Jak správně rozpustit čokoládu
NA SPORÁKU – rozpouštíme vždy ve vodní lázni, přičemž voda pod miskou by se neměla vařit a dno misky by se nemělo vody dotýkat. Čokoládu během rozpouštění mícháme. V žádném případě nerozpouštíme přímo v rendlíku (ano i s tím už jsem se setkala). Pozor, aby se vám nedostala do čokolády voda.
Co udělat z mléčné čokolády
Pokud máme zbytky rozlámané čokolády nebo zbytky polev od velikonočního pečení, doporučujeme vše ve vodní lázni rozpustit a připravit vícedruhovou polevu třeba na moučník nebo na domácí koblihy. Spolu s dětmi si zase můžete vytvořit čokoládové fondue a v rozpuštěné čokoládě si namáčet ovoce nebo piškoty.
Archiv
Jak udělat vlastni čokoládu
125 g moučkového cukru, 30 g práškového kakaa, 90 g ztuženého tuku, 1 lžíce škrobové moučky, 1 lžička rumu. Na vodní páře rozpustíme tuk, ale nikdy nevaříme. Přidáme smíchané suché ingredience a mícháme, než se vše spojí, poté přidáme na dochucení rum a odstavíme. Vléváme do připravených suchých formiček.
Archiv
Jak udělat čokoládu s kakaa
Ve vodní lázni rozpusťte kakaové máslo (nevařit, jen rozpustit), do něj přidejte kakao a promíchejte. Vhodné je celou čokoládovou hmotu vložit do mixéru a minutu mixovat, poté dejte nádobu do vodní lázně a míchejte do ochlazení. Složky se vám takto krásně spojí a čokoláda dostane krémovou konzistenci.
Co přidat do čokolády na vaření
Čokoláda je schopna přijímat vodu, a proto ji můžete naředit máslem, tukovou polevu ale máslem naředit nemůžete, protože by se srazilo,“ vysvětluje Pavlína Berzisová. Za nejideálnější považuje naředění čokolády kakaovým máslem, když ho ale doma nemáte, můžete použít smetanu vysokoprocentní nebo zmiňovaný kousek másla.
Jak se Rozehriva čokoláda
Jak na toPřipravte si skleněnou nebo nerezovou mísu a hrnec s o něco menším průměrem.Vodu zahřejte na teplotu okolo 45 °C a hrnec odstavte z plotýnky.Mísu s čokoládou položte na hrnec.Nechejte čokoládu pomalu roztát a pomalu promíchávejte metličkou.
Jak ředit čokoládu na vaření
Čokoláda je schopna přijímat vodu, a proto ji můžete naředit máslem, tukovou polevu ale máslem naředit nemůžete, protože by se srazilo,“ vysvětluje Pavlína Berzisová. Za nejideálnější považuje naředění čokolády kakaovým máslem, když ho ale doma nemáte, můžete použít smetanu vysokoprocentní nebo zmiňovaný kousek másla.
Jak se dělá poleva z čokolády
Polevu na potažení dortu připravíte smícháním 200 g čokolády se 140 g rostlinného tuku. Když vše rozmícháte dohladka, vmíchejte ještě 100 ml horké vody. Na dezerty je nejlepší smíchat čokoládu s máslem v poměru 1 : 1, nebo šlehačkou v poměru 2 : 1, takto poleva zůstane tekutější.
Jak se dělá čokoládová poleva
Polevu na potažení dortu připravíte smícháním 200 g čokolády se 140 g rostlinného tuku. Když vše rozmícháte dohladka, vmíchejte ještě 100 ml horké vody. Na dezerty je nejlepší smíchat čokoládu s máslem v poměru 1 : 1, nebo šlehačkou v poměru 2 : 1, takto poleva zůstane tekutější.
Jak udělat domaci polevu
Do kastrůlku, který je ve vodní lázni, dáme rozpustit tuk s cukrem a mlékem. Neustále směs mícháme. Dosypeme kakao a mícháme nad vodní lázní, dokud se směs nespojí a nezhoustne. Polevu můžeme využít na moučníky, perníky a řezy.
Jak na čokoládovou polevu aby byla lesklá
Aby čokoláda byla i po opětném ztuhnutí krásně lesklá a křupavá (to se hodí zejména při polévání či výrobě pralinek), je potřeba ji zahřívat a chladit tak, aby se krystalky opět poskládaly do původní formy. Špatně vytemperovaná čokoláda pak má bělavý matný povrch a ani chuťově není nic moc.
Jak připravit polevu z čokolády na vaření
Ve vodní lázni rozpustíme 150 g kvalitní hořké čokolády a přidáme kakao, cukr a 1/2 šálku vody. Směs ohříváme na mírném ohni, dokud nezhoustne a následně připravenou čokoládou polijeme dort nebo řezy.
