Jak uchovat domácí jíšku?

Jak udělat suchou jíšku

Na rozehřátou pánev nasypeme hladkou mouku (nemusí být jen pšeničná), při střední teplotě a za stálého míchání ji pražíme do barvy, kterou potřebujeme. Mouku ale nesmíme spálit, zhořkla by. Pak horkou jíšku klasicky rozmícháme se studenou tekutinou (mléko, voda, vývar) a dobře provaříme po dobu asi 20 minut.

Jak zavařit jíšku

Postupujeme tak, že tuk necháme pořádně rozehřát, přisypeme mouku a mícháme. Do světlých omáček stačí, když mouka začne žloutnout, do tmavších ji necháme ztmavnout za stálého míchání na ne moc prudkém ohni. Musíme jíšku hlídat, protože hodně tmavá jíška je hořká a celé jídlo by vám zkazila.

Jak dlouho trva tmava jíška

V něm rozpustíme tuk, vsypeme mouku a dobře rozmícháme, dohladka. Na mírném plameni pak za stálého (nebo velice častého) míchání smažíme, než jíška změní barvu – ze světlounké mírně ztmavne. Trvá to přibližně 20 minut, než hotovou jíšku sundáme z ohně a opět za častého promíchávání necháme téměř vychladnout.
ArchivPodobné

Jak udělat doma tmavou jíšku

Tuk i mouku použijte v poměru 1:1 (na 1 gram tuku 1 gram mouky) Jíšku připravíte tak, že mouku v tuku opražíte. Při krátkém pražení vznikne světlá jíška, při delším pražení tmavá

Jak dlouho vydrží domácí jíška

Nastrouhaná jíška se v lednici nezkazí, kdykoliv ji máte po ruce. Dobře se rozpouští, stačí ji pořádně provařit.

Jak dlouho se vaří jíška

Takto ji budeme mít vždy k dispozici pro zahušťování dalších pokrmů. Stačí jen zamíchat přiměřenou dávku (1-2 lžičky strouhané jíšky) do polévky či omáčky. I v tomto případě ale platí, že vždy je třeba jíšku v pokrmu pořádně provařit – minimálně 20 až 30 minut.

Jak dlouho zavařit jíšku

Jíška do tekutiny

Opět provářejte 15-20 minut, aby se jíška spojila s jídlem, a opět nezapomínejte míchat.

Jakou vodu do jíšky

Při přidávání jíšky do tekutiny nebo tekutiny k jíšce je nutné dodržet pravidlo teplotního kontrastu, jinak se jíška srazí. Proto když se například dělá základ na polévku, připraví se třeba čerstvá cibulová jíška a pak se zalije studenou vodou. Když se taková směs rozmíchá, krásně se rozpustí.

Jakou konzistenci má mít jíška

Jíšku připravujeme z hladké mouky a tuku. Vhodný je tuk rostlinný, olej nebo máslo. Použitím hladké mouky docílíme hladké krémovité konzistence zahušťovaného pokrmu. Jíšku připravíme ze dvou dílů hladké mouky a jednoho dílu tuku.

Jak použít jíšku

Jíšku připravíme podle typu pokrmu – buď světlou, nebo tmavou.Světlá jíška se používá k zahuštění světlých zeleninových polévek a krému nebo jako základ na bešamel, kdy se do jíšky přimíchá ještě mléko.Žlutou jíškou se zahušťují tmavší zeleninové polévky z luštěnin nebo světlejší omáčky.

Jak zahustit znojemskou omáčku

Osmahnutím mouky na oleji připravíme jíšku. Když je maso měkké, přidáme do omáčky ještě jednu lžíci hořčice, zahustíme jíškou a necháme ještě minimálně 15 minut pozvolna vařit.

Jak dlouho se vaří mouka v omáčce

Opět zejména kvůli lepší stravitelnosti, mohla by prý „dělat neplechu“ ve střevě. Například kuchařky, které vaří ve školkách, musí podle hygienických předpisů povařit mouku, kterou zahustily omáčku či polévku (tzv. záklechtkou), ještě alespoň 20 minut.

Z jaké mouky se dělá jíška

Jíšku se zpravidla doporučuje vyrábět z mouky hladké pro dosažení co největší jemnosti omáček. Neznamená to ale, že když nemáte zrovna doma hladkou mouku, nemůžete usmažit jíšku a rodině raději zrušíte nedělní oběd! Na jíšku lze použít i polohrubou i hrubou mouku, jen pak budou omáčky (polévky) o poznání hrubší.

