Jak uložit štěpku?

Jak uchovávat štěpku

Nejrychleji štěpka vysychá když je uskladněna v rašlových pytlích nebo vacích Big-Bag. Při skladování je optimální zajistit vzduchovou mezeru mezi pytli a zemí (například narovnáním na palety) a z vrchní strany pytle zakrýt proti dešti.
Archiv

Jak topit se štěpkou

Velkou štěpkou můžete topit v běžném kotli na tuhá paliva nebo ve zplynovacím kotli na dřevo, což jde s jemnou štěpkou obtížně. Ideální je štěpkovat větve bez listí a jehličí. Štěpkovač samozřejmě vezme větve i s listím nebo jehličím, ale to ve výsledné štěpce zabírá velký objem a na topení je štěpka vhodnější bez něj.

Jak spalovat štěpku

Dřevní štěpka se dodává volně ložená na nákladním automobilu nebo ve velkoobjemových textilních vacích (big bag). Ve většině kotlů na štepku je také možno spalovat pelety (což je ale ekonomicky nevýhodné) a v některých kotlích také obilí a suché rostlinné zbytky ve formě řezanky.

Jak sušit štěpky

Po složení před výtopnou je kontejner napojen flexibilní hadicí na výdechy tep- lého vzduchu z výtopny a jeho průcho- dem přes kontejner je náklad dosoušen po dobu, kterou čekají štěpky na spále- ní. Protože je výhřevnost dřeva výrazně závislá na jeho vlhkosti, je dosoušení odpadním teplem efektivní.

Jak skladovat piliny

Pilina je skladována v samostatné hale, pomocí manipulátoru je přihrnována na příjmovou hydraulickou podlahu. Jedná se o speciální hydraulické zařízení, které plně automaticky dopravuje materiál pro výrobu pelet do redlerového dopravníku a dále do mezizásobníku před mýnem štěpky.

Jaký kotel na štěpku

Nejlevnější způsob vytápění je štěpkou a dřevním odpadem v plně automatickém kotli FRÖLING T4. Plně automatický kotel FRÖLING T4 dokáže efektivně spalovat štěpku, piliny, hobliny i pelety. Nemusíte vlastnit les, pilu ani truhlárnu, abyste levně a bez starostí vytápěli svůj objekt nebo celý areál.

Jak topit štěpku v krbu

Jak můžete výslednou štěpku použít Topivo – Štěpkou můžete zakládat oheň v krbu nebo s ní dlouhodobě topit v kotlích na biomasu. Tento tepelný zdroj je naprosto ekologický. Štěpkovací stroj nastavte na větší průměr, aby větvě drtil na 1 až 5 centimetrů velké kusy.

Jak skladovat dřevní štěpku

dřevní štěpka je obvykle vlhká (až 50%), vyrábí se ze syrového dřeva. Takováto štěpka by se vždy měla skladovat na dobře větraném místě.

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Jak uložit dřevo na zahradě

Dřevník je ideální volba

Nejlepší je ale rozhodně dřevník. V ideálním případě je opatřen otevřenými boky, aby mohl volně profukovat vzduch. Střecha by měla být tak velká, aby ze všech stran přesahovala přes stěny dřevníku a odváděla tak veškerou vodu, která by jinak v případě dešťů na dřevo dopadala.

Jak funguje kotel na biomasu

Palivo do kotle na biomasu

Pelety mají tvar granulí a je to již slisovaná forma biomasy pod určitým tlakem. Tím nejvyšším stupněm zpracování biomasy jsou brikety, které se vyrábějí slisováním biomasy při velmi vysokých tlacích a tvar briket může připomínat válec nebo hranol.

Jak se topí biomasou

Využití biomasy k získání tepelných zdrojů

Aby bylo možné biomasu spalovat automaticky, musí se upravit buď na dřevní pelety nebo na dřevní štěpku. My využíváme štěpku, protože je to bezkonkurenčně nejlevnější palivo, co jde spalovat v automatickém zařízení. Biomasa je obecně veškerý materiál organického původu.

