Jak uchovat Koblihy do druhého dne?

Jak uchovat koblihy cerstve

➜ Jak uchovat koblihy Koblihy chutnají nejlépe čerstvé, týž den, co jste je usmažili. Pokud nějaké zbydou, nejlepší je přikrýt je skleněným poklopem, aby neoschly. Při pokojové teplotě vydrží asi dva dny, v lednici tak pět dnů.
Archiv

Jak dlouho nechat kynout koblihy

Uložte na pomoučenou utěrku, zakryjte a nechte dokynout (30 až 45 minut podle okolní teploty). Mezitím, co koblihy kynou, si už pomalu přichystejte nádobu a tuk na smažení. Počítejte s tím, že zahřátí tuku nějakou dobu trvá, tak aby vám koblihy nepřekynuly.

Kdy se mají smažit koblihy

Zapomeňte protentokrát na diety a utahování opasků. Čeká vás tučný čtvrtek, kdy se máte pořádně nadlábnout, pak masopustní neděle, pro kterou jsou typické smažené koblihy, ale také koláče, pálenka nebo slanina.

Kdy se plní koblihy

Vykynuté těsto můžete plnit buď rovnou, nebo až po usmažení.

Jak dlouho vydrzi domaci koblihy

Jak uchovat koblihy / Jak dlouho vydrží koblihy

Koblihy se vždy připravují v den, kdy se budou konzumovat. Čím dříve po usmažení se budou jíst, tím budou lepší. Pokud nám ale zůstanou, tak je můžeme do následujícího dne uchovat při pokojové teplotě, případně uložit až na pět dnů v lednici.

Jak vykrajovat koblihy

Vezměte si k ruce vykrajovátko na koblihy nebo obyčejnou skleničku a vykrájejte z plátu kolečka. Nemusíte to s jejich velikostí nijak přehánět, stačí průměr kolem 6 cm, při smažení se koblihy dost zvětší. Ze zbylého těsta znovu vyválejte nový plát a zopakujte si vykrajování.

Co se sype na koblihy

Kobliha má tvar lehce zploštělé koule, obvykle s ovocnou marmeládovou náplní. Jiné varianty náplně jsou např. pudink nebo nugát. Smaží se ve vysoké vrstvě oleje do tmavě zlaté barvy, hotová se obvykle sype cukrem, případně polévá cukrovou či čokoládovou polevou.

Na jakou teplotu smažit koblihy

Počítejte s tím, že zahřátí tuku nějakou dobu trvá, tak aby vám koblihy nepřekynuly. Tuk by měl mít teplotu okolo 175 °C. 5 Koblížky smažte v několika várkách. Do oleje koblihu vkládejte opatrně a stranou, která byla při kynutí nahoru, dolů do oleje.

Z jaké mouky se dělají koblihy

Nejlepší, nejnadýchanější koblihy však docílíte z mouky hladké.

V čem smažit koblihy

Tuk a smažení

Koblihy by se neměly smažit při teplotě nad 175 °C (!) – příliš rozpálený tuk způsobí, že se na povrchu připálí a uvnitř zůstanou syrové. Před smažením se olej nebo sádlo musí dostatečně rozehřát, jinak těsto nasaje až moc tuku. Tukem se rozhodně nešetří!

Jak udělat kvásek na koblihy

Do 100 ml z odměřeného množství vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru, lžíci mouky a lehce zamícháme. Kvásek přikryjeme ubrouskem a necháme na teplém místě asi 10 minut kynout. Do žloutkové směsi vlijeme kvásek, přidáme zbytek mouky se solí a vlažné mléko.