Jak uchovat zeleninu na zimu
Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.
Archiv
Jak uchovat mrkev v paneláku
V paneláku dáme mrkev do lednice
Ideální teplotou pro skladování je 1°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%, zároveň je však potřeba zajistit větrání, aby se např. když je v mikrotenovém sáčku nesrážely kapky vody a nebyla mrkev permanentně ve vodě, to pak odstartuje proces hniloby.
Archiv
Jak uložit mrkev na zimu
Hodí se ale i substrát, perlit, rašelina, případně piliny či hobliny – materiály, které dobře drží vlhkost. Ta je pro správné uchování zeleniny důležitá, podobně jako vhodná teplota. Ideální teplota pro skladování mrkve, petržele, celeru a červené řepy je kolem 2 až 5 °C. Vlhkost vzduchu by měla být kolem 70 až 80 %.
Archiv
Jak skladovat zeleninu bez sklepa
Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice.
Které ovoce a zelenina nepatří do lednice
Ze zeleniny a ovoce do chladničky v žádném případě nepatří rajčata, okurka, avokádo, banány, hrušky, citrusové a další exotické plody. Rajčatům chlad brání v dozrávání a způsobuje nevýraznou moučnou chuť.
Jak uchovat na zimu papriky
Skladování paprik vyžaduje sucho a relativně teplo
Kapie skladujte v chladném a suchém prostředí ideálně při teplotě 8 až 9°C při relativní vlhkosti 85 až 90%.
Jak uskladnit brambory v paneláku
Základem je prostor, kde umíme zamezit přístupu světla, teplota kolem 4 °C a relativní vlhkost v rozmezí 80–90 %. Samozřejmě po omezenou dobu lze brambory uchovat na balkoně, sklepních prostorách bytů apod. Uchovávat brambory v ledničce se nedoporučuje, zejména pro nevhodnou teplotu, které jsou hlízy vystaveny.
Jak skladovat jablka v paneláku
Jablka dejte na balkon
Ovoce trhejte i se stopkou, vydrží pak déle. V bedně vyskládejte vždy jen jednu vrstvu a každý plod zabalte do papíru. Navrch bedničku přikryjte pytlem či polystyrenem a pokud budou hrozit větší mrazy, mějte připravenou deku, kterou přes přepravky s ovocem přehodíte.
Jak uchovat mrkev v mrazáku
Když nemáme sklep a máme mrkve větší množství, nabízí se nejlepší způsob uchování zamrazením. Mrkev umyjeme, oškrábeme (očistíme) a nakrájíme na kostičky. Vložíme do sáčků nebo do krabiček a dáme do mrazáku. Tady vydrží po dlouhou dobu až do jejího upotřebení v kuchyni.
Jak uchovat v lednici mrkev
Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.
Jak uchovat zeleninu ve sklepě
Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku. Nezapomeňte však na kontrolu v průběhu skladování. Občas je potřeba písek pokropit a zkontrolovat stav zeleniny.
Proč neskladovat rajčata v lednici
„Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu.
Jak udržet zeleninu čerstvou
Každý kousek ovoce a zeleniny jednoduše obalte fólií a skladujte tak, jak jste zvyklí. Kromě fólie vám při skladování pomohou také skleněné dózy nebo plastové krabičky. Jednak vám umožní skladovat jednotlivé druhy odděleně, takže se nebudou vzájemně dráždit, a navíc se díky nim k ovoci nedostane vzduch.
Jak zavařit papriky v troubě
Nálev připravíme svařením vody s cukrem, octem a solí. Horký nálev nalijeme na papriky, do každé sklenice přidáme lžíci oleje. Sklenice uzavřeme a vyrovnáme na pečící plech, do kterého nalijeme asi 2 cm vysokou vrstvu horké vody. Sterilujeme hodinu v troubě předehřáté na 95 °C.
Jak zpracovat papriky na zimu
Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak zpracovat papriku a uchovat ji na zimu, je mrazení. Papriku očistěte, pokrájejte na nudličky nebo kostky, dejte do nádob či igelitových sáčků a zamrazte. Na plněnou papriku dejte zamrazit očištěné celé papriky, zbavené jaderníků.
Jak nejlépe uchovat Oloupané brambory
V některých případech je užitečnou zkratkou oloupání a/nebo nakrájení brambor předem. Syrové brambory, které byly nakrájeny, by měly být uloženy v míse se studenou vodou a v chladničce. Budou dobré po dobu následujících 24 hodin. A konečně, vařené brambory vydrží v lednici tři až čtyři dny, stejně jako většina zbytků.
Jak uskladnit brambory když nemám sklep
Hlízy proto dejte do papírové tašky ze silnější vrstvy papíru nebo látkového pytlíku. Do nich brambory naskládejte a uložte je do větrané spíže nebo kterékoliv jiné skříně, kde je hlavně tma.
Jak uchovat jablka bez sklepa
Pokud nemáte ve sklepě místo, využijte k uskladnění jablek klidně nevytápěnou garáž nebo chodbu domu. TIP: Nemáte sklep Nevadí, uskladněte jablka v uzavíratelných dřevěných bednách s rašelinou. Jednotlivé vrstvy ovoce od sebe oddělte třemi až pěti centimetry hrubé proschlé rašeliny.
Co se nesmí mrazit
8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.
Jak uchovat zeleninu v mrazáku
Nejpohodlnější je zmrazit zeleninu rozloženou na nějakém tácku a teprve potom ji překládat do sáčků – díky tomu se nám neslepí do jedné obrovské koule a později se s ní lépe pracuje. Každý sáček či misku bychom měli označit datem, kdy byl připraven.
Jak dlouho vydrží mrkev v lednici
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Paprika | 5 dní | 5 – 7 dní |
Brokolice | 3 – 5 dní | |
Mrkev, petržel | 1 týden | 2 – 3 týdny |
Celer | 10 dní | 2 – 3 týdny |
Jak uchovat zeleninu na balkoně
Brokolici, květák, kedluben, zelí, celer nebo kapustu lze naopak skladovat při velmi nízkých teplotách – od nuly po minus čtyři stupně Celsia. Potřebují však vysokou vlhkost nad 90 %. Využujte k jejich uskladnění hydroponii – jednoduše tuto zeleninu ponořte kořeny do vody, vydrží déle.
Proč nepatří banány do lednice
Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.
Která zelenina patří do lednice
Obecně platí, že do spodních přihrádek a zásuvek v lednici patří zelenina a ovoce, kterým teplo nesvědčí: ledové a jiné saláty, květák, kapusta, mrkev, celer, petržel, brokolice, řepa a další málo odolné druhy. Ve spodní přihrádce (či mřížce) je chlad největší, dosahuje až -2 stupňů Celsia.
Jak nejdéle uchovat zeleninu
Obecné zásady při uskladňování zeleninyUchovávejte pouze zdravé nenahnilé kusy.Před skladováním nic neomývejte. Vlhkost nahrává hnilobám.Udržujte suché prostředí. Do sáčku se zeleninou umístěte kuchyňskou papírovou utěrku, která pohltí přebytečnou vlhkost.Chladnička není vždy nejlepší volba.