Co s přebytkem rybízu
Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned. Můžeme vyrobit spoustu úžasných dobrot.
Archiv
Jak nejlépe zpracovat rybíz
Rybíz je ideální ovoce k zamrazování. Otrhejte ho od stonků, propláchněte, nechte oschnout, co nejrychleji přesypte do speciálních sáčků označených datem sklizně a naskládejte do mrazáku. Před dalším použitím rybíz nerozmrazujte, do koláčů, bublanin nebo muffinů ho přisypávejte zmrzlý.
Jak udělat domácí dřeň
Dřeň je ovocná dužina, pyré. Tu získáme tak, že jablíčka oloupeme, vykrojíme jádřince a "bubáky", omyjeme a nakrájíme na větší kousky. V kastrolu pak s vodou prudce svaříme, stačí po dobu 5 minut. Pokud budeme dřeň používat dále k zpracovávání pro kuchyňské účely, nemusíme slupku loupat.
Jak nejlépe zpracovat černý rybíz
Černý rybíz má poměrně široké možnosti využití v kuchyni a lze ho zpracovat v mnoha podobách: na mošty, kompoty, likéry, džemy, vína a sirupy. Také se často zmrazuje. Konzervovat jej můžeme i v mnoha druzích ovocných směsí, nejčastěji v kombinaci s červeným a bílým rybízem.
Jak se dělá rybízová marmeláda
Postup přípravy receptu
Cely červený rybíz i se stopkami vaříme 25 minut. Potom ho propasírujeme. Odměříme šťávu, na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru a vaříme na slabém plameni 35 minut. Sléváme do lahviček, uzavřeme víčkem, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
Jak propasírovat rybíz
Pokud nepracujete s odšťavňovačem, doporučujeme rybíz zbavit zelených stopek. Kuličky umístěte do hrnce s menším množstvím vody a zprudka povařte. Potom je propasírujte přes sítko. Nevýhodou pasírování je, že se při něm nezbavíte zrníček úplně dokonale.
Co udělat s rybízem
Má příjemnou osvěžující chuť, hodí se do různých moučníků, bublanin, koláčů a pohárů.Sněhový rybízový koláčRybízový pohár s pařížským krémem.Zasněžená rybízová buchta – báječná a rychláRybízové koláčky z lineckého těsta.Banánový tofu dort s rybízem.Rybízové muffiny s jogurtem.Rybízové sušenky s ovesnými vločkami.
Jak udělat zmrzlinovou dřeň
Meloun vložíme do hlubší nádoby, přidáme šťávu z citronu, mátový cukr nebo sirup (nebo jen cukr moučka), nakonec přidáme 2 PL smetany ke šlehání a ponorným mixérem ušleháme do pěny. Melounovou směs nalijeme do dózy, přiklopíme a dáme do mrazáku. Každou půl hodinu zmrzlinu (pokud nemáme zmrzlinovač) promícháváme.
Co je ovocná dřeň
Ovocná dřeň je hmota lisovaného čerstvého ovoce, která není určena k okamžité spotřebě. Produkce dřeně zabraňuje plýtvání potravinami a zachovává aroma a nutriční hodnotu ovocného produktu. Ovocná dřeň se často používá jako přísada například do nápojů, omáček, kojenecké výživy, želé a pekárenských výrobků.
Jak Odšťavnit rybíz bez odšťavňovače
Máte-li šťávy více nebo méně, adekvátně přidejte nebo uberte množství cukru – jen zachovejte poměr 1:1. Hrnec s oslazenou šťávou přemístěte na sporák a vařte 35 minut na mírném plameni. Poté přelijte do vymytých zavařovacích sklenic, zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.
Jak udělat zmrzlinu z rybízu
Rybízová zmrzlina
Budete potřebovat rybíz, zakysanou smetanu a třtinový cukr. Nejprve rozmačkejte dostatečné množství očištěného rybízu – zhruba půl litru – a smíchejte jej s 250 g třtinového cukru. Do směsi přidejte jednu zakysanou smetanu a rozmixujte. Hotovou směs dejte do mrazáku minimálně na dvanáct hodin.
Jak se dělá domácí sorbet
Jak připravit sorbet
Na výrobu sorbetu lze využít zmrzlinovač, ale není to nutné a postačí nám mrazák. Ve vroucí vodě rozpustíme cukr v poměru 1:1, necháme vychladnout, přidáme rozmixované ovoce, promícháme v nízké nádobě, a vložíme do mrazničky ke zmražení.
