít také panenský olivový nebo jiný kvalitní olej.

Co s čerstvou mátou

V potravinářském průmyslu se máta peprná používá k výrobě bonbonů, mátových žvýkaček a také likérů s osvěžující mátovou příchutí. Čerstvou mátu lze přidat i do limonády nebo jakéhokoli jiného nápoje na uhašení žízně v horkých letních dnech. Lístky máty jsou skvělé i jako doplněk do salátů, masitých pokrmů nebo tvarohu.

Jak dlouho louhovat meduňku

Listy přímo zalijte vroucí vodou a nechte celý nálev přibližně 10 až 15 minut louhovat, a následně nálev sceďte. Myslete na to, že meduňkový čaj je nejlepší pít vlažný, kdy vynikne chuť této bylinky.