Jak se dělá Kyselice
V polévkovém hrnci rozpusťte kousek másla a pak na něm opečte na kolečka nakrájené klobásy. V momentě, kdy začne uzenina prskat, přidejte scezené a vymačkané hřiby, promíchejte, vsypte kmín, podlijte 1–1,5 litrem vody (podle toho, jak chcete mít polévku hustou) a 10 minut povařte.
Jak ochutit Kyselici
V mléce rozmícháme mouku a touto „zátřepkou“ za stálého míchání „zatřepeme“ – zahustíme vroucí polévku a povaříme. Koleno okrájíme a spolu s nakrájenou klobásou a nakrájenými bramborami vložíme do polévky. Ochutíme drceným česnekem, majoránkou, pepřem a solí, zjemníme smetanou a máslem.
Jakou klobásu do Kyselice
Rady. Do kyselice můžete přidat i uvařené sušené houby. Máte-li rádi ostrou chuť, použijte pikantní klobásu. Brambory a zelí nikdy nevařte dohromady, jinak brambory zůstanou tvrdé!
Co patří do Kyselice
Zelí a brambory se dříve na stole objevovaly s železnou pravidelností, a tak není divu, že se připravovaly v tolika regionálních variantách. Platí to i o polévkách. Někde se jí říká zelňačka, jinde zelnica, na Valašsku je známá jako kyselica. Kromě základních surovin se do ní přidává také klobáska a zakysaná smetana.
Jakou smetanu do Kyselice
Na másle osmažíme cibuli, klobásu, anglickou slaninu a nakonec přidáme ještě dvě lžíce hladké mouky. Směs rozmícháme s mlékem, nalijeme k ostatním surovinám a za občasného míchání provaříme asi dvacet minut. Na konec přidáme zakysanou smetanu, dochutíme citronem, solí, pepřem a můžeme přisladit i cukrem.
Jak udělat kysané zelí
Cibuli oloupeme, nakrájíme najemno a zpěníme na tuku. Vložíme zelí bez láku, lehce podlijeme vodou, přidáme kmín, bobkový list a dusíme téměř doměkka. Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem.
Co udělat z kyselého zelí
Kysané zelí nesmí chybět v žádné domácnosti – nejlepší receptyListové taštičky plněné zelím a uzeným bůčkem.Kurkumáček za hubičku.Bramborové placky s kysaným zelím, uzeným masem a osmaženou cibulíSalát z kyselého zelí a brokolice.Tokajský gulášUzené maso po horňansku.Víkendová valašská kyselice.
Jak ochutit kysané zelí
Postup přípravy
Vložíme zelí bez láku, lehce podlijeme vodou, přidáme kmín, bobkový list a dusíme téměř doměkka. Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem.
Jak se dělá houbová polévka
Na másle osmahneme cibulku nakrájenou na kostičky, poté na tenké plátky houby, opečeme, vmícháme kmín, mouku, osmahneme, zalijeme vodou, osolíme a vaříme 20 minut. Na závěr zjemníme smetanou, dochutíme houbovým kořením a podáváme.
Jak se dělá kapustnica
Postup přípravy receptuUzená žebra vaříme ve vodě do měkka, uvařené je vyjmeme a do uzeného vývaru dáme vařit pokrájené zelí, na kostičky nakrájené brambory a klobásu. Přilijeme vodu do 3/4 hrnce.Pozor na solení, jelikož uzená žebra jsou již slaná.Podáváme s pěčivem nebo čerstvým chlebem.
Proč kysané zelí změkne
Nepřítomnost vzduchu.
Zelí je potřeba důkladně udusat. Pokud má samo málo šťávy, musíme přidat převařenou a zchladlou vodu se solí. Zelí je potřeba zatížit, aby při bouřlivém kysání nezůstal jeho povrch na suchu.
Proč jíst kysané zelí
Kysané zelí obsahuje probiotika.
Probiotika podporují “hodné” bakterie ve vašem střevě, imunitní systém, dobré trávení, střevní mikroflóru a pomáhají syntetizovat vitamíny B. Mohou také mírnit průjem způsobený užíváním antibiotik. Šťáva z kysaného zelí může působit jako projímadlo a pomáhat tak předcházet zácpě.
Jak udělat kysané zelí do sklenic
Nakrouháme zelí, křen očistíme a nastrouháme, vše nasypeme do vaničky, osolíme, posypeme kmínem a celým pepřem. Necháme odležet alespoň 3–4 hodiny, zelí pustí šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva, a zavíčkujeme.
