Jak udělat drenážní jámu?

Jak udělat vsakovací jímku

Na povrchu vstupu se vyřízne otvor do geotextilie. Vstupní trubka se zasune asi 150 mm a přebývající geotextilie se přilepí k trubce. Větrací otvory se zhotovují stejným způsobem. Vertikálně orientované výstupy pro odvětrávání lze vytvořit vyvrtáním, případně vyříznutím otvoru ve svislé stěně a použitím 90° PVC kolena.
Archiv

Jak se dělá Trativod

Trativod musí být umístěn v dostatečné vzdálenosti od budovy, a pokud je to možné, tak ve směru dolů po svahu, ve směru od budovy. V dostatečné vzdálenosti je pak potřeba vykopat trativodní jámu. Její hloubka se odvíjí od typu podloží a množství spodní vody, vhodné je ale vyhrabat díru alespoň dva metry hlubokou.

Jaký štěrk do Vsaku

Vsakování přebytečné vody

Pokud nechcete utrácet, postačuje vykopat jámu (rýhu, studnu), kterou vysypete štěrkem a dosáhnete stejného efektu. Na vysypání se používá hodně hrubý štěrk frakce 32 – 63, aby byl co největší prostor mezi zrny pro vsakovanou vodu. Dostatečný objem vsaku není úplně snadné určit.

Co je vsakovací jímka

Vsakovací jímky VSJK jsou určeny k vsakování dešťové nebo odpadní vody na pozemku majitele. Jímka se instaluje jako podzemní a díky navrtaným otvorům v samonosné konstrukci je schopna vsakovat velké množství vody. Vsakovat je možné dešťovou vodu svedenou ze střech domů, nebo přečištěnou odpadní vodu z ČOV nebo septiků.

Jak daleko vsak od domu

Voda se vsakuje ve spodní části šachty. Zásady pro návrh vsakovacího zařízení ((spodí plocha = dno vsakovacích systémů): 5 m od obytných budov, které nejsou vodotesně izolované 2 m od obytných budov, které jsou vodotesně izolované

Jakou geotextilií Na vsak

Pro vsakovací tunely doporučujeme obalit geotextilií boky a strop tunelů. Potřebnou plochu geotextilie odhadujeme cca 4m2 na jeden vsakovací tunel nebo vsakovací blok. Geotextilie se dodává v rolích 2m šíře. Proto je třeba ji objednávat v násobcích 2m2!

Co s vodou z čističky

Vyčištěná voda se zpravidla vypouští do povrchových vod (potok, řeka), do vsaku nebo veřejné kanalizace, která není napojena na obecní čistírnu, případně lze vodu využívat k zavlažování vlastního pozemku. Při vypouštění do povrchových vod posuzuje úřad čistírnu dle zařazení do kategorie.

Kam s odpadní vodou

Potrubí, kterým odpadní voda odtéká, se nazývá kanalizace nebo stoková síť. Tou odpadní voda putuje až na čistírnu odpadních vod, kde projde procesem čištění, aby se do řeky vrátila opět čistá. Než ale doteče až na čistírnu odpadních vod, musí urazit dlouhou cestu.

Jaký kámen do drenáže

Obsypové kamenivo okolo potrubí

V tom případě budete používat drenážní trubky a potřebujete vybrat to správné kamenivo. Pro drenážní potrubí je vhodné použít štěrk, nebo kačírek ve frakci 16 – 32 mm. Pro odpadní potrubí volte oblázky, které nemají ostré hrany.

Jak zasypat drenáž

Štěrk pro zásyp drenáže

Na zásyp nopové fólie použijte štěrk frakce 16/32 mm. Tím obsypte drenážní trubku, a nakonec drén ze štěrku překryjte geotextílií. Geotextílií by měla být správně obalena i drenážní trubka. Proto do výkopu nejprve umístěte geotextílii, poté drenážní potrubí a nakonec štěrk.

Co je to Trativod

Trativod je podzemní stavba, sloužící k odvádění nebo vsakování dešťové nebo znečištěné povrchové vody (např. ze septiku). Používá se např. tam, kde odpadní vodu není možné odvádět do kanalizace vzhledem k její absenci.

Jak správně sbírat dešťovou vodu

Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu. Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém.

Kam umistit vsak

Vsakování lze zvolit v případě vhodných hydrogeologických poměrů a vyhovujícího koeficientu propustnosti zeminy. Primárním faktorem je absence jílovitého podloží. Funkční vsakovací objekt zastupují štěrkem vyplněná jáma, vsakovací zářez, drenáž se štěrkovými žebry, vsakovací tunel apod.

Co pouzit místo geotextilie

Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály. Trvalejší štěpka nebo borovicová kůra patří mezi nejoblíbenější materiály. Na záhonech splní svůj účel, vzhledem ke své váze ale lehce udusí menší rostliny, které jimi neprorostou.

Jakou použít geotextilie na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm.

Jak často se vyváží jímka

Každý majitel má také povinnost vyvážet septik, tu stanoví vodoprávní úřad. Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí. Poté si nezapomeňte uschovat potvrzení o pravidelném vývozu septiku pro případ kontroly.

Co se Starou jímkou

Stará jímka lze využít praktičtěji

Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.

Kde vypustit šedou vodu

šedou vodu je možné vylít do kanálu, chemické WC např. do WC na benzince. Pozor, vylévat vodu mimo kanalizaci či jiné svody odpadních vod (např. na kompost) je možné pouze pokud používate mycí prostředky (šampony, jary apod.)

Jaký štěrk použít na drenáž

Drenážní štěrk je univerzální hrubý štěrk. Jeho hrubá zrnitost usnadňuje odtok dešťové vody a brání zaplavování chodníků. Na chodnících se netvoří tolik kaluží, což prodlužuje jejich životnost. Tento drenážní štěrk je vhodný i jako příměs při betonování, k vysypávání základů a lze jej použít i k zasypávání.

Jakou geotextilií na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm. Filtrační vrstvu pak zajistí použití netkané filtrační geotextilie.

Jak správně udělat drenáž

Do výkopu se zpravidla naváží malá vrstva štěrku menší frakce, na kterou se umísťuje geotextilie. Až poté se do výkopu ukládají drenážní trubky. V dalším kroku se překryjí geotextilií, zasypou štěrkem, a nakonec několika vrstvami zeminy.

Jak řešit odpad

Ideálním způsobem, jak vyřešit odpad u rodinného domu a novostavby, je připojení ke kanalizaci. Alternativně, pak lze řešit domovní čistírnou odpadních vod nebo tříkomorovým septikem. Nejhorším řešením je klasická žumpa, respektive bezodtoká jímka.

Co do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Jak udržet dešťovou vodu čistou

Je nezbytné čistit nátokové filtry, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale dostanou do nádrže i přes filtry, proto doporučujeme nádrž dvakrát za rok čistit tlakovou vodou a ideálně i kartáčem ručně v nádrži.

Jak dlouho vydrzi geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.