Jak připravit horké maliny se zmrzlinou
V pánvičce rozpustíme máslo a promícháme s cukrem. Přidáme mražené maliny a za stálého míchání je prohříváme, než změknou. Na dno poháru dáme horké maliny, na to zmrzlinu, opět maliny a nahoru šlehačku. Ozdobíme čerstvými malinami a strouhanou čokoládou.
Archiv
Co jsou horké maliny
Horké maliny připravíte jednoduše tak, že je na mírném ohni svaříte s cukrem, nejlépe zkaramelizovaným. Můžete použít jak čerstvé, tak mražené maliny a dopřát si je kdykoli na ně dostanete chuť. Na horké maliny k dezertu pro 4 osoby budete potřebovat: 200 g mražených malin.
Archiv
Jak zpracovat maliny
Maliny nevyžadují žádnou speciální úpravu. Po sběru je jen mírně operte od nečistot a rovnou konzumujte či je použijte do dezertů, buchet. Maliny se dají zpracovat i jinak, uvařte z nich šťávu nebo je zmrazte na zimní časy.
Jak zpracovat mražené maliny
Mražené maliny lze dále zpracovat např. do džemu nebo pečeného čaje, posypat jimi koláč a využít je do různých moučníků i kynutých knedlíků. Dají se též zpracovat na oblíbený dezert "horké maliny" – viz níže otázka č. 7.
Jak Pasirovat maliny
Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.
Jak rozvařit maliny
Na rozvar vařte maliny s cukrem a vodou na nízkém stupni asi 15 minut do husta, pak rozmixujte a rozvar protřete přes jemný cedník nebo síto, aby v něm nebyla semínka.
Jak uchovat maliny na zimu
Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.
Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.
Jak uchovat maliny cerstve
Mražení Mražení je asi nejlepší způsob uchování bobulí. Zamražené si totiž zachovají až 90 % všech vitamínů. Zkontrolujte teplotu v mrazáku, měla by se pohybovat mezi -18 °C až -30 °C.
Co s přebytkem Malín
Nejrychlejší a nejšetrnější způsob konzervování ovoce je mražení. Do mrazáku pak sáhnete kdykoli, když budete chtít ovocem doplnit třeba snídaňové kaše. Stejně tak si mražené ovoce můžete přidat do smoothie. Pokud máte doma smoothie mixér, stačí do něj dát kousky ovoce s troškou vody a rozmixovat dohladka.
Jak využít maliny
Maliny se jedí syrové, mohou se zavařovat jako kompot nebo marmeláda, rosol či džem, zmrazovat, vyrábějí se z nich šťávy, džusy, víno, přesnídávky, poháry, koktejly, zmrzliny… Čerstvé i konzervované se nechají využívat v teplé i studené kuchyni. V teplé kuchyni se uplatňují zejména při přípravě sladkých jídel, např.
Jak hluboko koření maliny
Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.
Jak velký květináč na maliny
Jak velký květináč pro malinu
Dle mých zkušeností jsou ale květináče 40*40 cm dostatečné.
Jak zahustit malinový Rozvar
Příprava. Ovoce dáme do kastrůlku, podlijeme asi 100-150 ml vody, přidáme oba cukry, koření a pod pokličkou krátce povaříme. Solamyl rozmícháme v 1 lžíci vody a změklé ovoce zahustíme do hustoty medu.
Jak rozpustit maliny
V rendlíku necháme rozpustit máslo, do něj přidáme cukr, který začne karamelizovat. Pomalu mícháme, aby se cukr nepřichytil a hodně neztmavl. K rozpuštěnému cukru nasypeme maliny a opatrně mícháme. Přidáme čerstvou citronovou šťávou a ohříváme, dokud nejsou maliny horké.
Jak dlouho vydrží Maliny v lednici
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky | 1 den | 2 – 3 dny |
Hroznové víno | 1 den | 1 týden |
Pomeranče | 10 dní | 3 týdny |
Broskve, meruňky, švestky | 2 dny | 3 – 5 dní |
Jak uchovat Maliny na zimu
Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.
Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.
Jak se dělá domácí malinová limonáda
Do hrnce dáme 600 g malin, 2 květy levandule, třtinový cukr a vše zakapeme šťávou z poloviny citronu a zalijeme vodou jen tak, aby byly maliny ponořené. Dáme vařit a průběžně promícháváme. Necháme vařit cca 5 minut, pak vše rozmixujeme tyčovým mixérem a ochutnáme, jestli nám přijde sirup dostatečně sladký.
Jak se dělá malinový sirup
Malinovou šťávu zahřejte na 80°C, rozmíchejte v ní cukr s kyselinou citronovou a vše dobře promíchejte. Sirup stále prohřívejte a udržujte na 80°C (tekutina nesmí projít varem) dalších 15 minut. Horkým sirupem plňte připravené lahve. Sirup po vychladnutí skladujte na tmavém a chladném místě.
Jak uchovat čerstvé maliny
Maliny, jahody, borůvky je možné skladovat jen krátkodobě, nejlépe v lednici. Plody nemyjte, pokud je neplánujete okamžitě sníst. Jablka a hrušky skladujte v otevřené bedničce ve sklepě. Držte je od ostatního ovoce a zeleniny, v jejich blízkosti se totiž rychleji kazí.
Jak stříhat maliny na jaře
Řez malin je jednoduchý
Pokud sázíme sazenice maliníku brzy na jaře, sestříhneme nadzemní část na 20–40 cm podle síly výhonu a kořenové soustavy. Čím je sazenice slabší, tím více ji zkrátíme. Ve druhém roce po výsadbě ponecháváme dva až tři výhony na každou rostlinu.
Co potřebují maliny
Maliny preferují slunné, teplé a závětrné stanoviště, základna rostliny by však měla být mírně zastíněná. Potřebují hlubší, středně těžkou, na humus bohatou půdu s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí (pH 5,5 – 6,5).
Co zasadit pod maliny
Za dobré sousedy malin se považují také švestky, hrušky, horský jasan, červený a černý rybíz, zimolez a rajčata. Milovníci květin sázejí vedle malin růže, dřišťál, různé druhy jalovce. Pro maliny je důležitá kvalita půdy. Pokud web není úrodný, lze situaci napravit zasazením ovsa a wiki mezi řádky.
Jakou zeminu na maliny
Místo mu najděte co nejslunnější, aby maliny dobře zrály a byly sladké. Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním.
Jak udělat Boruvkovou Omačku
Omyté borůvky vložte do širšího kastrolu, zasypte cukrem, skořicí a nádobu zakryjte poklicí. Při mírné teplotě borůvky rozvařte, trvá to malou chvilku. Mouku rozmíchejte v mléce a roztokem zahustěte rozvařené borůvky. Vařte za občasného míchání 10–15 minut, omáčka zhoustne.
Čím zahustit Rozvar
Příprava. Ovoce dáme do kastrůlku, podlijeme asi 100-150 ml vody, přidáme oba cukry, koření a pod pokličkou krátce povaříme. Solamyl rozmícháme v 1 lžíci vody a změklé ovoce zahustíme do hustoty medu.