Jak udělat heřmánkovou mast?

Jak si doma udělat mast

Používáme kvalitní panenský olivový olej, mandlový nebo slunečnicový olej. Pak se to přefiltruje a bylinkový olej používáme jako základ masti, kam přidáváme většinou včelí vosk. Na 100 ml bylinkového oleje se přidá 10 g rozehřátého včelího vosku. Vše většinou zahříváme ve vodní lázni.

Co vyrobit z heřmánku

Zevně se heřmánek používá na obklady a oplachy při zánětech očí, při kožních vyrážkách, mokvavých ranách, na kloktání při bolesti zubů a na umývání a dezinfekci poraněné kůže.
Archiv

Na co je dobrá hermankova mast

Heřmánek v kosmetice má výrazné antiseptické, protizánětlivé a protibolestivé účinky. Heřmánková mast se proto nejčastěji používá ke zklidnění a k regeneraci podrážděné pokožky, např. po nadměrném slunění. Heřmánková mast představuje výborný přípravek k péči o spáleniny a různé drobné ranky.

Jak vyrobit mast z bylinek

Domácí bylinkovou mastičku si můžete úplně stejnou vyrobit také vy sami podle tradiční receptury: Dvě vrchovaté dvouhrstě bylinek (květy, stonky, listy, kořeny – dle konkrétní masti) nadrobno posekejte. V hrnci rozehřejte 500g sádla, až bude vřelé. Nasypte bylinky, nechte vzkypět, zamíchejte a odstavte.
Archiv

Jakou vazelínu na mast

V lékárně můžeme koupit rovnou hotový masťový základ – vazelínu. Je snadno dostupná, cenově přijatelná, nemá žádné výrazné vlastnosti, které by ovlivnily konečné vlastnosti masti. Při přípravě masti se bylinky zahřívají v rozpuštěné vazelíně, aby se do ní vylouhovaly léčivé látky z bylin.

Jak vyrobit mast z tinktury

Mast s proplisem – recept

Vazelínu nebo sádlo zahřejeme na 50°C ve vodní lázni a vmícháme asi pětinu propolisové tinktury, tedy na 1 díl vazelíny, použijete 1/5 tinktury (100 g vazelíny, 20 g tinktury). Směs ponecháte chvíli zahřátou, aby se odpařil lih z tinktury. Pak ji necháte volně vychladnout.

Jak se pozná pravý heřmánek

Heřmánek pravý jde poznat podle typické intenzivní vůně a žlutého vyklenutého středu květů. Květy heřmánkovce ani rmenu nemají charakteristickou vůni, žádný z nich také na rozdíl od heřmánku pravého nemá vyklenuté a duté květní lůžko. Heřmánkovec je také více robustní rostlina.

Jak zpracovat heřmánek

Heřmánek – bylinný čaj

Do hrnečku nasypejte 1 až 2 lžičky sušeného heřmánku a ten zalijte vodou o teplotě 100°C. Bylinku nechte 5 až 10 minut louhovat a můžete podávat. Pro sladší chuť se nebojte do čaje přidat lžičku medu. Složení: květ heřmánku (v lékárenské kvalitě).

Jak udělat sedací koupel z heřmánku

Jak na to:

Květy heřmánku nasypte v odpovídajícím množství do vany a rukou je promíchejte. Nechte chvíli louhovat a následně se do koupele celí ponořte. Ve vaně vydržte minimálně 10 až 15 minut.

Kdy se trhá Heřmánek

Jestliže bude dutý, je to heřmánek, pokud ne, jedná se o rmen. Heřmánek můžete sbírat od května až do září. Ideální je pro sběr zvolit suché dny. Heřmánek by neměl být odkvetlý, jeho květy by měly být spíše na začátku rozkvětu – ideální je sbírat třetí den po rozkvetení.

Jak vyrobit hřejivou mast

Ve skleněné odměrce smícháte chilli olej a 7 gramů vosku. Odměrku dáte do vodní lázně a počkáte, až se vosk rozpustí. Jakmile odstavíte z vodní lázně, tak budete oleje asi 10 minut prošlehávat metličkou, aby se obě složky propojily, a mast během toho lehce zatuhne.

Jak vyrobit mast z vazelíny

Do roztavené vazelíny přisypeme tolik měsíčkového květu, kolik se v ní dokáže ponořit. Vaření masti – květy vaříme půl hodiny, odstavíme kastrol z plotny a necháme 24 chladnout. Pak opět vazelínu zahřejeme na bod tání. Máme-li ještě sušený měsíčkový květ, přisypeme jej do vazelíny.

