Jak udělat zmrzlinu z rybízu?

Co se dá udělat z černého rybízu

Černý rybíz má poměrně široké možnosti využití v kuchyni a lze ho zpracovat v mnoha podobách: na mošty, kompoty, likéry, džemy, vína a sirupy. Také se často zmrazuje. Konzervovat jej můžeme i v mnoha druzích ovocných směsí, nejčastěji v kombinaci s červeným a bílým rybízem.

Jak udělat rybízovou dřeň

Kostky ledu rozdrtíme pomocí paličky na maso. Rybíz vložíme do mixéru, přidáme med podle chuti a nakonec smetanu na šlehání. Vše rozmixujeme tyčovým mixérem. Ovoce smícháme s ledem a vložíme do skleniček.

Jak se dělá šťáva z černého rybízu

Bobulky černého rybízu vaříme s omytými listy ve 3 l vody 20 minut. Přecedíme přes látku, přidáme do šťávy cukr, kyselinu citronovou a vaříme 20 minut. Horkou šťávu slijeme do lahví, uzavřeme a odložíme.

Jak se dělá marmeláda z černého rybízu

Černý rybíz rozmixujeme s cukrem, nalijeme do skleniček a zavíčkujeme čistými víčky. Víčka je dobré dezinfikovat například domácí pálenkou. Uložíme na chladné místo, nejlépe do sklepa. Toto je originální babiččin recept, ale dělala jsem ho již s menším množstvím cukru.

Jak dát rybíz do mrazáku

Dobře omytý rybíz otrháme od třapin, necháme dobře odkapat a v mikrotenových sáčcích zamrazíme. Před zmražením ho můžeme prosypat podle chuti cukrem (150 – 300 g cukru na 1 kg ovoce). Rybíz můžeme také rozemlít nebo prolisovat a zmrazit jako protlak. Většinou přidáváme také 150 – 300 g cukru na 1 kg ovoce.

Jak se dá zpracovat bílý rybíz

Jak využít bílý rybíz

Bílý rybíz lze zpracovat stejným způsobem jako červený rybíz. Dá se používat do koláčů a bublanin, nicméně jeho barva je méně výrazná. Můžeme ho snadno mrazit nebo zavařovat, jenže při pečení sladkých moučníků dáme obvykle přednost krásně barevnému rybízu červenému.

Jak se dělá sirup z černého bezu

Sirup z černého bezu za studena

Do vody dáme 40 velkých květů černého bezu (netrháme po dešti a odstraníme stopky – jsou hořké). K tomu přidáme na kolečka nakrájený a omytý bio citron bez pecek a 10 dkg kyseliny citronové. Necháme louhovat 24 hodin. Potom přecedíme a mícháním rozpustíme cukr.

Jak vyrobit sirup z černého rybízu

U černého rybízu dáme na 1 litr šťávy kyseliny citronové ještě méně a až po přidání cukru. Zahřejeme na 85 °C, občas promícháme, průběžně sbíráme pěnu. Horký sirup ihned plníme do čistých a předehřátých lahví se šroubovým uzávěrem. Hrdlo lahví po naplnění otřeme, lahve zavíčkujeme, položíme a takto necháme vychladnout.

Jak dlouho vydrží rybíz v mrazáku

Jahody, rybíz, borůvky – vydrží v mrazáku 10–12 měsíců, aniž by utrpěla jejich chuť a vůně. Květák nebo brokolice – vydrží až 9 měsíců, pak mohou být kašovité. Houby – maximum bývá 12 měsíců, pak mohou změnit konzistenci. Bylinky – vydrží až 12 měsíců, vždy jen velmi dobře uzavřené a oddělené.

Jak zmrazit višně

Kromě zavařování se dají višně i zmrazit. Vypeckované a neslazené ovoce se vám bude hodit k pozdějšímu použití do koláčů, vypeckované a pocukrované se uplatní v nákypech. Stejně jako ostatní drobné ovoce se i višně doporučujeme předmrazit a teprve když zmrznou na kámen,je sesypte do sáčků.

Co s přebytkem rybízu

Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned. Můžeme vyrobit spoustu úžasných dobrot.

Jak nejlépe zpracovat rybíz

Rybíz je ideální ovoce k zamrazování. Otrhejte ho od stonků, propláchněte, nechte oschnout, co nejrychleji přesypte do speciálních sáčků označených datem sklizně a naskládejte do mrazáku. Před dalším použitím rybíz nerozmrazujte, do koláčů, bublanin nebo muffinů ho přisypávejte zmrzlý.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak udělat domácí bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak udělat bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak skladovat višně

Třešně i višně se rychle kazí a nejsou vhodné k dlouhému skladování. V ledničce je lze uchovat nanejvýš dva až tři dny. Třešně chrupky vydrží v ledničce o něco déle (až deset dní). Třešně i višně dávejte do chladničky nejlépe v nějaké uzavřené nádobě.

Co se zmrazeným rybízem

Zkuste si vyrobit vynikající zmrzlinu jen ručním mixérem! Zbavte rybíz stonků a ponorným mixérem nebo vidličkou rozmělněte bobulky rybízu. Oslaďte je dle chuti cukrem a nakyslou chuť rybízu povzbuďte ještě limetovou či citronovou šťávou. Dejte mrazit a do mrazáku přidejte zvlášť i kelímek smetany ke šlehání.

Jak spotřebovat rybíz

Kdo nechce mít v sirupu větší kousky ovoce, může kuličky lehce propasírovat přes gázu. Rybíz zahřejeme v hrnci, ale tak, aby nedosáhl bodu varu. Sbíráme pěnu, dokud se jí zcela nezbavíme, pak přidáme cukr a nakonec kyselinu citrónovou. Plníme do lahví.

Jak nejlepe Odstopkovat rybíz

Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.

Na co je dobrý bezinkový likér

Bezinky pomáhají při zánětu nervů, včetně trojklaného, při neuralgii, ischiasu, bolestech páteře, bolesti zubů, migréně, ulevují při revmatismu a dně, posilují imunitu, a dokonce mírní hypertenzi. Nebuďte při sběru ale hladoví, většinu bobulí nechte ptáčkům, zaslouží si je víc než my lidé.

Jak se dělá Bezinková šťáva

Přebrané květy dáme do většího hrnce, zalijeme převařenou vodou, přidáme plátky citronu a 50 g kyseliny citronové. Necháme louhovat 24 hodin. Poté scedíme, vymačkáme (nejlépe přes plátno, stačí i cedník, ale jsou tam potom drobné usazeniny – smítky), přidáme cukr a pomůcku ke konzervování. Mícháme.

Na co je dobrá Bezová šťáva

Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Jak dlouho vydrzi domaci bezový sirup

Horkou tekutinu okamžitě vlijeme do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřeme víkem a dnem vzhůru necháme vychladnout. Hotový bezový sirup uskladňujeme nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Jaký je rozdíl mezi višní a třešní

Višně bývají tmavší, třešně světlejší a jasnější, s rýhou na straně. Višně mají zpravidla také uvnitř drobnější pecku. Vůbec nejjistější je ale ochutnat: třešně jsou sladké, višně kyselé.

Jak se dělá rybízová marmeláda

Postup přípravy receptu

Cely červený rybíz i se stopkami vaříme 25 minut. Potom ho propasírujeme. Odměříme šťávu, na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru a vaříme na slabém plameni 35 minut. Sléváme do lahviček, uzavřeme víčkem, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.