Jakou vodou zalít jíšku

Ve chvíli, kdy začíná omastek pěnit, nasypeme do něj mouku a stále mícháme, aby se nám jíška nespálila nebo neopražila příliš rychle. Nyní jíšku zalijeme (zředíme) horkou vodou nebo odvarem ze zeleniny (lze ale použít i vodu studenou) a mícháme až do utvoření jemné hladké masy.

Jaké maso na znojemskou

Znojemská omáčka, jinak také znojemská pečeně, se připravuje z vepřového masa, nejvhodnější je kýta nebo plec. Podává se s rýží nebo houskovým či karlovarským knedlíkem.

Proč mi řídne omáčka

Omáčka vždy řídne, jestliže do ní přidáme kyselé součásti nebo vodnatější zeleninu, např. rajčata nebo papriku, okurky apod.

Jakou mouku použít na zahuštění omáčky

Pšeničná (či jiná) mouka

Pšeničná mouka je dokonalým rychlým řešením pro všechny druhy omáček, světlé i tmavé. Stačí mouku smíchat s vodou nebo ji opéct do jíšky a poté přidat do omáčky, aby se zahustila.

Jak se dělá Štěpánská omáčka

Na tuku dorůžova osmahneme hladkou mouku, přisypeme sladkou papriku a zalijeme mlékem nebo smetanou. Prošleháme, osolíme a 20 minut povaříme dohladka. V omáčce prohřejeme porce masa (např. zvlášť pečeného), vmícháme na kostičky nakrájená natvrdo uvařená vejce, párky nakrájené na kolečka a kostičky kapie.

Jak se dělá znojemská pečeně

Cibuli zpěňte v hrnci na tuku a vložte maso. Opečte je krátce ze všech stran, aby se zatáhlo, a podlijte asi 150 ml vody. Přiklopené duste v troubě předehřáté na 160 stupňů doměkka asi 1,5 hodiny (pokud maso nebude stále měkké, přijdete ještě 30 minut). Vyndejte maso z trouby a ho uchovejte horké.

Čím se dá zahustit omáčka

Například si lze rozmíchat mouku v dostatečném množství vody, mléka nebo smetany a tuto směs nalít do polévky či omáčky. Říká se tomu zátřepka či záklechtka. Voda, v níž mouku rozmícháváte, by měla být vlažná – lije se však do horké tekutiny (omáčky, polévky). Některé omáčky lze zahustit třeba i žloutkem nebo máslem.

Jak zahušťovat jíškou

Stejně tak jednoduchá je i příprava jíšky. Tuk rozehřejte v rendlíku na středním plameni, pak do něj nasypejte odměřenou mouku a důkladně míchejte, aby jíška nepřipálila. Směs vám začne pomalu pěnit, pečlivě ji míchejte alespoň 1 minutu. Tímto způsobem uvaříte jíšku světlou.

Jak dlouho se musí vařit mouka v omáčce

Opět zejména kvůli lepší stravitelnosti, mohla by prý „dělat neplechu“ ve střevě. Například kuchařky, které vaří ve školkách, musí podle hygienických předpisů povařit mouku, kterou zahustily omáčku či polévku (tzv. záklechtkou), ještě alespoň 20 minut.

Jak udělat tmavou jíšku do omáčky

Na tmavší jíšku se tuk do světlehněda rozpálí (nejlépe v aluminiovém kastrolku nebo na nerezu) a pak teprve se přidá mouka. Až zcela ztmavne, je dobré přidat (když jíška hnědne) trochu tlučeného cukru, aby dostala lepší barvu a dalším pražením nezhořkla. Musí se však pilně míchat na mírném ohni, aby se cukr nepřipálil.

Jak se dělá Znojemská omáčka

Postup přípravy receptu

Na oleji spěníme cibulku. Mezitím nakrájime maso na kostičky, nakrájené maso vložíme na osmahlou cibuli a zalejeme 1,5 l vody, přidáme 3 rozkrojené okurky, masox, sůl a pepř. Dusíme, až je maso měkké. Na závěr zahustíme záklechtkou.

Jak se dělá roštěná omáčka

Postup přípravyPlátky naklepeme, osolíme, opepříme a hodně je obalíme v mouce.Nakrájíme si cibuli nadrobno a zpěníme na oleji v hrnci.Navrch přidáme plátky masa a opečeme.Poté je podlijeme vodou a dusíme do měkka.Přidáme měkké houby, kostku masoxu a lžičku vegety. Popřípadě zahustíme.