Jak uchovat domácí vejce?

Jak dlouho vydrží domácí vejce

Vejce natvrdo: Trvanlivost záleží na skladování

Při teplotě pohybující se okolo 5 °C je totiž trvanlivost vařených vajec deset dní až dva týdny. Nedávejte je ale do dveří, i když jsou v nich na ně přímo určené držáčky. Kvůli častému otevírání spotřebiče jde totiž o nejteplejší místo v něm.

Jak se mají skladovat vejce

Ideální teplota skladování se pohybuje mezi 5 a 18 °C, v ledničce nejlépe do 8 °C. Vyhněte se dvířkům chladničky, kde je teplota nejvyšší, a raději je schovejte dozadu střední nebo vrchní police. Důležitá je také stálost teploty. Neustálé přesouvání vajec z lednice do spíže a naopak čerstvosti nepřidává.
Archiv

Jak dlouho vydrží vejce při pokojové teplotě

Pozor, při pokojové teplotě vydrží 3 dny. Líp jim je v lednici. Letos, stejně jako v jiných letech jsme doma barvili vajíčka, jen asi ne tolik, protože nebyla povolena pomlázka. Nicméně určitě ať už jen obarvená nebo i různě pomalovaná vejce se stala velikonoční výzdobou.

Jak dlouho skladovat vejce v lednici

Dbejte na čerstvost

Pozor si dejte také na to, jak dlouho vajíčka v ledničce máte. Za čerstvé vejce se považuje takové, které není starší než devět dnů po snášce. Trvanlivost vajec činí 28 dní po snesení. Pokud tedy kupujete vejce z obchodu, zjistíte datum snášky po odečtení 28 dnů od minimální trvanlivosti.
Archiv

Jak zakonzervovat vejce

Skladování vajec v pšenici

Dno krabice či bedýnky vysypeme vrstvou pšenice. Ukládaná vejce se nesmí dotýkat dna. Pak vajíčka zasypeme pšenicí tak, aby nebyla vidět. Pokud je to možné, skladujeme v temnu a chladu.

Jak dlouho lze skladovat vařená vejce

– uchovávat vařená vejce po prudkém ochlazení při chladírenské teplotě (5 ºC) jeden až dva týdny, při teplotě místnosti (22 ºC) dva až tři dny a v případě, že nebyly prudce ochlazeny až jeden měsíc při pokojové teplotě.

Jak zmrazit vajíčka

Své místo v mrazáku mají i vejce, zapomeňte ale na ta vařená, smažená či jinak připravená. Zatímco nezpracovaným by okamžitě praskla skořápka, tepelně upravená se stávají gumová a nepoživatelná. Uskladňujte pouze syrová rozklepnutá vejce. Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané.

V jaké teplotě skladovat vejce

V případě vajec je důležité nejen během jejich skladování, ale také před nákupem, nepřekročit hranici 18 °C a současně dbát i na nekolísavou teplotu prostředí, v němž se vejce nachází. „Po nákupu se doporučuje nechávat vejce v chladnějším prostředí o teplotě 5–8 °C.

Jak dlouho vydrží vejce na tvrdo bez lednice

– uchovávat vařená vejce po prudkém ochlazení při chladírenské teplotě (5 ºC) jeden až dva týdny, při teplotě místnosti (22 ºC) dva až tři dny a v případě, že nebyly prudce ochlazeny až jeden měsíc při pokojové teplotě.

Jak uchovat vejce na zimu

Neskladujte vejce v kartonovém platu, a hlavně ne ve vlhkém prostředí. Mohou se v nich vyskytovat patogeny, které by kontaminovaly i zbytek lednice. Vajíčka by měla být uskladněna v lednici, kde se teplota pohybuje mezi 2 až 8 °C. Dát je můžete také na místo, kde teplota nekolísá a nepřekročí 18 °C, např.

Kdy se mají nakládat vejce

Přebytky vajec se vyplatí naložit

Přebytky můžeme lehce naložit pro období, kdy slepice snášejí méně. Využíváme postupy a metody našich babiček. Na naložení nesmíme použít vejce stará – měla by být maximálně týden od snůšky, proto raději vejce nakládáme postupně.

Jak poznat zkažené vařené vejce

Jak rozpoznat čerstvé vejce od zkaženéhoPokud vejce klesne ke dnu a drží se na dně, je čerstvé.Pokud vejce klesne ke dnu, pak se trochu nadnese a vznáší se u dna sklenice, je ještě v pořádku.Pokud se vejce vznáší u hladiny, vyhoďte ho, je to zkažený pukavec!

Jak se barví vejce

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.

