Jak umlít pšenici?

Proč se obilí mele na mouku

V uzavřeném obilném zrníčku najdete obrovské množství prospěšných látek jako je draslík, železo, fosfor, vitamin A, E, B1 a B2. Jakmile se ale zrno rozemele, většina látek se začne vytrácet, což se projeví i na chuti. Domácí mouka je tedy zdravější než jakákoli mouka zakoupená v obchodě.
Archiv

Jak vyrobit mlýnek na obilí

Dá se pořídit z litinového mlýnku na mák za 200Kč nebo co zbyl po babičče. Připojí se k němu převodovka s asi 90ot/minutu,kterou pohání třeba vrtačka. Já ho upnu do soustruhu a melu normálně obilí. Možná by stačila i silná vrtačka s regulací otáček a nebyla by potřeba převodovka.
Archiv

Jak udělat domácí mouku

Mletí mouky doma není o nic složitější než si ji koupit v obchodě. Prostě místo mouky nakupte zrna a umelte je až ve chvíli, kdy jdete vařit nebo péct. S elektrickým mlýnkem to trvá pár minut a namelete si jen tolik, kolik ihned spotřebujete. Samotný mlýnek nevyžaduje skoro žádnou péči a vydrží spousty let.
Archiv

Jak Namlit mouku

Namlít si doma čerstvou mouku je jednoduché. Na elektrickém mlýnku Komo je to cca 100 g mouky za minutu. Mlýnky Komo používají extrémně tvrdé mlecí kameny a jsou tak naprosto bezúdržbové a velmi spolehlivé.
ArchivPodobné

Co to je mouka 00

Pšeničná mouka hladká speciál 00 extra – světlá. Mouka je vhodná na denní vaření a můžete ji použít také na pečení rohlíků, housek, buchet. Je základní pšeničnou pekařskou moukou s užitnými vlastnostmi pro široké uplatnění v pekařských a cukrářských výrobcích. Vhodné pro denní používání.

Co je mouka typ 450

Mouky se tam označují tzv. typem například T 450 a číslo zde vyjadřuje tisíckrát vynásobený obsah minerálních látek v sušině. Typ T 400 odpovídá pšeničné polohrubé mouce, T 450 hrubé, T 650 hladké polosvětlé a T 1150 označuje hladkou chlebovou mouku.

Jak umlít obilí

Stačí mlýnek postavit na vodorovnou plochu, zvolit si požadovanou hrubost mletí (nejčastěji používáme tu nejjemnější – např. na chleba, koláče, jíšku, anebo hrubou na krupici a knedlíky), nasypat jakýkoliv druh obilí nebo luštěnin a zapnout jedno tlačítko.

Jak vyrobit mlýnek

Základem mlýnku je hranolek čtvercového průměru. Zkrátíme ho na potřebnou délku a do jeho středu vyvrtáme průchozí otvor s průměrem o něco větším, než vložená dřevěná osa z kulatinky o průměru 8 –10 mm. Jako lopatky pak slouží čtyři tenké laťky přilepené voděodolným lepidlem, zajištěné šroubky či hřebíčky.

Jak se mlelo obilí

Většinou se s běhounem otáčelo jen jedním směrem, ale například pluchaté druhy pšenice bylo vhodné mlít půlkruhovitým pohybem horního kamene tam a zpět, přičemž se rozetřely i pluchy. Mletí na těchto zařízeních tak bylo oproti minulosti mnohem efektivnější.

Jaká mouka je typ 450

typem například T 450 a číslo zde vyjadřuje tisíckrát vynásobený obsah minerálních látek v sušině. Typ T 400 odpovídá pšeničné polohrubé mouce, T 450 hrubé, T 650 hladké polosvětlé a T 1150 označuje hladkou chlebovou mouku. Občas se s tímto označením se můžete setkat i na českém trhu.

Co je to Manitoba

La Manitoba je mouka s vysokým obsahem bílkovin a dlouhou dobou růstu. Je na dotek hebká, má vysokou schopnost absorbovat tekuté přísady a běžně se používá ke zpevnění slabších mouk. Jak používat: La Manitoba je ideální pro pekařské výrobky s dlouhou dobou kynutí….

Co je mouka typ 550

Představujeme ti tvého nového oblíbence: naši pšeničnou mouku typu 550 – je hrubší než pšeničná mouka typu 405 a je také zdrojem vlákniny a bílkovin. Lehká, praktická mouka nabízí ideální konzistenci pro pečení. Můžeš ji použít na mnoho způsobů, například na pizzu, těstoviny nebo kynuté těsto.