Co to je sorbet
Sorbet je dezert, který se vyrábí smícháním ledu s cukrem nebo medem a rozdrceným ovocem (citron, limeta, ananas, jahoda, malina, ostružina apod.), může být dochucen vínem nebo destilátem. Podává se v misce nebo poháru a jí se lžičkou.
Jak nejlepe Odstopkovat rybíz
Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.
Jak se dělá citronový sorbet
Citron vymačkáme a ostrouháme z něj kůru. Do rendlíku dáme vodu, cukr, rozmarýn, citronovou kůru i šťávu a vaříme asi 10 minut na mírném ohni. Scedíme přes jemné sítko a necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Poté sorbet přendáme do uzavřené nádoby s širším dnem a dáme jej přes noc do mrazáku.
Jak se dělá jahodová zmrzlina
Smícháme rozmačkané jahody se smetanou, dosladíme dle chuti. Vše rozmixujeme. RADA: VIDEO, jak vyšlehat veganský sníh! Nalijeme do nádobek a dáme zhruba tak na 6 hodin do mrazáku a máme hotovo.
Co je to gelato
Gelato (plurál: gelati) je italský výraz pro zmrzlinu. Z marketingových důvodů se ho některé společnosti snaží v češtině prosadit jako výraz, který by na rozdíl od slova „zmrzlina“ označoval tradiční italskou zmrzlinu.
Jak zavařit rybíz jako brusinky
Zavařte si rybíz à la brusinkyNa cca 4 skleničky budete potřebovat. 1 kg očištěného, omytého a okapaného rybízu. 100 ml octu + 100 ml vody.Mezi tím svařte 100 ml vody a 100 ml octa. Přisypejte rybíz a opatrně promíchejte.Horkou směs plňte do menších čistých suchých sklenic, zavíčkujte a nechte vychladnout dnem vzhůru.
Jak se dělá citronová zmrzlina
Do šlehačky vmíchejte strouhanou citronovou kůru z dobře omytého citronu a po částech zamíchejte citronovou šťávu. Smetanový krém nalijte do plastové misky o rozměrech cca 22 x 12 cm. Zakryjte folií nebo plastovým víčkem a vložte do mrazničky. Po cca 30 minutách, nejlépe s použitím vidličky, propracujte smetanový krém.
Jak se dělá jogurtová zmrzlina
Jogurtový základ
Smetanu vyšleháme na šlehačku. Zašleháme jogurt a med, až směs získá hladkou krémovou konzistenci. Vlijeme ji do zmrzlinovače a necháme vytvořit zmrzlinu. Vložíme ji ještě na půl hodiny do mrazáku a podáváme.
Jak se dělá gelato
Nalijeme do hrnce mléko, vanilku (tu rozkrojíme na délku) a smetanu a za postupného míchání přivedeme k varu a hned poté dáme stranou. Ten dáme v hrnci na plotnu a postupně do něj přidáváme mléko se smetanou (vanilku vyndáme) dokud směs nezhoustne. Následně ji nalijeme do formy na zmrzlinu a dáme do mrazáku.
Jak naložit brusinky
Svaříme cukr s cukrem a skořicí, nalijeme k brusinkám a vaříme za stálého míchání asi 10 minut. Skořici vyjmeme. Hotovou směs rozdělíme do vyvařených malých skleniček a pevně uzavřeme. Zavařené brusinky se nekazí, ale pro jistotu je můžeme po vychladnutí 5 minut při 100 °C sterilovat.
Jak na domácí zmrzlinu
Smetanu ušleháme a do šlehačky opatrně přimícháme zahuštěné slazené mléko. Do misek pak dáme vrstvu ovoce, na ni šlehačku se Salkem, pak opět ovoce a nahoru další šlehačku se Salkem. Misky vložíme na hodinu do mrazničky, potom směs můžeme lehce promíchat a necháme ji zcela zmrazit.
Jak udělat domácí zmrzlinu bez zmrzlinovače
Základem je 150 g jemného tvarohu, 150 g zakysané smetany a 100 ml smetany ke šlehání. Tvaroh dobře promícháme se zakysanou smetanou a zašleháme do vyšlehané šlehačky. Do směsi nakonec můžeme přimíchat pokrájené ovoce podle libosti a naplnit jí formičky na nanuky nebo třeba obyčejné kelímky od jogurtu.
Co se dělá z brusinek
Z brusinek si připravíte spoustu dobrot. Často se jí jen syrové, ale připravíte z nich marmelády, kompoty, šťávy i omáčky. Výhodou je, že se skvěle hodí ke sladkým i slaným pokrmům. Pochutnáte si proto na sladkých brusinkových muffinech i na steaku s brusinkovou omáčkou.