Jak uchovávat pralinky?

Jak dlouho vydrží domácí pralinky

Čokoládové pralinky vydrží asi 1-2 týdny v lednici ve vzduchotěsné nádobě.

Jak dlouho vydrží pralinky

Čerstvá pralinka pro mě pořád znamená čerstvá a trvanlivost by se neměla prodlužovat za každou cenu. Pralinky s tukovou náplní vydrží klidně rok a půl, čokoláda sama o sobě vydrží dva roky, pokud je dobře skladovaná.

Jak dlouho vydrzi domaci cokolada

Nejdéle vydrží hořká čokoláda

Ať už máte doma starého čokoládového zajíce, nebo si ho pořídíte ve slevě, nemělo by vám být po jeho snědení ouvej. „Hořká čokoláda při správném skladování vydrží klidně i tři roky, mléčná čokoláda o něco kratší dobu, protože obsahuje mléko, které může žluknout.

Jak dlouho vydrží Ganache

5 Pokud si chcete ganache připravit několik dní předem nebo pokud vám ganache zbude, v lednici vám vydrží dva týdny, v mrazničce až měsíc.

Čím naplnit pralinky

Většinou si pod slovem pralinka představíme čokoládu, ve které je uzavřená náplň, často s alkoholem. Náplní může ale být i fondán, ovoce, ořechy a jiné jádroviny nebo karamel.

Jakou čokoládu na pralinky

Správná čokoláda

Záleží na vaší chuti, může být mléčná, hořká nebo bílá. Důležité je, aby to byla opravdu čistá čokoláda bez zbytečných přísad. Mně se osvědčila mléčná polevová Lindt (má cca 55% kakaa) a potom prakticky jakákoliv kvalitní, více než 70% čokoláda, kterou s tou základní Lindt kombinuji.

Co když sním prošlou čokoládu

Nic ale nezkazí náladu víc, než když si čokoládu rozbalíte a objevíte na ní bílý potah. Víte, zda ji i přesto můžete sníst Navzdory tomu, co se traduje, bílý povlak na čokoládě neznamená, že je stará nebo nejedlá. Světlý potah může odrazovat, není ale nijak zdraví škodlivý nebo nebezpečný.

Proč šedne čokoláda

Prudká změna teplot způsobuje reakci šednutí. Nemluvě o pachu, který čokoláda v lednici "nasbírá" od ostatních potravin. Takže v tomto případě je čokoláda chuťově v pořádku, ale vzhled velmi trpí. Čokoláda neobsahuje kakaové máslo, ale náhražkové tuky – ty potom "vylézají" na povrch a mění se v šedou hmotu.

Co je to ganache

Ganache je poleva, omáčka nebo taky krém, který se vyrábí z čokolády a smetany. Byť slovo ganache (ganáž) pochází z francouzštiny a znamená doslova čokoládový krém, podle poměru surovin a tedy výsledné hustoty vznikne hmota buď řidší, tedy poleva, nebo hustší, čili krém.

Na co je ganache

Ganache je spojení čokolády a smetany, zakysané smetany nebo ovocného pyré. Můžeme ji využít do makronek, pralinek, naplnit jí dort, vyšlehat jako pařížskou šlehačku, použít jako obmaz na dort místo máslového krému, na stékání a další.

Jak spravne vyklopit pralinky

Pralinky jsou uzavřené, takže odložíme stranou, nebo dáme do lednice, tak na půl hodiny až hodinu. A pak přichází krásný moment vyklopení. Postavte formu na delší hranu a nechte ji spadnout na linku. Můžete lehce poklepat dno a pak formu kolmo zvedněte.

Jak na lesklé pralinky

Aby pralinka byla barevná, lesklá a třeba na sobě měla i nějaký vzor, barví se forma barevným kakaovým máslem (případně obarvenou čokoládou). Jak jsme si řekli posledně u prachových barev, barví se forma ještě předtím, než se do ní nalije čokoláda.

Jak dlouho muze být prosla čokoláda

Čokoláda obecně nemá pověst potraviny která by se kazila, a proto se toto téma ani nijak výrazně nebo hlasitě neřeší. Podle platné legislativy se hořká čokoláda označuje minimální dobou trvanlivosti 2 roky, mléčné a bílé čokolády 1 rok.