Jak topit peletami v Krbovych kamnech

Zapálení provádím tak, že si namočím ve sklenici cca 1,5 deci pelet ve směsi benzínu a oleje. Stačí po dobu čištění boxu a nasypání pelet. Přebytečnou směs benzínu a oleje vyleju zpět do flašky, namočené pelety rovnoměrně nasypu na pelety v boxu a hodím sirku… jo, trochu to blafne, ale jen malinko.

Co s dřevní štěpkou

Dřevní štěpka

Lisuje se do pelet či briket a využívá se především pro výrobu tepla i elektrické energie. Podobně můžeme dřevní štěpku v menším objemu vyprodukovat i sami vlastními silami. Odpadní větve a zbytky z průklestu stromů, keřů a živých plotů lze poměrně snadno zpracovávat na štěpky a následně výhodně využít.

Co s dřevěnou štěpkou

Navlhčenou štěpku na tác nasypte v tenké vrstvě, velké množství dřevěné štěpky již od začátku grilování, může způsobit nahořklou chuť.Pro docílení více aromatické chuti, můžete také přidat v závěru grilování na dřevěnou štěpku větvičku jalovce či rozmarýnu, případně kostku cukru pro získání zlatavé barvy.

Jak nejlepe ulozit dřevo

Nejideálnější je samozřejmě dřevník.

Střecha by měla mít ze všech stran přesah přes stěny dřevníku, aby na dřevo pršelo co nejméně s tím, že by mezi střechou a dřevem měla zůstat větší mezera. Dřevník by měl mít také prodyšnou podlahu z roštů. Štípané palivové dřevo nedoporučujeme ukládat do sklepů a vlhkých prostor.

Jak poskládat štípané dřevo

Mezi dřevem a zemí je třeba nechat cca 15 až 20 cm volného prostoru. Pokud použijeme jako podklad dřevo (třeba palety), je dobré strhnout travní drn a vykopat alespoň cca 15 cm hlubokou jámu, kterou vysypeme štěrkem. Prodloužíme tak životnost palet a pod dřevem nebude zůstávat vlhkost – prosákne štěrkem.

Co je to kotel na biomasu

Kotle na biomasu jsou alternativním zdrojem energie určeným na úsporné a ekologicky šetrné vytápění rodinných domů a plně pokrývají potřebu tepla a teplé vody v domácnosti. Jsou určeny na spalování biomasy ve formě pelet, briket, štěpků nebo kusového dřeva se systémem zplyňování.

Čím topit v budoucnu

Budoucnost vytápění: O teplo se budou starat tepelná čerpadla. V čase stále dražších energií častěji stojíme před otázkou, čím doma topit. Jaká technologie vytápění dává v blízké budoucnosti největší smysl Pokud zvažujeme náklady, energetické úspory a klimatickou udržitelnost, vítězí aktuálně tepelné čerpadlo.

Jak často přikládat i do krbových kamen

Interval přikládání do kamen může být každých 8 až 24 hodin. To znamená 1 až 3-krát denně, ne častěji – jinak vzniká riziko poškození kamen a komína. Nejčastější interval přikládání je 12 hodin, čili dvakrát za den (ráno a večer). Tento interval vyhovuje i osobám, které jsou zaměstnány (přiloží před a po práci).

Čím se dá topit v kamnech

Pro topení v krbových kamnech či krbu je vhodné použít především tvrdé dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Na co je dobrá štěpka

Mulčování štěpkou (drtí) ochrání půdu proti vysoušení, a naopak proti přemokření a z části brání růstu plevelu. Mulč ze štěpky lze použít i do kompostu či podestýlku ke králíkům, morčatům, slepicím apod. Štěpkovače naopak rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech.

Na co se používá štěpka

Štěpky, nejčastěji dřevní štěpka, vzniká jako odpad při zpracování dřeva či cíleným drcením dřevních částí. Řadí se k tuhé biomase, sloužící k výrobě tepla nebo kompostu. Dřevní štěpka je štěpené kusové dřevo pro lepší skladování, menší obsah vody a po spálení méně popelu.

Proč hoří mokrá Bříza

Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.

Čím topit v roce 2023

Příklad:

Pořizovací cena Ekologická zátěž
Kotel na tuhá paliva 50,000 -100,000 Kč Vysoká
Kotel na elektřinu nebo plyn 20,000 – 40,000 Kč Střední
Tepelné čerpadlo vzduch-voda 200,000 Kč Minimální