Jaký mlýnek na obilí

Pokud chcete mlít i tvrdší zrna (kukuřice, cizrna, sója, rýže aj.), vybírejte mlýnky s minimálním výkonem 360 W (pro domácí mletí jsou naprosto dostačující). Pokud chcete mlít velké množství mouky (např. v komerčním provozu), volte 600 W výkon. Obilí umele rychleji (220 g hladké mouky a 500 g hrubé mouky za minutu).

Jak doma skladovat obilí

Konstrukce skladu musí být z trvanlivých materiálů a prostory pro uskladnění chráněny proti ptactvu a hlodavcům. Prostory ke skladování zrna musí být čisté, suché, snadno větratelné, bez plísní, škůdců a cizích pachů.

Jak vyrobit vodní mlýn

Základem mlýnku je hranolek čtvercového průměru. Zkrátíme ho na potřebnou délku a do jeho středu vyvrtáme průchozí otvor s průměrem o něco větším, než vložená dřevěná osa z kulatinky o průměru 8 –10 mm. Jako lopatky pak slouží čtyři tenké laťky přilepené voděodolným lepidlem, zajištěné šroubky či hřebíčky.

Jak se dnes mele mouka

Samotné mlýnské zpracování

Při vlastním procesu mletí obilné zrno opakovaně prochází přes válcové stolice a vysévače. Válcové stolice zrno drtí a vysévače ho třídí podle velikosti částic na frakce. Těchto frakcí jsou ve mlýně desítky a jejich opětovným smícháním získáme mouku dané kvality.

Co udává T číslo mouky

Stupeň mletí mouky se zároveň popisuje různými čísly, jedná se především o typové číslo označené písmenem T. Čím je číslo nižší, tím méně má mouka vlákniny a tím je světlejší. Vysoké typové číslo mají naopak tmavší vysokovymleté mouky, které obsahují více vlákniny, minerálních látek a vitaminů, ale méně lepku.

Co je mouka T650

T650 – pšeničná mouka hladká polosvětlá T1000–1150 – pšeničná mouka chlebová

Jak se mele obilí

Při mletí pšeničného zrna se postupuje tak, že zrno nejprve rozdělíme na několik větších částí a následně je vymíláme k obalovým vrstvám. Principem celého dalšího procesu je postupnými kroky separovat hrubší částice obsahující obalové vrstvy tzv. krupice, od jemnějších částic čistého endospermu, tzv. mouk.

Jak dlouho vydrží pšenice

Tak jako mnoho jiných sušených produktů, tak i prášek Mladého ječmene a pšenice, je-li správně skladován, prakticky vydrží neomezeně dlouho.

Jak správně skladovat pšenici

Odvod vlhkosti a snížení teploty vzduchu je pozvolné a trvalé. Pro skladování obilí se zvýšenou počáteční vlhkostí je třeba aplikovat aktivní provětrávání speciálními větráky umístěnými přímo v obilí a distribuční systém větracích kanálků. Vháněný vzduch by měl mít o 5 °C nižší teplotu než teplota zrna.

Jak vyrobit mlýnské kolo

Pokosovou pilou nařežte díly bočnic kola. Pak si díly položte tak, aby byly dodrženy všechny úhly a spojte je hřebíky do jednoho celku. Pro urychlení práce využijte nastřelovačku hřebíků. Následně obě identické bočnice propojte mezi sebou prkny a vložte i lopatky, které určí, na jakou stranu se celé kolo bude otáčet.

Jak funguje mlýnské kolo

Mlýny na horní vodu – voda dopadá na mlýnské kolo shora tak, aby „namočila“ jen 1/2 kola. Jednotlivé lopatky kola mají tvar korečku, jakési „vaničky“; jejichž funkcí je držet vodu během rotace co nejdéle. Jakmile se však kolo začne otáčet, jednotlivé vaničky poklesnou, a voda se z nich začne vylévat.

Čím se mlelo obilí

Mlýnky jsou vhodné k mletí špaldy, pšenice, kukuřice, rýže, cizrny, žita a dalšího obilí, mlít na nich můžete i fazole, oves a sójové boby, ale také koření jako fenykl či koriandr nebo mořskou sůl. Na olejnatá semena jako mák, slunečnice nebo sezam však kamenné mlýnky vhodné nejsou.

Jak se zpracovava obili

Volně ložené obilí je dopravováno dopravními prostředky na příjmový koš. U vzorků zrna se stanoví základní parametry jakosti. Zrno je dále předčištěno na skalpelátoru (vzduchový třídič), na magnetických separátorech jsou odstraněny kovové příměsi. Podle stanovené kvality dané partie je pak uskladňováno v silech.