Jak udělat substrát pro kaktusy?

Jak namíchat substrát pro kaktusy

Pro normální kaktusy zhruba v poměru tři díly zahradnického substrátu na jeden díl písku. Ale není to definice, na kterou by byl spoleh. Sami musíte poznat, že to je ideální poměr. Někdo dá 4 díly písku na 1 díl zeminy.
Archiv

Jak namíchat substrát pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1. Semenáčky jehličnanů bývají napadány plísněmi, proto je lépe výsevný substrát sterilizovat.

Jaký substrát na kaktusy

V současné době je možné ve specializovaných obchodech zakoupit namíchaný substrát určený pro pěstování kaktusů a ostatních sukulentních rostlin. Většinou je tvořen určitým poměrem tzv. bílé (světlé) rašeliny, černé (tmavé) rašeliny, písku, jílovitých minerálů jako je bentonit nebo granulovaný jíl, popř.
Archiv

Co potřebuje kaktus

Většina kaktusů patří mezi chladnomilné, mají rády světlo, ale přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C. Naopak rostliny, které pocházejí z oblasti Karibiku, jako je třeba kaktus rodu Melocactus, jsou teplomilné. Po celý rok vyžadují teplotu nad 15 °C a většinou nepotřebují zimní klidové období.

Jak se přesazují kaktusy

Do nového květináče dáme nejprve dvoucentimetrovou-vrstvu drenáže, např. štěrku, a umístíme kaktus, který zasypáváme substrátem. Při sázení musí být substrát sypký a suchý, aby se dostal mezi kořeny. Pomůžeme si tím, že lehce poklepáváme rukou na květináč a druhou rukou kaktus přidržujeme.

Jaký substrát pro tlustici

Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat. Proto raději vždy volíme větší nádobu a substrátem ji neplníme zcela. Květináč plníme tak, že na jeho dno nasypeme hrubý písek jako drenáž, načež nasypeme substrát, do kterého rostlinu přesadíme.

Jak si vyrobit substrát

Zemina by měla tvořit 40 až 60% substrátu a vylehčit ji lze pískem, bude propustnější. Místo písku lze použít perlit a nebo klidně aplikujeme obě složky, ale opatrně. U sukulentů a kaktusů pískem a perlitem nešetříme, u plodové zeleniny naopak. Na přesnější podíly jednotlivých složek existuje spousta návodů.

Jakou půdu pro jehličnany

Ideální jsou mírně vlhké půdy, ne však přemokřené. Vyšší půdní vlhkost snese jen borovice bahenní (Pinus uncinata) nebo borovice vejmutovka (Pinus strobus). Sušší půdy tolerují jalovce (Juniperus chinensis), kosodřeviny (Pinus mugo), jedle ojíněná (Abies concolor) či smrk pichlavý (Picea pungens).

Jak se sazi kaktus

Přibližně v březnu kaktusy přeneseme do tepla, postavíme je na jižní, západní či východní okno a pomalu je necháme probouzet. Jakmile se objeví zelený vrchol a nové trny, zalijeme kaktus teplou vodou (asi 50 °C ). Když teplota stoupne nad 18 °C a substrát v květináči je suchý, mírně je zaléváme 1x, maximálně 2x týdně.

Jak často přesazovat kaktusy

Kaktusy přesazujeme na jaře a nebo v létě, když za největších veder jejich růst stagnuje. Kaktus vyjmeme z nádoby, zbavíme starého substrátu a přesadíme do nového. Ovšem až poté, co nám kořeny do několika dnů pořádně zaschnou.

Jak Zalevat malý kaktus

Kaktusy je nejlepší zalévat k večeru. Zaléváme ve vegetačním období jednou za týden a důkladně, určitě ne často a mírně. Substrát je třeba pořádně provlhčit, nechat vodu odtéci a vylít ji z podmisky. Takto necháme kaktus týden.

Jak dlouho vydrží kaktus bez vody

Kaktus může bez vody přežít i dva roky.

Jak velký květináč na kaktus

Při výběru květináče buďte důkladní

Pro domácí pěstování jsou tedy nejvhodnější plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu.

Jak často se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.

Čím hnojit tlustici

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče. Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Jak zastřihnout tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Co pridat do substratu

Substráty se nejčastěji míchají ze zeminy, humusu, rašeliny, písku a případně i perlitu. Tuto směs zároveň obohacujeme o živiny (kvalitní kompost, guano apod.). obohatit můžeme substrát i o mykorhizní houby, to je již ale vyšší level.

Proč nepoužívat rašelinu

Pokud se plocha rašelinišť na světě výrazně sníží, úměrně tomu vzroste riziko záplav a dojde k obrovskému skleníkovému efektu. Někteří odborníci tvrdí, že rašeliniště jsou pro zadržování oxidu uhličitého dokonce zásadnější než deštné pralesy, o kterých se v této souvislosti v posledních letech často hovoří.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Co potrebuji jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Proč mi nekvetou kaktusy

Nejčastější příčinou, proč pěstitelům kaktusy nekvetou a uhnívají, je špatná zálivka. Zálivka kaktusu by neměla probíhat po příliš krátkých intervalech. Lépe než často a mírně kaktusům vyhovuje delší absence vody a poté důkladné zalití. Nemusíme zalévat jen substrát.

Kdy se má zalévat kaktus

Jakmile se trochu ochladí nebo je několik dnů pod mrakem, je čas dopřát kaktusům vodu. Častou chybou začátečníků je také zalévání kaktusů přes zimu! V období, kdy je málo světla (listopad – březen), kaktusy přezimují nejlépe v chladné místnosti s teplotou 10-15°C bez jediné kapky vody.

Jaký květináč na kaktusy

Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylívat přebytečnou zálivku z podmisky. Pokud si vyberete květináč bez dírek, nezapomeňte na dno nasypat buď několik kuliček keramzitu nebo střepy keramických květináčů. Vytvoříte tak přirozenou drenáž a zemina nebude převlhčená.

Jak zachránit uschly kaktus

Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu. Rostlinu zalijeme roztokem Fundazolu. V zimě by měly být kaktusy na chladném avšak světlém stanovišti při teplotě 10 ° C.

Jak casto se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.