Jak udělat kaštanovou mast

Recept na kaštanovou mast z listů

K výrobě masti postačí pouze dvě ingredience, a to jsou listy kaštanu koňského a kokosový olej. Olej by se měl ohřát, nedoporučuje se ho dostat k varu. Jakmile je olej teplý, přidají se listy kaštanu koňského. Listy při zahřívání začnou vadnout a hnědnout.

Jak se dělá Propolisova mast

Mast s proplisem – recept

Vazelínu nebo sádlo zahřejeme na 50°C ve vodní lázni a vmícháme asi pětinu propolisové tinktury, tedy na 1 díl vazelíny, použijete 1/5 tinktury (100 g vazelíny, 20 g tinktury). Směs ponecháte chvíli zahřátou, aby se odpařil lih z tinktury. Pak ji necháte volně vychladnout.

Kde najít heřmánek

Vyskytuje se na polích, rumištích, podél cest, a to téměř na celém světě. V oblibě má výživné a dusíkaté hlinité půdy.

Jaká část heřmánku je léčivá

Heřmánek je rostlina květem a barvami podobná sedmikrásce či kopretině a v léčitelství či bylinkářství se používá pro své široké spektrum účinků, kdy léčivou sílu má právě květ heřmánku.

Proč pít heřmánkový čaj

Hlavním přínosem heřmánkového čaje je jeho zklidňující schopnost, díky níž přispěje i k dobrému spánku. Heřmánek je vhodný také na trávící potíže, například křeče nebo nadýmání. Hodí se i při běžném nachlazení, když vás trápí rýma, kašel nebo bolest v krku. Dále má pozitivní vliv na celkový imunitní systém organismu.

Jak dlouho se může pít heřmánkový čaj

Účinky heřmánkového čaje:

Pozor – čaj byste měli pít ještě 2 až 3 týdny po odeznění akutních příznaků. Při preventivní očistě střev pijte 1 šálek oslazený cukrem třikrát až čtyřikrát denně. Herbalista radí: Heřmánkový čaj je skvělý pomocník na vyvolání menstruace a při bolestivé menstruaci.

Jak uvařit heřmánek

Heřmánek – bylinný čaj

Do hrnečku nasypejte 1 až 2 lžičky sušeného heřmánku a ten zalijte vodou o teplotě 100°C. Bylinku nechte 5 až 10 minut louhovat a můžete podávat. Pro sladší chuť se nebojte do čaje přidat lžičku medu. Složení: květ heřmánku (v lékárenské kvalitě).

Kdy použít hřejivou mast

Ideální chvíle na hřejivou mast přichází až ve chvíli, kdy je zranění několik dní staré. Tím se zlepší cirkulace krve a může dojít k odplavení některých metabolitů.

Jak vyrobit extrakt z kaštanu

Nakrájenými či nastrouhanými kaštany naplníme vhodnou skleněnou nádobu a zalijeme je 40% bílým alkoholem (např. vodkou) Necháme stát 14 až tři týdny. Nádobu každý den opatrně protřepeme. Pak tinkturu scedíme, nejlépe přes nebarvené bylinkářské plátno, do uzavíratelné nádoby.

Jak vyrobit propolis tinkturu

Odměříme si 1 díl propolisu a 1 díl alkoholu. Bylinářka Ivana Haldová doporučuje použít 60–80procentní alkohol, abychom z propolisu získali co největší množství účinných látek. Propolis necháme v alkoholu luhovat 10–14 dnů v pokojové teplotě, denně protřepeme. Poté přefiltrujeme a tinktura je připravena k použití.

Jak rozpustit propolis

Propolis nejde ve vodě téměř rozpustit. Dá se ale dobře rozpustit v tuku rozpouštějících rozpouštědlech (aceton nebo chloroform – pro člověka špatně snesitelný). Pokud byste rádi vyráběli propolisový roztok k lidské spotřebě v podobě tinktury, doporučujeme použít etylalkohol v 70 % koncentraci.

Kam zasadit heřmánek

Pro Heřmánek římský je nejlepší vlhká humózní půda, také na plném slunci nebo lehce ve stínu. Než Heřmánek římský zasadíte, je vhodné do půdy zapracovat tenkou vrstvu kompostu. Oba druhy heřmánků se zalévají tak, aby byla půda vlhká, avšak Heřmánek římský má raději o něco vlhčí půdu než Heřmánek pravý.

Jak dlouho sušit heřmánek

Pokud sušíte kořeny, dobře je omyjte a nakrájejte na malé kousky (tak 1 až 2 cm). Větší kousky byste sušily zbytečně dlouho. Kořeny, stonky a kůry sušíme většinou 15-20 dnů, listy obvykle 8-10 dnů, květy 3-4 dny. Byliny by vám při sušení určitě neměly zčernat.