Jak udělat řízky z bedel?

Co se dá delat z bedel

Z bedel konzumujeme pouze klobouky, protože třeň bývá zpravidla velmi tuhý. Přidat ji můžete do klasické houbové smaženice či různých masových nebo zeleninových směsí. Lze ji také dobře sušit a prášek z usušené a rozemleté houby využít k dochucení polévek nebo omáček.

Jak Okorenit řízky

Postup přípravy

Maso nakrájíme na plátky. Poté z obou stran osolíme a opepříme. Do tří hlubokých talířů si připravíme: hladkou mouku; dvě nevařená vajíčka bez skořápky + mléko + špetka soli + trocha pepře – to vše pořádně promícháme; strouhanka. Maso obalíme v prvním talíři, pak v druhém a nakonec ve třetím.

Jak se dělá řízek

Kuřecí prsa očistíme, osušíme a naklepeme pod fólií na tenké řízky. Řízky z obou stran dobře osolíme a opepříme. Připravené řízky postupně obalíme v mouce, rozšlehaném vejci a nakonec ve strouhance. Pak je smažíme ve vrstvě rozehřátého oleje (asi 1 cm) z obou stran dozlatova (asi 6 až 8 minut).

Jak udělat smažené bedly

Do lupenů vsypeme dle chuti drcený kmín, jemně protřeme lupeny rukou, aby kmín zapadl mezi lupeny a bedly osolíme po obou stranách. Poté dlaní zplacatíme, aby se lépe smažily. Na pánvi rozpustíme máslo (dáváme cca tolik, aby dno pánve bylo máslem pokryté) a bedly po obou stranách dozlatova opečeme.
Archiv

Která bedla je nejedla

Jedovaté druhy však najdeme i v dalších rodech, kterým se česky říká bedla (latinsky Leucoagaricus a Leucocoprinus). Příkladem mohou být např. bedla Badhamova a bedla Bresadolova.

Co s Bedlema

Bedly se samozřejmě dají přidat do klasické houbové smaženice. Kromě toho se ovšem hodí i pro přípravu různých polévek nebo omáček a dobře poslouží také jako základ pro nádivku. Dále můžete bedly přidat do směsi s ostatními druhy hub a nakládat je, k tomu se ovšem hodí především neotevřené kloboučky.

Jak udělat šťavnaté řízky

Křehké a šťavnaté vepřové řízky začínají výběrem masa a končí finálním dochucením. Dobré je vždy řízky předem naklepat a namarinovat. Pokud chcete řízky opravdu křehké a šťavnaté doporučuji je buďto přes noc naložit do mléka (ideálně acidofilního) s česnekem nebo je lehce potřít z obou stran plnotučnou hořčicí.

Jaká mouka se používá na obalování řízků

K obalování se doporučuje polohrubá mouka – hladká je až moc jemná, lepí se na vejce a nepřipraví dostatečný podklad pro strouhanku.

Jak udělat šťavnaté kuřecí řízky

Základem je naložit maso v kyselém prostředí! Určitě jste slyšeli o řízcích nakládaných předem v bílém jogurtu a jejich křehkosti. Ne, není to mýtus. Pokud řízky naložíte 1-2 dny v acidofilním mléce nebo obyčejném bílém jogurtu, řízky budou opravdu krásně šťavnaté a křehké.

Jak dlouho smažit řízky z hub

Plátek klasicky obalíme v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a snažíme po obou stranách na rozehřátém oleji vždy asi 2 minuty, dokud není strouhanka krásně zlatavá. Kousky necháme okapat na talíři vystlaném kuchyňskou papírovou utěrkou a podáváme ještě teplé s čerstvým chlebem nebo třeba vařeným bramborem.

Jak dlouho vařit bedly

Zalijeme vývarem (pokud jsme nepřesolili, může to být ten z drštěk) a všechno to necháme na mírném plameni vařit půl hodiny.

Jak se pozná jedovatá bedla

Prsten bedly

Dobrým poznávacím znamením je prsten, který se nachází na nožičce (třeni) bedly. Pokud je tento prsten pohyblivý (dá se jím pohybovat po nožičce bedly nahoru a dolů), pak je houba jedlá.

Jak vypadá nejedla bedla

Prudce jedovaté bedly

Jsou to většinou drobné druhy. Klobouk u největších jen zřídka přesahuje 10 cm a je pokrytý pouze drobnými šupinkami. Jejich prsten bývá tence blanitý, někdy i pomíjející. Žádný z druhů tohoto rodu není považovaný za jedlý.

