Jak se dělá venkovní omítka
Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).
Archiv
Jak natáhnout fasádní omítku
Pokud fasádní omítku aplikujete klasicky hladítkem, nanášejte ji jedním tahem bez přerušování. V opačném případě byste měli povrch nejednotný. Pro natažení základní vrstvy se vždy používá hladítko nerezové. Nanesenou omítku zarovnejte stržením přebytečné vrstvy a důkladně vyhlaďte.
Jak Omitnout venkovni zeď
Stěnu opět předem navlhčete. Poté omítku namíchejte v kbelíku na maltu. V první části naneste omítku hladítkem od spodní části stěny k její horní části – o něco silněji, než je výška rychloomítkových profilů. Pomocí stěrky odstraňte omítku zespodu nahoru přes omítkové profily.
Jak udělat doma omítku
Poměr lopat písku, vápna a cementu je přibližně 3:1:1 až 5:1:1, tedy 3–5 lopat písku na 1 lopatu vápna a 1 lopatu cementu. Pokud potřebujete „mastnější směs“ přidejte více vápna. Poměr může být 3-5:3:1, tedy 3–5 lopat písku, 3 lopaty vápna a lopata cementu.
Archiv
Jak uhladit omítku
Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.
Jak dlouho schne jádrová omítka
Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.
Jakou zvolit venkovní omítku
Pro omítání zateplení fasády doporučujeme zvolit tenkovrstvou pastovitou omítku. Dle požadovaných vlastností a cenových možností zvolte akrylátovou, silikátovou, silikonovou nebo speciální omítku. Vyrábí se v různých zrnitostech. Pro použití na zateplení musí být minimální zrnitost 1,5 mm.
Jak dlouho schne fasádní omítka
Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.
Čím srovnat zeď
Jak jinak můžeme zdi vyrovnat
Můžeme použít klasické obkladačky nebo celé panely, které na plochu zdí připevníme. Elegantní řešení, ale spíš jenom pro optické vyrovnání, jsou plastické tapety nebo plastické barvy na zdi. Plasticita může být přímo hmatatelná nebo jenom optická.
Jak dlouho se dělají omítky
Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.
Čím natáhnout Porfix
Omítání zdiva PORFIX
Doporučené typy omítek na zdivo PORFIX: 0610KVK Jádrová omítka strojní 0630 KVK. Jednovrstvá omítka strojní, 0330 KVK. Jednovrstvá štuková omítka strojní a ruční, 690 KVK Thermoizolační omítka strojní, 0625 KVK Sádrová lehčená omítka.
Čím nahodit omítku
Jdeme omítku nahazovat
Když máme připravenou omítku i zeď, můžeme začít s nahazováním jádrové omítky. Základním nástrojem je zednická lžíce. Na lžíci si naberte omítku a švihem zápěstí nahoďte omítku na zeď. Měla by vytvořit bochánek.
Čím se brousí omítka
Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.
Co na opravu omítky
Pro drobnější opravy omítek stěn a stropů využijeme celulózový tmel. V těchto případech nemusíme strhávat celé plochy, malé díry a praskliny stačí zaplnit tmelem a uhladit. Tmely se dodávají v tubách, plechovkách nebo jako prášek, který se rozdělá s vodou na hustotu krému.
Co se dává pod štuk
Při štukování nepodceňujte význam hloubkové penetrace, která má za úkol zpevnit podklad a sjednotit jeho savost. Na podklad ji nanášejte pomocí válečku nebo štětky. Penetrace je důležitá před štukováním starých i nových stěn s jádrovou omítkou. Pokud se chystáte štukovat i stropy, začněte s jejich penetrací.
Jakou zvolit zrnitost omítky
Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.
Čím brousit fasádní lepidlo
Hladítko má hladící plochu z velmi hrubého smirkového plátna. Je vhodné pro broušení tvrdých povrchů, například fasádní stěrky, zbytky starých lepidel a podobně.
Jak se dělá škrábaná omítka
Škrábaná struktura
Omítka se nanáší strojní omítačkou nebo ručně zednickou lžící v tloušťce 10 – 11 mm u zrnitosti 3 mm a 8 – 10 mm u zrnitosti 1,5 mm. Omítka se ihned po nastříkání stahuje zubatým hladítkem. 24 hod. po aplikaci se provede seškrábání povrchu omítky speciálním škrabá kem s hroty na tl.
Jak zakrýt nerovnosti na zdi
Odpověď: Dobrý den, k vyrovnání nerovností je možné použít stěrky – REMAL STĚRKA, druhou možností je použít strukturní nátěr, který opticky zamaskuje drobné nerovnosti. Vhodný je REMAL STRUKTURA, případně Barlet akrylát plus s plnivem.
Jak brousit zeď
Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.
Co se dělá dřív omítky nebo podlahy
Podlahy je vhodnější provádět až po dokončení omítek. Snadněji se totiž instalují obvodové dilatace. Navíc se omezí pohyb po podlahových vrstvách, a tudíž i zátěž a znečištění, které s sebou nese realizace omítek. Kromě toho nedochází k dalšímu „přinášení“ vlhkosti do prostoru, což by zpomalilo vysychání potěrů.
Jak dlouho nechat schnout omítku
Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.
Čím brousit pórobeton
Škrabák na porobeton je ruční pracovní nářadí používané pro odstranění nerovností z lehkého porobetonového zdiva Ytong.
Jak omítnout pórobeton
Ideální pro omítání pórobetonového zdiva je vápenocementová jednovrstvá omítka nanášená v jednotné tloušťce cca 10 mm. Předpokladem pro zdárnou aplikaci je přesné vyzdění podkladu tak, aby nebylo nutné omítkou vyrovnávat nerovnosti a tím pádem nanášet omítku v rozdílných tloušťkách.
Jak vyrovnat nerovnosti na zdi
Do otvorů hlubších než 1,5 milimetru naneste tmel nebo sádru (opravnou stěrku), čím díru zacelíte a povrch zarovnejte štukatérskou špachtlí. Celou plochu pak překryjte další vyrovnávací hmotou, například štukem a nanášejte ji štukatérskou stěrkou.