Jak udělat vodní lázeň na čokoládu
Rozpouštění čokolády ve vodní lázni
Na hrnec s horkou až vroucí vodou položíme skleněnou nebo nerezovou mísu s čokoládovými peckami nebo nalámanými kousky tak, aby se dno mísy nedotýkalo hladiny vody. Dejte na to pozor, pokud by se dotýkalo vařící vody, čokoláda by se připalovala.
Co přidat do čokolády aby byla lesklá
Čokoláda má v sobě tukové krystalky poskládané do krystalické mřížky, která se při rozpuštění zničí. Aby čokoláda byla i po opětném ztuhnutí krásně lesklá a křupavá (to se hodí zejména při polévání či výrobě pralinek), je potřeba ji zahřívat a chladit tak, aby se krystalky opět poskládaly do původní formy.
Jak udělat polevu z čokolády a smetany
Čokoládu najemno nastrouháme nebo rozpustíme ve vodní lázni. Smetanu přivedeme k varu, odstavíme a nasypeme nebo nalijeme do ní čokoládu. Mícháme, dokud nevznikne hladká poleva. Necháme zchladnout (ne úplně), poleva zhoustne.
Jak udělat nejlepší čokoládovou polevu
Zahřejte k varu (ale nevařte!) 250 ml smetany ke šlehání, odstavte, nalámejte do ní 170 g čokolády, přidejte 2 lžíce kakaa a vymíchejte dohladka. Poleva bude voňavá, chutná a půjde po zchladnutí dobře krájet. Upotřebíte ji na dorty a měkké moučníky typu perník.
Jak udělat čokoládovou polevu aby se nelámala
Smetanu na šlehání ohřejeme v hrnci na mírném ohni, ovšem dáváme pozor, abychom smetanu nepřivedli do varu – tehdy smetana neztuhne. Ohřátou smetanu odstavíme a přidáme do ní na kousky nalámanou čokoládu. Mícháním ji rozpustíme. Připravenou čokoládovou polevu navrstvíme na řezy.
Jak správně temperovat čokoládu
Nebojte, zní to složitě, ale nám stačí vědět, že pokud čokoládu rozehřejeme na teplotu 40–43 °C a následně jí prudce a rovnoměrně zchladíme na teplotu 29–31 °C (podle druhu čokolády), získá přesně ty vlastnosti, které od ní očekáváme.
Jak udělat štěkající čokoládu na dortu
Jak připravit stékanou polevu
Nejvhodnější na polévání dortu je čokoládová ganache. Připravujeme ji z čokolády a smetany ke šlehání v poměru 1:1. Nasekanou čokoládu zalijeme horkou smetanou a mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Dort před poléváním musí být dobře vychlazený, aby se poleva pěkně přichytila.
Jak nastavit čokoládovou polevu
Cukráři temperují čokoládu různými postupy. Jednou z možností je rozpustit ⅔ kuvertury ve vodní lázni při teplotě 45 °C, stáhnout misku z plotny a vmíchat zbylou třetinu dropsů, které tají a současně chladí čokoládovou hmotu. Jakmile teplota klesne na 26 až 28 °C, dohřejte čokoládu na 30–33 °C.
Co je to temperace
Ve své podstatě představuje temperování udržování teploty na určité úrovni, respektive v určitém rozsahu. Ve spojení s vytápěním a údržbou budov se temperováním rozumí hlavně udržování určité teploty v prostorách, které jsou delší dobu neobydlené nebo nejsou jinak aktivně využívány.
Jak vyklopit čokoládu z formy
Čokoládu z formiček snadno vyklopíte tak, že formu z vnější strany potřete utěrkou namočenou v teplé vodě, nebo formičku na chvíli ponoříte do horké vody. Je však třeba ponořit jen formičku, čokoláda musí zůstat nad hladinou ;-).
Co je to ganache
Ganache je poleva, omáčka nebo taky krém, který se vyrábí z čokolády a smetany. Byť slovo ganache (ganáž) pochází z francouzštiny a znamená doslova čokoládový krém, podle poměru surovin a tedy výsledné hustoty vznikne hmota buď řidší, tedy poleva, nebo hustší, čili krém.
Proč se temperuje čokoláda
Temperace je tepelná úprava čokolády do pracovní teploty, během které se kakaové máslo v čokoládě mění do stabilní krystalické formy. Při správné temperaci má čokoláda vlastnosti jako je pevnost, lesk a křup. Temperace je nutná u pravé čokolády, která je vyrobená z kakaové hmoty, kakaového másla a cukru.
Jak na lesklou čokoládu
Aby čokoláda byla i po opětném ztuhnutí krásně lesklá a křupavá (to se hodí zejména při polévání či výrobě pralinek), je potřeba ji zahřívat a chladit tak, aby se krystalky opět poskládaly do původní formy.