Jak uložit mrkev na zimu?

Jak uložit mrkev

Rada na závěr: nemáme-li k dispozici bedničky s pískem, je možné mrkev, celer i petržel skladovat na chladném místě v nějakém regále jen v mikrotenových sáčcích. Ty musí být uzavřené (gumička, domácí svařovačka PE folií), ale s několika drobnými otvory (pro jejich zhotovení se dá použít vidlička), aby zelenina dýchala.
Archiv

Jak uchovat mrkev v bytě

Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku. Nezapomeňte však na kontrolu v průběhu skladování. Občas je potřeba písek pokropit a zkontrolovat stav zeleniny.
Archiv

Jak uchovat mrkev v písku

Skladování mrkve v písku

Úplně nejvhodnějším místem pro uskladnění mrkve je tmavý sklep a mrkev zasazená v písku. Jednoduše si vezměte bednu do které písek vsypete a mrkev do něj zasaďte. Takto uskladněná vám vydrží i půl roku. Samozřejmě nepoškozená.
ArchivPodobné

Jak uchovat mrkev v paneláku

V paneláku dáme mrkev do lednice

Ideální teplotou pro skladování je 1°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%, zároveň je však potřeba zajistit větrání, aby se např. když je v mikrotenovém sáčku nesrážely kapky vody a nebyla mrkev permanentně ve vodě, to pak odstartuje proces hniloby.
Archiv

Jak zpracovat zeleninu na zimu

Očištěnou zeleninu nakrájíme na kousky, dáme do hrnce, zalijeme vroucí vodou (2x tolik, kolik je zeleniny) a cca 2 minuty povaříme. Následně zeleninu prudce zchladíme v ledové vodě a necháme okapat na čisté utěrce. Takto připravenou zeleninu uložíme do vhodných pytlíků, nebo nádob, a dáme ji zamrazit.

Jak naložit zeleninu na zimu

Zdravější je však klasické zavařování – zeleninu očistěte a povařte 10 minut v osolené vodě s kořením podle chuti. Horké rozdělte do sklenic, zalijte nálevem, zavíčkujte, postavte dnem vzhůru nebo sterilujte 10 minut při 80 °C. Syrovou nastrouhanou směs kořenové zeleniny můžete naložit do soli nebo solného nálevu.

Jak uchovat mrkev v mrazáku

Když nemáme sklep a máme mrkve větší množství, nabízí se nejlepší způsob uchování zamrazením. Mrkev umyjeme, oškrábeme (očistíme) a nakrájíme na kostičky. Vložíme do sáčků nebo do krabiček a dáme do mrazáku. Tady vydrží po dlouhou dobu až do jejího upotřebení v kuchyni.

Jak zpracovat mrkev

Mrkev do vývaru a na pyré stačí nakrájet na stejně velké větší dílky. Pokud chcete mrkev podávat samostatně, hodí se nejlépe šikmé středně silné plátky, které dobře vypadají a navíc se s nimi snadno pracuje. Mrkev do základu omáček a jídel můžete zase nastrouhat nebo nakrájet na malé kostičky.

Jak naložit mrkev

Postup přípravy1l převařené vody smíchejte s octem a solí. Nálev nechte vychladnout.Očištěnou mrkev a petržel nakrájejte na klínky.Na dno sklenic dejte česnek nakrájený na plátky, bobkový list a koření.Sklenici zavřete a protřepejte.Skladujte 3 dny při stálé teplotě 18–25 °C.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jak správně skladovat mrkev v lednici

Kořenovou část mrkve uchováme velmi dobře v lednici v sáčku. Mrkev má ráda chladno a vlhko, proto při krátkodobém skladování je prostředí lednice pro ni ideální. Mrkev uložená do lednice v sáčku bez natě je i po 14 dnech jako čerstvě sklizená.

Co s přebytkem mrkve

Vyryté, nepoškozené kořeny bez natě buď vložíme do mikrotenových sáčků, zavážeme je gumičkou a skladujeme pověšené na háčcích, anebo mrkve založíme do vlhkého písku. Zdravé kořeny s šetrně oddělenou natí zakládáme do bedýnek naplněných vlhkým pískem. Kořeny by se neměly dotýkat.