Kdy jíst kysané zelí
Kysané zelí se podle makrobiotické diety doporučuje jíst především v zimě, protože neochlazuje organismus a doplňuje tělu dostatek živin potřebných v zimním období. V zimě zařazujte kysané zelí do vašeho zimního jídelníčku co nejčastěji. Nejen proto, že je zdravé, ale také proto, že je syté a chutné.
Jak se dělá bramboračka
Očištěné brambory a kořenovou zeleninu propláchneme studenou vodou, nakrájíme na kostičky a dáme vařit do osolené horké vody s trochou kmínu. Po krátkém povaření zahustíme světlou jíškou připravenou z másla a mouky. Až zelenina změkne, polévku odstavíme z ohně, ochutíme majoránkou a utřeným česnekem.
Kdy přidat houby do polévky
Jakmile začne polévka houstnout, zředíme ji vařící vodou nebo zeleninovým bujonem na požadovanou hustotu. Když jsou brambory v polévce měkké, přidáme podušené houby, chvilku provaříme, dochutíme solí (a podle chuti můžeme přidat Maggi).
Co se dává do zelňačky
Zelňačka je tradiční staročeská polévka, připravovaná z bílého kysaného zelí. Základ tvoří cibule zesklovatělá na sádle, ochucená sladkou paprikou a drceným kmínem. Do zelňačky se přidávají brambory, a nakonec klobása, předem osmažená na pánvi.
Jak dlouho se vaří kapustnica
Postup. V hrnci nechte rozpustit sádlo, přidejte cibuli, česnek a bobkový list a duste, dokud cibule nezměkne. Přisypte papriku, krátce orestujte a přidejte namočené houby, klobásu, uzené maso a zelí. Podlijte 1,5–2 litry vody, osolte, opepřete a vařte zhruba 2 hodiny, dokud zelí nezměkne.
Kdy je hotové kysané zelí
Když zelí kvasí
Hrnec se zelím by měl stát někde, kde je teplota ideálně kolem 15–20 °C. Kysané zelí by mělo být hotové za 5 týdnů.
Jak se nakládá kysané zelí
Zelí na sítku prolijeme studenou vodou, až vychladne, promícháme je se solí. Na 1 kg zelí dáme 100 g soli a špetku kmínu. Zelí natlačíme do kameninového hrnce, zatěžkáme, přikryjeme plátnem a na teplém místě je necháme kvasit. Zelí je už za 8–10 dní velmi dobré, ale dlouho nevydrží, proto nakládáme jen menší dávku.
Na co je dobrá voda z kysaného zelí
Pravidelné pití šťávy z kysaného zelí mění metabolismus buněk a do jisté míry omlazuje pleť a pokožku, dělá ji vláčnou a částečně vyhlazuje vrásky. Velmi příznivě působí na střevní mikroflóru a detoxikuje organismus. Obsahuje vitamin U, který působí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům.
Jak se dělá česnečka
Připravte si také 7–8 stroužků česneku, nakrájené na tenké plátky. Brambory s česnekem vložte do hrnce a posypte lžičkou kmíhu. Zalijte 750 ml vody a vařte, dokud brambory téměř nezměknou. Pak do polévky přisypte 2 lžičky sušené majoránky a uvařené brambory z polévky vyjměte, aby se zcela nerozvařili.
Jakou zeleninu do bramboračky
Základem bramboračky jsou brambory a klasická kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel. Česká bramboračka obsahuje vždy česnek a majoránku, díky kterým má svou typickou vůni a chuť. Ve většině receptů nechybí čerstvé nebo sušené houby nicméně existují i recepty, které se houbám vyhýbají.
Jaké koření do houbové polévky
Zelené natě a bylinky do houbových pokrmů patří zcela přirozeně, neboť sezona hub a bylinek na našich zahradách se kryjí. V tomto ohledu jsou pravými skvosty tradiční petrželová nať, čerstvá majoránka, šalvěj, bazalka, libeček a mladá celerová nať.
Co s čerstvými houbami
Čerstvé houby také nikdy nenechávejte ležet ve vodě. Ztratily by tak své aroma. Opláchněte je opatrně pod tekoucí vodou a do sucha otřete. Lepší kousky očistěte pouze měkkým štětečkem.