Jak uchovat vývar?

Jak zakonzervovat vývar

stačí do nahřátých (A někdo ani nenahřívá)sklenic nalít horký vývatr, zavíčkovat a otočit víčkem dolů. J8 vývar svařila na minimum – až byl opravdu hodně hustý a dala do sáčků na let do mražáku. Líp se to používá než sklenička, ze které to nedostaneš zmrzlé.
Archiv

Jak uchovat vývar ve sklenici

Kokešová dává vývary na prodej do skleněných sklenic, které zavíčkuje a pak zavaří. Půllitrové sklenici stačí třeba jen dvacet minut v troubě při 120 stupních, 0,8litrové sklenice nechejte zhruba 50 minut. Pak vývar ani nemusíte mrazit, stačí ho uchovávat v lednici a vydrží klidně dva měsíce.
Archiv

Jak skladovat vývar v mrazáku

Stačí si v pořádně velkém hrnci uvařit vývar, dobře ho ochutit a zamrazit po menších částech. "Při přípravě jídla pak můžeme takovou krabičku vyndat a případně ještě dochutit," popisuje Paulus. Drůbež nebo ryby podle něj není potřeba vařit tak dlouho. "Bílé maso a kosti jsou jemné a vyvaří se poměrně rychle.
Archiv

Jak uchovat masový vývar

Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.
ArchivPodobné

Jak nechat vychladnout vývar

V zimě není problém – zakrytý hrnec postavte na balkon nebo za okno, pokud máte pořádný parapet, a vystydne rychle. V létě se podobné věci nedoporučují, takže zbývá jen postavit zavřený hrnec do dřezu se studenou vodou. Poté by měl přijít do lednice.

Jak dlouho redukovat vývar

„Když už budete vařit hovězí vývar, je laboratorně změřeno, že po nějakých osmi hodinách už z té kosti víc nedostanete. Takže pokud najdete recepturu, kde se radí táhnout vývar 48 hodin, je to nesmysl. Takže u drůbeže 3–4 hodiny, u telecího 6–8 hodin, u hovězího 8–10 hodin,“ vypočítává.

Jak Vakuovat vývar

Náš tip: Vakuování potravin do plastových dóz

Pokud vývar zamrazujete, jedna z možností je bezpečná vakuová dóza (plastová), ze které přiloženou aku pumpou vysajete přebytečný vzduch. Tím pro trvanlivost vývaru uděláte maximum.

Jak na pořádný vývar

Základní mantra vývarů je 6:3:1 – šest dílů vody, tři díly kostí a odřezků z masa a jeden díl zeleniny. Vařte nejdřív samotné maso, zeleninu přidejte po 1–2 hodinách. Zeleninu s masem vařte minimálně hodinu. Vývar můžete, ale nemusíte kořenit (bobkový list, nové koření, celý pepř), určitě jej nesolte.

V čem skladovat vývar

Vývar je nejlepší skladovat ve skle, ať už v lednici nebo v mrazáku. Vývar, pokud má na sobě přirozenou tukovou vrstvu, vydrží v lednici i několik týdnů.

Jak dlouho muze být zmrazeny vývar

Můžete ho uvařit ve větším množství a zamrazit na později. V mrazáku pak vydrží až půl roku. Jakmile vývar zchladne, odstraňte z povrchu všechen ztuhlý tuk, povařte vývar, až zredukuje a zkoncentruje se, a nechte ho opět vychladnout.

Co dělat aby byl vývar Čirý

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Jak rychle zchladit polévku

Pokud nemáme doma profesionální zařízení, doporučuje napustit do umyvadla studenou vodu, přidat ještě kousek ledu, jídlo zchladit, ideálně ještě dát do misky a přesunout do lednice.

Co dělat když se zakalí vývar

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Jak rychle zchladit vývar

Chcete-li vývar skladovat, je nejlepší ochladit jej co nejrychleji, například ponořením hrnce do ledové vody. Po vychladnutí z vývaru podle potřeby jednoduše seberete přebytečný tuk – ztuhne na povrchu a stačí jej lžící odebrat.

Jak nechat vystydnout polevku

Náš tip: Vakuování potravin do plastových dóz. Pokud vývar zamrazujete, jedna z možností je bezpečná vakuová dóza (plastová), ze které přiloženou aku pumpou vysajete přebytečný vzduch. Tím pro trvanlivost vývaru uděláte maximum.

Jak na zakalený vývar

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí. Nachytají na sebe všechny nečistoty a při cezení se na nich udrží. Před sléváním hotového vývaru vždy do cedníku dejte papírovou kuchyňskou utěrku.

Jak casto jíst vývar

Klidně si ho můžete dopřát i každý den. Silný vývar je prostě zázrak pro naše tělo, ať už se rozhodnete připravit si slepičí, kuřecí, hovězí, rybí nebo ze zvěřiny. Uvařit si můžete pouze vývar z kostí nebo přidat i maso. Liší se vitamíny a minerály, které obsahují.

Jak dlouho vydrzi vývar s masem v lednici

Obvykle se uvádí, že polévka obsahující maso vydrží v lednici zhruba 3-4 dny.

Proč se zakalí vývar

Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.

Jak zachranit Zkysly vývar

Pokud se stane, že je vývar i přesto kalný, přiveďte jej k varu, vlijte do něj 1 až 2 vaječné bílky a nechte provařit.

Proč se nesmí dávat teplé jídlo do lednice

Proč Do jídla tak dostanou bakterie. A pokud není následně dostatečně převařeno, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Právě špatná manipulace s jídlem po uvaření může být důvodem, proč je nám někdy špatně od žaludku nebo zvracíme.

Jak nemít zakalený vývar

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Jak zchladit vývar

Rychle ho zchlaďte

Nejlépe uděláte, pokud uvařený vývar co nejrychleji ochladíte. V zimě ho můžete dát na balkon, v létě lze použít nádobu s chladnou vodou nebo napuštěný dřez. Jakmile dostatečně vychladne, umístěte ho do lednice.

Proč pít vývar

Konzumací hovězího či jiného vývaru získáme mnoho vitamínů, minerálů, aminokyselin a významně podpoříme trávení (takže doporučuji pití nebo spíše usrkávání malého množství teplého vývaru během jídla). A tím, že podpoříme trávení, podpoříme např. i spalování tuku, imunitu a v neposlední řadě pomůžeme kloubům a vazům.

Kdy dát sůl do vývaru

Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.