Jak udělat strechu na pergolu?

Co dát na střechu pergoly

Mezi nejčastější patří:komůrkový polykarbonát (čiré desky × desky s krupičkou),plný polykarbonát,sklolaminát (vlnité desky × role),asfaltové šindele,plechová krytina,plexisklo,PVC desky.
Archiv

Jak zpevnit pergolu

Samostatná pergola jenom na čtyřech nohách není většinou dostatečně stabilní. Vhodné je proto ji zavětrovat a tím ji zpevnit. Do konstrukce pergoly můžeme vložit zábradlí nebo návětrnou stranu vyplnit odlehčeným propleteným polem.

Jak silné trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Jaké latě na pergolu

Pokud chcete přivést k životu opravdu kvalitní konstrukci pergoly, pak doporučujeme sáhnout po dřevě ze severských lesů. Tyto latě, fošny a hranoly jsou totiž mnohem pevnější než ty české a jejich životnost je několikanásobně vyšší. Obecně se na stavbu zahradních pergol používá dřevo z borovice, smrku a modřínu.
Archiv

Jaké sklo na střechu pergoly

Na zastřešení pergol a přístřešků se nejčastěji používá bezpečnostní sklo ESG (kalené sklo), VSG (bezpečnostní lepené) a polykarbonát.

Jak položit šindel na střechu

Samotné šindele se pokládají po řadách od spodní části nahoru, tedy od okapu k hřebeni. Pro startovací řadu můžeme použít prakticky libovolný šindel. Spodní část řady podlepíme bitumenovým tmelem. Startovací řada se přibije rovně na okraj střechy – nejlépe přes oplechování.

Jak spojit trámy

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak správně ukotvit pergolu

Při kotvení pergoly do fasády bez zateplení se nejčastěji používá tzv. chemická kotva, jejíž montáž je poměrně jednoduchá. Do fasády se vyvrtá díra, následně se vyčistí a vyplní se chemickou maltou. Do díry se poté vloží nerezová kulatina se závitem.

Jak silně krokve na pergolu

Zahradní pergola se sklonem krokví 10°. Tesařský spoj stojky s pozednicí na dlab a čep. Tento typ pergoly je určen jako samostatně stojící pergola. Přesah krokví lze upravit tak, aby pergola stále těsně vedle stěny domu, ale nemusela se do stěny domu kotvit.

Jak daleko od sebe krokve

Musí se nacházet minimálně 80 mm nad stropní konstrukcí (podlahou). Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak hluboké základy pod pergolu

Musíme jej správně výškově osadit a srovnat do roviny. Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Z jakého dřeva postavit pergolu

Pokud se rozhodnete postavit pergolu svépomocí, pravděpodobně jako stavební materiál použijete dřevo, protože je nejdostupnější a poměrně snadno se s ním pracuje. Pak doporučujeme z důvodu trvanlivosti použít modřín nebo borovici.

Jaký polykarbonát na střechu

Komůrkový polykarbonát je ideální pro tepelně-izolační prosklívání (tedy střechy zimních zahrad, skleníky, pařeniště…). Trapézové desky z polykarbonátu či vlnovky jsou pak zase vhodné na zastřešení pergol, stání pro auta, různých kůlen a přístavků.

Co je VSG

Vrstvené bezpečnostní sklo (VSG)

Je vyrobeno spojením dvou nebo více tabulí skla pomocí několika vrstev bezpečnostní PVB fólie. Ta se vyznačuje vysokou pevností, přilnavostí a elasticitou. V případě rozbití skla přilnou střepy k fólii, nevypadnou ven a nedojde k ohrožení zdraví.

Co se dává pod šindel

Podkladové pásy se používají jako pojistná hydroizolace pod asfaltové šindele a to zněkolika důvodů. Podkladní pásy chrání prkený nebo deskový záklop před deštěm a větrem než dojde k samotnému položení střešní krytiny dále nám retušuje drobné nerovnosti které by mohli po realizaci kazit celkový dojem nové střechy.

Čím řezat šindel

U šindelů pro počáteční řadu odřízněte tabule a řadu o polovinu jedné tabule zkraťte. Pro řezání lze použít např. nůž Cutter (podlahářský nůž). Počáteční řada zkrácená o tabuli slouží jako podklad pro výřezy mezi tabulemi první řady, kterou položíte podél okapu.

Čím podložit trám

Pod trám je potřeba umístit vhodnou podložku, která jej bude oddělovat od zdiva. Ta může být buď z impregnovaného tvrdého dřeva, nebo z hydroizolačního pásu. Zhlaví trámu se doporučuje ošetřit vhodným impregnačním prostředkem.

Jak spojit 2 trámy

Končí-li jeden trám na druhém trámu, spojuje se zpravidla čepem. Čepování bylo nejběžnější tesařskou příčnou vazbou. Záleží přitom na úhlu, v němž se trámy spojují: rozeznáváme tak čepování pravoúhlé a čepování šikmé. Čep je výstupek na čele trámu, který se vsazuje do prohlubně (dlabu) v druhém trámu (prahu, ližině).

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.

Jaký rozměr krokve

Vzdálenost krokví (jalových vazeb) je 0,9 – 1,2 m (rozměr 80/40 mm až 120/160 mm). Přesah krokví může být maximálně 2,5 m. Příčné ztužení zajišťují kleštiny (rozměr 60/80 mm až 120/160 mm), eventuálně ještě vzpěry a rozpěry. Podélné ztužení zajišťují u většiny konstrukčních schémat pásky, tj.

Jak udělat základy pro pergolu

Základem všech staveb a pergolu nevyjímaje, je vytyčení půdorysu pomocí provázku. Stojny pergoly se kotví do kotevních patek, kterých je na trhu nepřeberné množství. Patky můžeme zvolit například zatloukané, s přivařovanou maticí, s kotvícím hrotem nebo můžeme použít zemní vrut.

Jaké latě na střechu

Minimální průřez střešních latí je 30×50 mm a jsou vždy položené na jejich delší hraně. Tento průřez je uváděn jako minimální u většiny výrobců střešní krytiny (navíc ještě pro 1. -3. sněhovou oblast), avšak většina pokrývačů doporučuje používat průřez střešních latí 40×60 mm, a to kvůli jejich vyšší únosnosti.

Jak udělat podlahu pod pergolu

Zámková (betonová) nebo keramická dlažba

Stará dobrá klasika pro pergolu. Zámková dlažba patří k těm finančně méně náročnějším řešením. Na rozdíl od keramické dlažby se pokládá nasucho. Keramická dlažba se hojně využívá u přímořských států.

Jak ukotvit patky na pergolu

Pro betonové patky totiž bude potřeba vykopat v zemi dostatečně hluboké otvory. Do vzniklých jam se pak umístí podlahové úchyty a ty se pak zalijí beton. Následuje jednodenní pauza, během níž se nechá beton zatvrdnout a teprve pak se do připravených podlahových úchytů zasadí stojky/sloupky zahradní pergoly.

Co je potřeba na stavbu pergoly

Je pro pergolu potřeba stavební povolení Stavební zákon v tomto mluví velmi jasně a pokud vaše pergola dle §103 zákona č. 183/2006 Sb. nepřesáhne zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 m, není pro tuto stavbu nutné stavební povolení ani zrychlené řízení v podobě ohlášení stavby.