Jak na kačírek kolem domu
Jak si nechat udělat kolem domu tuto úpravu Je to docela jednoduché. Vykope se povrch, který je okolo domu, zabetonují se obrubníky. Poté se může navozit struska, která vytvoří svou strukturou jemné kanálky, které budou odvádět vodu, aby se struska zhutnila, použije se vibrační deska, která povrch zpevní.
ArchivPodobné
Jaký chodník kolem domu
Základním rozměrem je optimální šířka pro jednoho chodce – 40 až 60 cm, na větších pozemcích lze tuto šířku zvětšit na pohodlnějších 70 až 100 cm. Přístupový chodník k domu navazující na vstupní branku by měl mít stejnou šířku jako branka, zpravidla 120 až 150 cm.
Jaká vrstva kačírku
Běžně stačí nasypat 3-5 cm vysokou vrstvu na zahradnickou fólii. Pokud jde o rostliny s rizikem uhnívajících krčků, např. vřesy a cedry, kde zahradnickou fólii nemůžeme položit, stačí zvýšit vrstvu kačírku na cca 8-10 cm. Pro velké rostliny se hodí větší frakce mulčovacího kačírku, např.
Jak udělat kačírek
Vyberte si nejvhodnější štěrk, ideální je jeden druh pro celou zahradu. Nejvhodnější jsou kamínky o velikosti cca 1-2 cm. Může to být omletý kačírek i kamínky s ostrými hranami. Je možné drobné kamínky doplnit také většími kameny, které se částečně zapustí do země.
Archiv
Jakou dlažbu kolem domu
Na cestu kolem domu a na zápraží můžete při vhodném složení půdy použít zámkovou dlažbu o standardní výšce 40 nebo 45 milimetrů. Pokud je ale podloží příliš měkké nebo jde o plochu pro automobil, volte výšku alespoň 60 milimetrů, která snese zatížení do 3,5 tuny.
Jak udělat chodník na zahradě
Pro vedlejší chodníky v zahradě stačí obvykle šíře 40-80 cm. Pro obytné zahrady se doporučuje šířka chodníků pro vstupy do domu a hlavní chodníky 120-150 cm. Málo frekventovaným cestičkám a stezkám postačí nášlapné prvky, např. betonové nebo kamenné plochy o šířce 40 cm.
Jak udělat chodník k domu
Chodník kolem domu můžeme směle vytvořit z dřevěné kulatiny, smrkové či borové. Vybíráme ale jen malý průměr kulatiny (10 až 20 centimetrů). Odkopejte 10 cm zeminy a vysypeme pískem. Na obě strany cesty upevníme lištu a vrstvu písku zhutníme.
Jak udělat zpevněnou plochu
Velmi vzhledným řešením, jak na zpevněné plochy použít dřevo, jsou dřevěné kůly, které se vedle sebe zatloukají. Pozor však, musí být důkladně impregnované a ani tak nebude životnost takto zpevněné plochy nijak dlouhá. Tradiční je samozřejmě využití dřeva na terasách, kde jej může nahradit plast či dřevoplast.
Proč se dává kačírek na střechu
Použijte kačírkový zásyp
Kačírek neslouží v plochých střechách jen jako pohledová vrstva. Zároveň prodlužuje životnost hydroizolace a funguje jako protipožární prevence. Kamenivo nesmí obsahovat velké procento jemných částic, které by mohly zanést odtoky nebo hydroizolační fólii.
Co se dává pod kačírek
Podklad kačírku v zahradě
A jsme u otázky, co dát pod kačírek. Nejlepším řešením je geotextílie, kterou položíte do vykopané jámy. Přesah musí mít minimálně 5 cm. V místech, kde zasadíte stromy nebo okrasné rostliny, rozstřihněte geotextílii do písmene X a doprostřed malý kruh pro kmen stromu.
Jaký štěrk kolem domu
Střední frakce kačírku 8/16 a velká 16/32 společně plní úkol odvodňovacích drenáží kolem budov – tzv. okapových chodníčků. Tyto větší valounky vypadají krásně i jako pokryvná plocha v zahradách, kde jsou prakticky bezúdržbové a zachovávají vlhkost v půdě.
Jaká geotextilie pod kačírek
Geotextilie pod kačírek
Díky geotextilii nedochází k mísení zeminy s kamenivem, což by vám mohlo zkomplikovat výsadbu nových rostlin. Kromě toho omezuje růst plevele. Jakou geotextilii pod kačírek zvolit: vhodné jsou tkané textilie o plošné hmotnosti 90–100 g/m².