Jak dlouho vydrží bedla

Bedle jsou vhodné také na usušení a přípravě houbového koření. Tyto houby můžete také naložit do octového nálevu, stejně jako okurky. Pokud máte hub hodně, můžete je i zamrazit v podobě řízků. Syrové bedlové řízky v trojobalu vydrží v mrazáku až 3 měsíce, na předsmažených si můžete pochutnat i za půl roku.

Jak se upravují bedly

I třeň bedly má svou charakteristickou chuť a vůni. Nohy bedly však můžete upravit i zasyrova. Stačí je najemno nakrájet a přidat do smaženice nebo omáček, kde změknou a uvolní houbovou chuť. Další možností je obalit bedly na řízek nebo v těstíčku.

Jak na vepřové řízky aby byly měkké

Křehké a šťavnaté vepřové řízky začínají výběrem masa a končí finálním dochucením. Dobré je vždy řízky předem naklepat a namarinovat. Pokud chcete řízky opravdu křehké a šťavnaté doporučuji je buďto přes noc naložit do mléka (ideálně acidofilního) s česnekem nebo je lehce potřít z obou stran plnotučnou hořčicí.

Jak smažit řízky aby byly Krupave

Nikdy do pánve nedávejte moc plátků najednou. Rozehřátý tuk by se zchladil, trojobal by se rychle "nezasmahl" a opadával by. Smažte pozvolna ve vyšší vrstvě tuku, po každé straně asi 3–5 minut dozlatova. Řízky během smažení ani zbytečně neotáčejte a hlavně do nich nepíchejte vidličkou, aby z masa nevytekla šťáva.

Proč se dává na řízek citrón

Řada z nás má zvyk pokapat si křupavý řízek citronem. Dříve tato praxe nebyla jen otázkou zlepšení chuti. Výrazná chuť citronové šťávy měla maskovat pachuť žluklého tuku a lehce zkaženého masa.

Jak nejlépe usmažit kuřecí řízky

Řízky stačí smažit okolo 3-5 minut z každé strany. Není třeba je zbytečně otáčet, stačí je jen jednou převrátit na druhou stranu. Do deseti minut bychom tedy měli mít usmažený plátek z obou stran, ale řídíme se hlavně zlatavou barvou obalu.

Jak se dělá smaženice z hub

Na plátku (lžíci) másla nebo kousku pokrájeného špeku osmažíme cibulku. K cibulce přidáme pokrájené, krátce předvařené a okapané houby, orestujeme, dochutíme solí, pepřem, kmínem, česnekem a vmícháme rozšlehaná vejce, která za stálého míchání necháme srazit. Podáváme s čerstvým pečivem nebo česnekovým toustem.

Jak dělat řízky z hub

Syrové houby nakrájíme na 1 cm plátky, menší stačí přepůlit. Osolíme a obalíme v hladké mouce, ve vejci rozšlehaném se solí, nakonec ve strouhance. Na mírném ohni smažíme dorůžova. Podáváme s bramborem a tatarkou.

Která bedla je jedovatá

Bedla ostrošupinná. I na tu si dejte opravdu pozor, mívá velký klobouk a proto láká ke sběru. Je však jedovatá!

Která bedla je jedlá

Mezi houbaři jsou nejznámější „pravé bedly“ z rodů Macrolepiota a Lepiota, kam patří jedlá bedla vysoká. Kromě toho se však můžete setkat i s celou řadou dalších druhů, jako bedla červenající, bedla zahradní, bedla ostrošupinná, bedla kaštanová nebo třeba bedla zelenolupenná.

Jak poznat jedovaté bedly

Hlavním rozdílem mezi bedlou zahradní a bedlou vysokou je místo jejich výskytu. Zatímco jedlý druh najdete hlavně v lesích, bedla jedovatá si potrpí na hnojenou půdu a nejčastěji roste v parcích, na zahradách, na záhonech nebo třeba přímo na kompostu.

Jak se loupe bedla

Odřízneme tedy třeň a klobouk bedly očistíme. Jak bedlu očistit Nožem stačí oškrábat šupinky a nečistoty, loupat jí vůbec není potřeba. Větší klobouky rozčtvrťte, střední rozpulte a ty nejmenší můžete ponechat v celku.