Co se stane když zmrzne vejce

Vejce rozhodně mrazit lze a po rozmrazení chutnají stejně.

I potom, co je zamrazíte a rozmrazíte, je snadno využijete v dalších jídlech. Nic nebrání v obvyklém vaření, smažení, pečení. Žádné vejce nepřijde nazmar. Mluvíme ale o syrových vejcích.

Proč se dávají vajíčka špičkou dolů

Vejce byste také měli vždy uložit špičkou dolů, jelikož na tupé straně skořápky se nachází póry, kterými se dovnitř snadněji dostává kyslík,“ dodává Petr Dvořák. Pokud chcete vejce skladovat delší dobu, je vhodné je po týdnu otočit, aby se žloutek nedotýkal skořápky.

Jak skladovat vejce v lednici

Změny teploty vajíčkům nesvědčí, dveře lednice proto nejsou ideálním místem k úschově. Raději je tedy položte na polici uvnitř lednice. Vejce naskládejte do děrovaných plat špičkou dolů, aby kolem nich mohl proudit čerstvý vzduch. Právě na tomto konci se totiž nachází póry, kterými vejce přijímá kyslík.

Jak poznat zkažené vejce natvrdo

Jak rozpoznat čerstvé vejce od zkaženéhoPokud vejce klesne ke dnu a drží se na dně, je čerstvé.Pokud vejce klesne ke dnu, pak se trochu nadnese a vznáší se u dna sklenice, je ještě v pořádku.Pokud se vejce vznáší u hladiny, vyhoďte ho, je to zkažený pukavec!

Jak naložit vejce na zimu

Suchá vejce opatrně naskládáme do sklenice. Zalijeme zchladlým roztokem asi 4 cm nad povrch vajec (musí být zcela ponořená). Sklenici zakryjeme mastným papírem nebo pergamenem, přeneseme opatrně do tmavé a chladné, ale nezámrzné místnosti. Občas zkontrolujeme hladinu a případně dolijeme vodu.

Jak dlouho vydrží nakládaná vejce

Pak sklenici zavíčkujeme, například celofánem, a zajistíme gumičkou. Uložíme do chladu a do temna. Takto naložená vajíčka vydrží 8–9 měsíců. Vajíčka je také možné naložit do páleného vápna (podívejte se na video v našem pořadu), ale je třeba pracovat opatrně – vápno se nesmí dostat do očí.

Kdy je vejce Zkazene

Rozpoznat pukavce bezpečně a zvenku vám pomůže sklenice s vodou. Vložte do ní vejce a sledujte, co se stane. Pokud vejce klesne ke dnu a drží se na dně, je čerstvé. Pokud vejce klesne ke dnu, pak se trochu nadnese a vznáší se u dna sklenice, je ještě v pořádku.

Co znamená když vejce plave

"Plavec" – čím je vejce starší, tím víc je v něm vzduchu. Když vejce vhozené do vody klesne ke dnu, je čerstvé, pokud plave, nejezte ho. Konzistence – čím je vejce starší, tím tekutější je žloutek. Pokud vám tedy nejde snadno žloutek oddělit od bílku, není vejce čerstvé.

Jak umýt vajíčka před barvením

Vajíčka je před samotným barvením třeba pořádně umýt a odmastit, aby lépe chytala barvu. K tomu postačí vám hadřík namočený v octu, kterým vajíčka otřete. Dobrým tipem je také odstranění kódu z vajíčka – ten snadno smyjete houbičkou namočenou v octu.

Jak umýt barvu na vejce

Chopte se octu a houbičky a jemně, aby vám vejce neprasklo v ruce, z něj barvu setřete (super je též vařit vejce v octové vodě, pak je setření kódů takřka bez práce). Protože co producent, to jiná barva, někdy to úplně snadno nejde. Zkuste tak jemné drhnutí zubním kartáčkem s nánosem jedlé sody.

Jak uchovat vejce v mrazáku

Po zmrznutí vajíčka vyklepněte a skladujte je v dobře uzavíratelném mrazicím sáčku, který poputuje zase zpátky do mrazáku. Jednotlivě zmražené je pak můžete v mrazáku skladovat i ve vhodné nádobě. Pokud zmrzlá vejce nejdou vyklepnout, dejte dno formy na pár sekund do teplé vody a kostky hned vypadnou.

Jak si nechat zmrazit vajíčka

Vajíčka ošetřujeme pomocí metody zvané vitrifikace. Buňky uložíme do speciálního roztoku, který obsahuje kryoprotektiva, tedy látky chránící buňky před poškozením mrazem. V tomto speciálním médiu je potom prudce podchladíme. Po zmrazení můžeme vajíčka uchovávat až 12 let.