Jak položit dlažbu kolem domu
Kladení dlažby na připravené podloží
Začínáme vždy směrem proti spádu chodníku. Spáry mezi dlaždicemi by měly být 3 – 5 milimetrů. Dlaždice upevníme na místě jemným poklepem gumovou palicí. Během pokládky je vhodné kontrolovat rovinu kladené dlažby.
Jak vybetonovat plochu
Nejprve strhneme ornici a uložíme na vhodném místě, poté hlušinu. Podklad je vhodné utužit, poté opatříme plochu obrubníky, aby se nám na ni nesesouvala okolní zemina a položíme geotextilii. Geotextilie oddělí podkladní materiál od štěrku, který na ni nasypeme a zároveň podklad zpevní na celé ploše.
Jak zpevnit parkovací stání
Na pojezdové cesty nebo stání je možné použít různé druhy štěrku, drtí, kamenu nebo betonu. Asi nejméně nákladné řešení je štěrková cesta nebo stání. V takovém případě stačí pouze vykopat vrstvu země a místo ní navézt štěrk. Na štěrk je dále vhodné navézt ještě vrstvu jemné drti, optimálně z místního lomu.
Jak se chodí po střeše
Chůze po střeše
Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!
Co dát na plochou střechu
Na střechy s malým spádem použijeme asfaltové pásy, nebo PVC fólii. Tam kde je spád větší můžeme dát různé plechové krytiny typu Ruuki, asfaltové šindele nebo i tašky. Střechu většinou děláme jednou za život a vyplatí se o ní více popřemýšlet.
Co pouzit místo geotextilie
Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály. Trvalejší štěpka nebo borovicová kůra patří mezi nejoblíbenější materiály. Na záhonech splní svůj účel, vzhledem ke své váze ale lehce udusí menší rostliny, které jimi neprorostou.
Jak vytvořit štěrkový záhon
Pokud se rozhodnete založit štěrkový záhon, zvolte pro něj lehčí propustnou půdu, která vyhovuje většině rostlin. Záhon vyplejte, poté nasázejte vybrané druhy květin, menší keře nebo barevné trávy. O tom, které druhy travin jsou vhodné do zahrad, jsme psali zde. Nakonec celý záhon rovnoměrně pokryjte štěrkem.
Jak zhutnit kačírek
Doporučuje se rozhrnout 20 až 25 cm vysokou vrstvu hrubého štěrku a důkladně ji zhutnit. Kačírek, který na ni nasypete, je pak pohodlně pochozí při vrstvě 3 až 5 cm. Jestliže jsou desky nebo kameny použité ve spojení s kačírkem vyšší než 5 cm, je třeba mocnost podkladu navýšit.
Jak dlouho vydrzi geotextilie
Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.
Jak na obrubník kolem domu
Betonové obrubníky nebo palisády se osazují do betonového lože do zavlhlé betonové směsi (min. třídy C16/20) na pevný a zhutněný podklad, pokud dokumentace stavby neurčuje jinak. Podkladní povrch je vhodné navlhčit, aby neodebíral vodu z betonového lože obrubníku. Tloušťka lože a boční opora musí odpovídat dokumentaci.
Jak udělat rovný beton
Zhutněný beton je poté možné „strhnout“ pomocí srovnávací hliníkové latě vedené po ocelových trubkách. Tam, kde beton chybí, se betonová směs dohodí lopatou, nebo zednickou lžící a povrch se znovu strhne. Na závěr se povrch betonové podlahy zahladí ocelovým hladítkem, aby byl dokonale rovný.
Kdy začít kropit beton
S kropením základové desky byste měli v podstatě začít hned po betonáži. Samozřejmě záleží na ročním období a teplotě vzduchu. Nejdůležitějších je prvních 48 hodin. Tato doba je nejdůležitější pro celý proces zrání betonu základové desky a po celou dobu by proto měl beton zůstat vlhký.
Jak vyresit parkovani u domu
Asi nejméně nákladné řešení je štěrková cesta nebo stání. V takovém případě stačí pouze vykopat vrstvu země a místo ní navézt štěrk. Na štěrk je dále vhodné navézt ještě vrstvu jemné drti, optimálně z místního lomu. Drť se postupně zpevní a zamezí podhrabování kol u auta, které v případě použití pouze štěrku hrozí.