Jak sterilizovat mrkev

Mrkve dobře propereme, neškrábeme, předvaříme je ve vroucí vodě, pak dobře ochladíme, aby dále neměkly. Slupky stáhneme, mrkev nakrájíme na stejné kousky a narovnáme do sklenic. Zalijeme roztokem a sterilujeme. První sterilace 50 minut při 100 °C, druhá 20 minut při 100 °C.

Jak naložit mrkev do sklenic

Postup přípravy1l převařené vody smíchejte s octem a solí. Nálev nechte vychladnout.Očištěnou mrkev a petržel nakrájejte na klínky.Na dno sklenic dejte česnek nakrájený na plátky, bobkový list a koření.Sklenici zavřete a protřepejte.Skladujte 3 dny při stálé teplotě 18–25 °C.

Jakou zeleninu Nemrazit

Ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, například rajčata, okurky, ředkvičky, mnoho salátů, hroznové víno, všechny druhy melounů a další bobulovité a tropické ovoce, je lepší nemrazit. Po rozmrazení mají obvykle kašovitou konzistenci.

Která zelenina se dá zamrazit

Oblíbené druhy polévkové zeleninyvyloupaný zelený hrášek.mrkev (oškrabaná a nastrouhaná nebo nakrájená)celer (oloupaný a nakrájený nebo nastrouhaný)pórek (nakrájený najemno)cukrová kukuřice (ostrým nožem okrájená z klasů)kořenová petržel (oškrabaná a nakrájená nebo nastrouhaná)květák (rozdělený na menší růžičky)

Jak skladovat zeleninu bez sklepa

Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice.

Jak upéct mrkev

Mrkev oloupeme a zbavíme natě. V míse ji smícháme s olejem, medem, solí a pepřem. Poté ji rozložíme na plech spolu s rozmarýnem a pečeme v troubě rozehřáté na 170 °C asi 45 minut. Při pečení mrkev hlídáme, měla by karamelizovat do zlatohněda.

Jak se Zavařuje mrkev

V osolené vodě mrkev krátce povařte, stačí cca 5 minut. Mrkev sceďte a nechte vychladnout. Kolečka mrkve naskládejte do sklenic a zalijte převařenou vodou, v níž jste rozpustili ocet, cukr a sůl, a kterou jste nechali vystydnout. Připravené sklenice sterilujte 20 minut.

Jak zmrazit celou mrkev

Dneska se totiž podíváme na to, jak zamrazit mrkev, tak, aby si zachovala chuť a barvu. Celý trik spočívá v předvaření mrkve a následným rychlým zchlazením. Tomuto procesu se říká blanšírování. Takto připravená mrkev vám bez problému vydrží až do další sezóny mrkve:-).

Jaké koření na pečenou zeleninu

Zeleninu je dobré posolit na samotném začátku, aby se chuť stihla vstřebat do pokrmu, takže kousky lehce osolte. Můžete přidat také vaše oblíbené bylinky pro dochucení. Pozor však, aby se vám bylinky nespálily. Já klasicky přidávám pepř, kmín, grilovací koření nebo koření na zeleninu.

Jak marinovat mrkev

Mrkev omyjeme a pomocí škrabky naškrabeme na tenké plátky. Vložíme je do nízké nádoby a přelijeme směsí olivového oleje, tamari, rýžového octa, uzené soli, pepře, citrónové kůry a čerstvého kopru. Důkladně promícháme a dáme odležet přes noc do lednice.

Jak dlouho vydrzi mrkev v mrazáku

Mrkev není uvařená doměkka, vařila se jen 3 minuty a proto je třeba jí ještě dovařit. Nejčastěji ji používám do polévky a za pár minut vaření je krásně měkká. Trvanlivost: minimálně 6 měsíců.

Jak dlouho péct mrkev v troubě

Mrkev oloupeme a zbavíme natě. V míse ji smícháme s olejem, medem, solí a pepřem. Poté ji rozložíme na plech spolu s rozmarýnem a pečeme v troubě rozehřáté na 170 °C asi 45 minut. Při pečení mrkev hlídáme, měla by karamelizovat do zlatohněda.

Jak udělat zeleninu na másle

Jak na to Mrkev, petržel i celer zbavte slupky, nakrájejte na stejně velké kostičky a vložte do pánve. Přidejte polovinu másla. Máslo nechte rozpustit, pak zeleninu promíchejte, aby se obalila v másle a nechte cca 30 minut opékat – občas promíchejte.