Jak udělat sazenice jahod?

Jak získat nové sazenice jahodníku

Nové sazenice můžeme získat i tehdy, pokud pěstujeme jahodník na netkané agrotextilii. Jen musíme rostlinám připravit podmínky pro zakořenění. Vhodné jsou pro tento účel plastové květináče či kelímky (průměr 8 cm). Kelímkům uděláme ve dnu několik odtokových otvorů a naplníme je zeminou smíchanou s kompostem.
Archiv

Kdy zasadit odnože jahod

Kdy vysazovat jahody

Ze silných sazenic získáte první plody, i když je zasázíte na jaře. Pokud však sázíme v červenci až září, což je doporučovaná doba výsadby, rostliny lépe zakoření a do konce vegetace se rozrostou a příští rok dají bohatší úrodu.
Archiv

Jak na sazenice jahod

Slabě rostoucí odrůdy vysazujeme na vzdálenost 20 cm v řádku. Přičemž řádky jsou od sebe vzdálené 80 cm. Více rostoucí sazenice dáváme do řádků vzdálených 90 cm a jednotlivé sazenice pak vysadíme na vzdálenost 30–40 cm. Pro častěji zamokřené pozemky se doporučuje výsadba do hrůbků.
Archiv

Jak pěstovat jahody v sudu

Jak vypěstovat čisté jahody: V sudu či barelu

Velký barel nebo sud na vodu na několika místech prořízněte a vytvořte tak kapsy, do kterých zasadíte jahodníky. Doprostřed vložte trubku s otvory, kterou budete zalévat a obsypejte ji zeminou. Jahody budou viset volně dolů a zůstanou krásně čisté.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Jak zasadit šlahouny jahod

Množení jahod šlahouny

Právě ty jsou totiž nejkvalitnější. Odstřihněte je a zasaďte do truhlíků, nebo pokud mají již dostatečně vyvinuté kořeny, přímo do půdy stejně, jako když jste záhon jahod zakládali. Ostatní hřížence odstraňte, aby rostlinu zbytečně nevysílily. Porost tak bude upraven před zimou.

Jak dlouho vydrží sazenice jahod

Frigo sazenice jahod

Umístěte do lednice a takto Vám vydrží týden. Před výsadbou je důležité kořeny jahod zkrátit o 1/3. Po vysazení vydatně zalít. Pokud je v noci větší mráz, tak může rostliny ze země povytáhnout.

Jak často měnit sazenice jahod

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Jakou textilii pod jahody

Netkaná textilie je vhodná pro výsadbu jahodníku. Zamezuje prorůstání plevele, odstraňuje nutnost rozměřování a prořezávání otvorů, zamezuje prorůstání plevele, udržuje půdní vláhu a podporuje růst kořenového systému a celých rostlin.

Jak hluboko koření jahody

Slabě rostoucím odrůdám stačí 20 cm, středně rostoucím 30 cm, bujně rostoucím dopřejeme až 40 cm.

Jak pěstovat jahody v trubce

Rozhodněte se, jakou délku trubky budete potřebovat (využívat) a podle toho zvolte i vnitřní zalévací trubku, která by měla být o 10 cm delší. Navrtejte do ní otvory ale jen do 2/3, ne po celé délce. Voda by zbytečně protékala až dospodu. Uzavřete ji ve spodní části a můžete tam udělat ještě jeden otvor.

Jak vyrobit Truhlik na jahody

Pokud jste na začátku řezali správně, měly by vám prkýnka vyjít přesně na boční strany. Přišroubujete je na boční strany ve stejných výškách, jako jsou prkýnka na delších stranách. Zbývají nám špalky, které budou sloužit jako nohy truhlíku. Truhlík bude vyvýšen, nebude ležet na zemi a zabráníme tím tak jeho hnití.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Co můžu zasadit k Jahodam

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Čím se rozmnožují jahody

Jahodník je vytrvalá víceletá bylina, rozmnožuje se vegetativně přízemními šlahouny, které vyrůstají z úžlabí řapíkatých trojčetných listů složených z vejčitých pilovitých lístků. Šlahouny pak na mnoha místech zakořeňují, čímž vznikají nové, samostatné rostliny.

Jak se mnozi lesni jahody

▶️ Lesní jahody se kromě výsevu množí šlahouny, na kterých vyrůstají nové rostliny. Díky tomu je jednou pořídíte a potom už jen dále rozšiřujete a vyměňujete s ostatními za jiné rostliny.

Jak na jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Jak dát fólii na jahody

Řádky – vzdálené od sebe ideálně 80 centimetrů – si vyznačte pomocí provázku. Otvory pro výsadbu jednotlivých keříků pak vždy po 40 centimetrech vyřízněte jednoduše do kříže a jen tak velké, kolik je potřeba pro zasazení rostlinky. Velký otvor by vám pak zbytečně zarůstal plevelem.

Kdy stříhat jahody na jaře

Zaschlé, staré listy zastříháváme až poté, co srdéčko jahodníku mírně naraší. Pryč musí všechny staré listy, načež odpad vyvezeme do kompostu. Hned poté, co ostříháme suché listy, je třeba prokypřit půdu okolo rostlin. Ideální je ruční nářadí a postupujeme opatrně, abychom rostliny nepoškodili.

Jak casto Zalevat sazenice jahod

Jak na zalévání a hnojení

Jahody potřebují, zejména v letním období, hodně vláhy. Podle konkrétních teplot a vyschlosti půdy je zalévejte jednou až dvakrát denně. Pro hnojení používejte hnojiva obsahující rohovinu či guáno. Hnojí se na začátku vegetace a ihned po sklizni.

Jaký truhlík na jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Čím zakrýt jahody na zimu

Jahody mráz nemilují

Pro lepší ochranu je dobré rostliny ještě zakrýt chvojím nebo celý záhon překrýt netkanou bílou textilií.

Co dát pod jahody

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.

Jak zasadit jahody že Seminek

Suchá semena jahod vyséváme řídce do mělkých truhlíčků s dobrou kompostovou zeminou nebo do agroperlitu. Po výsevu povrch zeminy zásadně nezasypáváme. Jahody tak mnohem lépe klíčí. Zaléváme velmi jemně, aby nedošlo k vyplavení semen.

Kdy můžu dát ven jahody v truhlík

Kdy zasadit jahody do truhlíku

Nejvhodnější doba pro zasazení jahodových rostlin je na jaře, obvykle v období od března do konce dubna, kdy se půda začíná ohřívat a jahody začínají aktivně růst.