Jak dlouho vydrží párky

Pokud ji zabalíte do fólie, aby zůstala svěží, vydrží vám v ledničce i týden. Vařené a zchlazené párky byste měli sníst do tří dnů. Co byste v ledničce neměli mít nikdy po vypršení expirace, jsou měkké sýry a paštiky.

Jak na čokoládovou polevu aby byla lesklá

Aby čokoláda byla i po opětném ztuhnutí krásně lesklá a křupavá (to se hodí zejména při polévání či výrobě pralinek), je potřeba ji zahřívat a chladit tak, aby se krystalky opět poskládaly do původní formy. Špatně vytemperovaná čokoláda pak má bělavý matný povrch a ani chuťově není nic moc.

Jak se dělá pařížský krém

250 ml tekuté smetany ke šlehání zahříváme s 350 g moučkového cukru, když se začne ze smetany kouřit, důkladně do ní rozkvedláme 100 g práškového holandského kakaa a necháme směs přejít varem. Pak ihned odstavíme a po zchladnutí uložíme v chladničce do druhého dne.

Jak se dělá ganache

Postup přípravy je snadný. Smetanu zahřejete v kastrůlku a horkou ji pak nalijete do misky s rozlámanou čokoládou. Za stálého míchání se čokoláda ve smetaně rozpustí a vytvoří kompaktní hmotu. To je základní francouzská ganache, do které patří právě hořká čokoláda.

Jak obarvit pralinky

Takže barevnou pralinku můžete udělat tak, že nabarvíte přímo čokoládu (v tomto případě bílou, mléčná a hořká se dají nabarvit jen na černo :-)), nebo kakaové máslo, kterým formu jednoduše obarvíte a pak vylijete, jakou čokoládou chcete. K barvení můžete použít už obarvené kakaové máslo, nebo si ho nabarvit doma.

Jak poznat zkažené párky

Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly. Zkažené salámy zase poznáte podle toho, že se na nich zvenku začne objevovat plíseň. Maso, které se kazí, má tmavší barvu, než je obvyklé.

Jak se pozná zkažené máslo

Žluklé, tedy zkažené máslo se pozná podle nevábné vůně a natrpklé chuti. V českých průmyslových podmínkách se máslo vyrábí ze sladké smetany, zakysanou smetanu jako základní surovinu používají spíše menší zpracovatelé. Je-li použita, nese někdy máslo označení selské, které však legislativa nijak nedefinuje.

Jak udělat nejlepší čokoládovou polevu

Polevu na potažení dortu připravíte smícháním 200 g čokolády se 140 g rostlinného tuku. Když vše rozmícháte dohladka, vmíchejte ještě 100 ml horké vody. Na dezerty je nejlepší smíchat čokoládu s máslem v poměru 1 : 1, nebo šlehačkou v poměru 2 : 1, takto poleva zůstane tekutější.

Jak udělat štěkající čokoládu na dortu

Jak připravit stékanou polevu

Nejvhodnější na polévání dortu je čokoládová ganache. Připravujeme ji z čokolády a smetany ke šlehání v poměru 1:1. Nasekanou čokoládu zalijeme horkou smetanou a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort před poléváním musí být dobře vychlazený, aby se poleva pěkně přichytila.

Jak dlouho vydrží pařížský krém

Uvařte základ jako na pařížskou šlehačku (viz výše), nechte do druhého dne v chladničce. Druhý den vyjměte z chladničky tento základ a 500 g másla a nechte oboje dojít pokojové teploty. Pak do základu nakrájejte na kostičky máslo a na nevysokou rychlost vyšlehejte do hladkého nadýchaného krému. Krém vydrží asi 5 dní.

Jak dlouho se peče pařížský dort

Dortovou formu vyložte pečicím papírem (nebo obalte cukrářský ráfek tak, jak vidíte na fotkách) a těsto do ní nalijte. Ve chvíli, kdy vložíte dort do trouby, stáhněte teplotu na 160 stupňů a korpus pečte asi 20 minut. Troubu rozhodně dříve neotevírejte, jinak vám korpus spadne.

Na co se používá ganache

Francouzi si přípravu dezertů nebo makronek bez ganache (čti ganaš) nedokáží představit, u nás je však ještě stále nováčkem. Přitom se dá použít na polevy, glazury, fondue, krémy, náplně do pralinek či makronek nebo pěny. Záleží jen na poměru použitých surovin. A těmi jsou čokoláda a smetana na šlehání.