Jak udělat teplo ve skleníku?

Jak snížit teplotu ve skleníku

Regulovat teplotu ve skleníku lze buď větráním, nebo zastíněním, například pomocí rohoží. K regulaci příliš vysoké teploty může sloužit i nátěr některých skleníkových tabulí bíle. Je-li příliš chladno, lze teplotu zvýšit topením, a to i provizorním.

Jaké topení do skleníku

Elektrické vytápění je účinné a komfortní, nejlépe ve spojení s termostatem. Do skleníku však musí být zavedena elektrika a elektrická energie nepatří k nejlevnějším. Vytápění plynem zajišťují přenosné propanbutanové ohřívače na bomby.

Jak utěsnit skleník

K utěsnění desek se nejčastěji používají těsnicí ventilační pásky nebo neutrální silikon na plasty. Setkat se můžete také s ukončovacím profilem, ten ovšem není možné u většiny skleníku kvůli konstrukčnímu řešení namontovat.

Jak si doma vyrobit skleník

Hledejte místo, které bude co nejvíce slunné a co nejméně větrné. Přebytek slunce lze v létě regulovat rohožemi, žaluziemi či bílým nátěrem vápenným mlékem, jeho nedostatek se však nijak napravit nedá. Ideálem je umístění severojižním směrem, protože taková poloha zajišťuje po celé léto maximální množství světla.

Jak udržet teplotu ve skleníku

Chytejte teplo

Nebo skleník jednou stěnou přistavit ke stěně domu. Teplo však lze uložit nejen ve zdivu, ale také ve vodě nebo půdě. Řešením tedy může být i částečné zapuštění skleníku pod zem. „Teplo je také možné ukládat do zeminy pod skleníkem, pokud si tam uděláte kanály pro cirkulaci vzduchu.

Jaká vlhkost má být ve skleníku

Pro většinu rostlin prospívajících při teplotě 18-26 °C se optimální vlhkost prostředí pohybuje v rozmezí 60-70% RH. Zatímco při nízké vlhkosti může dojít k zasychání rostliny. Při vlhkosti blížící se 100% se v rostlině zvyšuje vnitřní tlak.

Co se dá pěstovat v zimě ve skleníku

Co můžeme na zimu založit do skleníku

Ve skleníku přes zimu vydrží kadeřavá petržel, saláty, založené zelí, brokolice, špenát nebo růžičková kapusta. Založené znamená, že má kořeny zahrnuté půdou, resp. zeminou s pískem, může být také založené jen nádobách s pískem.

Co pěstovat ve skleníku v létě

Co pěstovat ve skleníku v létě

Vyzkoušejte rozmarýn, levanduli, šalvěj, oregano, tymián, majoránku, mátu, bazalku, petržel a pažitku. I melounům se daří v teplejších podmínkách.

Jaký silikon na skleník

K lepení, tmelení a spárování polykarbonátových konstrukcí (skleníků, pařenišť, zastřešení bazénů) a zasklívání skel do dřevěných, plastových, ocelových a hliníkových rámů je optimální tzv. neutrální silikon.

Čím lepit sklo do skleníků

Na to stačí i obyčejný silikon pro klempíře. Ten snáší sluníčko v pohodě.

Jak natocit skleník

Nejvíce světla i slunečních paprsků skleník zachytí, pokud je svou podélnou osou orientován severojižním směrem. Pokud však má sloužit především k přezimování rostlin, je důležité jeho osvětlení v zimě. Proto bývá vhodnější východozápadní orientace.

Čím nahradit sklo ve skleníku

Výhody polykarbonátu na skleníky oproti sklu

U hodnota udává tepelnou prostupnost deskou, čím je nižší, tím méně tepla unikne. Z tabulky tedy vyplývá, že polykarbonát má výborné tepelně-izolační vlastnosti a navíc je oproti sklu mnohem lehčí.

Co dát na dno skleníku

Na listé by mělo přijít cca 15 cm kvalitní zeminy, nejlépe kompost, případně jej smíchat s koupenou zahradní zeminou. Postupem času Vám hnůj a listí bude ztrácet svůj objem, je tedy dobré na podzim tuto práci zopakovat, alespoň třeba na části skleníku přidat pod vrchní vrstvu zeminy shrabané listí.

Kdy zalévat ve skleníku

Obecně platí, že zalévat se ve skleníku má nejlépe v ranních hodinách, ideálně ještě předtím, než vyjde slunce. Druhou variantou je pak později večer, tedy po slunce západu. Ale není nutné to dělat každý den. Některé rostliny permanentní vlhkost naopak nesnášejí a potřebují, aby půda kolem nich vyschnula.

Kdy dát sazenice do skleníku

S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.

Kdy dát okurky do skleníku

Jak sázet okurky Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.

Jakou hlínu do skleníku

Nejvhodnější je pro skleníkové rostliny středně těžká hlinitá půda. Dobře na sebe dokáže vázat živiny a vysychá pomaleji než půdy písčité. Stejně jako písčité půdy se do skleníků nehodí ani ty těžké jílovité, jelikož nejsou porézní a těžko je zpracováváme.

Čím lepit sklo do skleníku

Na to stačí i obyčejný silikon pro klempíře. Ten snáší sluníčko v pohodě.

Čím nahradit silikon

Oproti silikonům jsou MS polymery ovšem lepidla a tak je nutné se na tmelení dobře připravit. Doporučujeme při práci použít krycí pásku, Čerstvý MS polymer se neodstraňuje tak snadno, jako silikon. Místa, která s ním znečistíme, je nutné omýt speciálním čističem nebo benzínem.

Jak spojit sklo

Použijeme přímo lepidlo, které je určené na lepení skla navzájem a také na lepení kovů na sklo BISON GLASS. Tato lepidla jsou zajímavá v tom, že vytvrzují UV zářením. Mnozí lidé si myslí, že potřebují nějaké speciální lampy apod. Přitom stačí pouze přímé denní světlo.

Jak zastínit skleník

Mezi zahrádkáři jsou oblíbené i nátěry (vápnem, blátem, hustším škrobem na prádlo) či nástřiky speciálními přípravky. K takovým patří Amarit, vodou ředitelná modrá stínící barva na skleníky. Zaschlý nátěr odolává dešti, lze jej však mechanicky odstranit (např. kartáčem a teplou vodou).

Kdy se dává hnůj do skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.