Jak udělat dolní uvozovky?

Jak napsat spodní uvozovky bez numerické klávesnice

Jak napsat uvozovky na klávesnici

Univerzální metodou je kombinace kláves [Shift] + [ů]. Ač se původně jedná o anglické uvozovky (na klávese jsou i vyznačené), ve Wordu a jiných textových editorech s českým jazykem se vám automaticky opraví na české uvozovky.
Archiv

Jak psát na klávesnici přímou řeč

Pokud tedy během psaní textu potřebujete napsat citaci či expresivní vyjádření, nejprve stiskněte Alt + 0132, napište uvozený text a na jeho konci stiskněte Alt + 0147. Na počítačích s operačním systémem Mac OS se používá kombinace Alt + Shift + N, respektive Alt + Shift + H.
Archiv

Jak se píšou české uvozovky

Windows: Alt +0187, Alt +0171, Mac (na české klávesnici): Alt + Shift + 9 , Alt + Shift + 0 .
Archiv

Jak napsat dvě Carky dole

Windows:levá uvozovka – alt + 0130,pravá uvozovka – alt + 0145.
Archiv

Jak se píšou uvozovky dole na klávesnici

Spodní uvozovky napíšete tím, že podržíte ALT a na numerické klávesnici vyťukáte 0132. Pro horní uvozovky je opět nutno držet ALT a tentokráte do numerické klávesnice zadat 0147.

Jak psát uvozovky v textu

Píšou se vždy nahoře, tedy na začátku i na konci slova nebo věty. Jejich tvar se přirovnává k číslu 6699. Výhodou je, že je na většině klávesnic snadno napíšeme pomocí klávesy Shift a klávesy se znakem uvozovek (napravo od písmena L). Není asi překvapením, že v českém textu se za správné považují pouze uvozovky české.

Jak citovat přímou řeč

Uvozovky používáme k vyznačení přímé řeči i doslovných citátů, přesných názvů (např. knih, skladeb, článků, časopisů, spolků –⁠ z důvodu zachování zřetelnosti textu, nejsou‑li vyznačeny jinak), výrazů z cizího prostředí, nespisovných výrazů, výrazů ironických, výkladů významů slov apod.

Jak se píšou uvozovky ve vete

Windowspočáteční uvozovky: Alt + 0187.závěrečné uvozovky: Alt + 0171.

Jak se píše čárka dole

Speciální znaky západo a severoevropských jazykůü – přehlasované u = alt 129.â – a se stříškou = alt 131.ä – přehlasované a = alt 132.ë – e s dvěma tečkami = alt 137.ő – přehlasované o = alt 139.Ä – velké přehlasované A = alt 142.ö – přehlasované o = alt 148.ś – es s čárkou = alt 152.

Jak vypadaji uvozovky

Uvozovky („“ ‚' »« ›‹) jsou párová interpunkční znaménka užívaná nejčastěji k vyznačení přímé řeči v textu. V češtině se uvozovky přimykají k označenému textu bez mezer a jako základní se používají dvojité uvozovky typu 99 66.

Jak psát uvozovky u citace

Je-li uvozovací věta do přímé řeči nebo citátu vložena, označuje se uvozovkami dole i nahoře každý jednotlivý úsek přímé řeči nebo citátu. Druhé uvozovací znaménko se píše až za tečku, čárku atd.

Jak správně parafrázovat

Jak parafrázovat. O parafrázování hovoříme tehdy, jestliže ve vlastním textu stručně a jednodušeji formulujeme myšlenku, která v citovaném zdroji byla prezentována podrobně. Parafrázování rozhodně neznamená, že bychom převzali původní myšlenku a jen v ní vyměnili některé ze slov.

Jak se píšou uvozovky gramatika

Píšou se vždy nahoře, tedy na začátku i na konci slova nebo věty. Jejich tvar se přirovnává k číslu 6699. Výhodou je, že je na většině klávesnic snadno napíšeme pomocí klávesy Shift a klávesy se znakem uvozovek (napravo od písmena L). Není asi překvapením, že v českém textu se za správné považují pouze uvozovky české.

Jak poznat přímou řeč

Přímá řeč začíná uvozovkami dole („) a končí uvozovkami nahoře (“). Nikdy ne naopak. Interpunkční znaménka (.,!) píšeme vždy dovnitř uvozovek.

Jak se píše spodní podtržítko

Nejrychlejší způsob podtržení textu je stisknout kombinaci kláves Ctrl+vy a začít psát. Pokud chcete podtržení ukončit, stiskněte znovu kombinaci kláves Ctrl+U.

Jak napsat podtržené písmeno

Stiskněte levý Alt a držte ho stisknutý. Na numerické klávesnici (zcela napravo na klávesnici) vyťukejte číslo 95. Pusťte levý Alt a _ se vepíše do textu.

Jak se píše citát

Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.

Jak se uvádí parafráze

V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává.

Jak psát nepřímou řeč

Nepřímá řeč reprodukuje promluvu či myšlenku postavy vedlejší větou; ta je přitom uvozena větou hlavní se slovesy (většinou v minulém čase), která označují či naznačují něčí výpověď, odborně verba dicendi: např. řekl, sdělil, zeptal se, odvětil, chtěl vědět – variant jsou desítky: Karel řekl Elišce, že ji miluje.

Jak udělat přímou řeč

Pamatujte si, že přímá řeč vždy začíná velkým písmenem. Pokud za přímou řečí stojí uvozovací věta, nemůžeme ji zakončit tečkou. V uvozovací větě, pokud nestojí před přímou řečí, píšeme malé počáteční písmeno. Uvozovací věta vložená do přímé řeči je z obou stran oddělena čárkou.

Jak se píše Podtrzitko na PC

Nejrychlejší způsob podtržení textu je stisknout kombinaci kláves Ctrl+vy a začít psát. Pokud chcete podtržení ukončit, stiskněte znovu kombinaci kláves Ctrl+U. Text a mezery můžete také podtržení několika dalšími způsoby.

Jak se píšou znaky

Tři základní přístupy jsou psaní pomocí kombinace Alt + Ctrl + “nějaká klávesa“, Shift + “nějaká klávesa“ a Alt + “nějaké číslo“. Poslední jmenovaný způsob se nazývá ASCII, což je prapůvodní znakový kód, který má své uplatnění především u klávesnic s numerickou částí.

Jak udělat dolní pomlčku

Podtržítko zapíšeme tak, že stiskneme a podržíme tl. pravý SHIFT a následně zmáčkneme klávesu pro spojovník – (hned nalevo od něj).

Jak se dělá dolní index

Použití horního nebo dolního indexu pomocí klávesových zkratek. Vyberte požadovaný text nebo číslo. Horní index naformátujete tak, že současně stisknete klávesy CTRL, SHIFT a znaménko plus (+). Dolní index naformátujete tak, že současně stisknete klávesy CTRL a rovnítko (=).

Jak někoho citovat

Existují dva základní způsoby, jak využít ve svém textu cizí informace či myšlenky: citace a parafráze. V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně.