Jak upéct cejna?

Jak uvařit cejna

Asi litr vody svaříme s nakrájenou zeleninou a kořením, dobře povařenou zeleninu scedíme, do odvaru vložíme porce cejna a na mírném ohni zvolna vaříme asi 10 minut.

Jak naložit cejny

Cejny vykucháme, uřízneme hlavu a ocas a oškrabeme šupiny. Rybu podélně rozpůlíme, aby nám vznikly dvě půlky. Oškrabané půlky ze všech cejnů obalíme v soli a dáme odležet do lednice v uzavřené nádobě na 2 dny. Poté ryby od soli pořádně opláchneme.

Jak chutná cejn

Maso cejnů je dost tučné, přesto poměrně chutné. Má větší množství kostí a proto nepatří v českých kuchyních mezi nejoblíbenější ryby. Maso cejna skvěle chutná uzené a s oblibou se z něho dělají zavináče.

Jak zbavit cejna kostí

Rybí kost, která uvízla v jazyku nebo těsně za jeho kořenem můžete zkusit zajíst kouskem chleba nebo syrové brambory. Pomoci může též kousek citronu či trocha octa, která by měla rybí kost změkčit.

Jak se zbavit Cejnu

CEJNŮM SE NEVYHNETE… Bohužel, takový způsob vnadění, který by chutnal jen ploticím, ne cejnům, neexistuje. Jediné možné řešení je navštívení revíru s malým množstvím cejnů.

Jaká je míra cejna

Ploutve jsou tmavé, dlouhé a špičaté. Hřbet je zbarven až do černa, boky šedožluté až zlatavé, břicho je světlé. Dosahuje délky vzácně až 95 cm a hmotnosti 10 kg, běžné úlovky se však pohybují v rozmezí 20–30 cm o průměrné váze 0,5 kg.

Co je za rybu zavinac

Zavináč je zavinutý řez ze sledě a zeleniny, naložený v kyselém nálevu. Jídlo pochází ze Severní Evropy, do Česka se dostalo z Německa, kde bylo obzvláště oblíbené v 19. století.

Jak se dělají Pečenáče

Ryby naporcujte na filety, popřípadně stáhněte kůži (viz Tipy & triky). Pokrájejte na menší kousky a postupně obalte v osolené mouce, vejcích a strouhance. Smažte ve fritéze nebo vyšší vrstvě rozpáleného oleje po obou stranách dozlatova. Zchladlé ryby napěchujte do sklenice a zalijte lákem tak, aby byly úplně potopené.

Jak chytit cejna

Většinou funguje chytání na okraji krmného místa nebo změna nástrahy. Pokud berou malí cejni, volím selektivnější nástrahu – dvě zrnka kukuřice, chomáč červů, větší hnojní žížalu. Pokud místo cejnů chytám kapry, zkouším chytat na rohlík. Jakmile začnou brát větší cejni, přikrmuji kukuřicí nebo peletami.

Jak dlouho se tře cejn

Pohlavně cejn dospívá ve stáří 2–11 let, v průměru zřejmě asi ve 4. roce života. Samice může mít 30000–350000 jiker, průměrně kolem 100000 jiker.

Kdy se třou cejni

Tření cejnů probíhá zjara, nejčastěji v květnu, vzácněji v červnu. Někde se cejni třou jednorázově, jinde ve 2 – 3 dávkách.

Jak dlouho vydrží zavináč

Zavináče vám v lednici vydrží zhruba tři týdny.

Jak dobře ochutit rybu

Jak rybu ochutit

Nebojte se používat různé ochucené oleje, čerstvé bylinky, nebo svěží omáčky. Na mořské ryby je tradiční kombinace pepře a citronu, na sladkovodní sůl a kmín, ale možností je mnohem více. Ideální je, když se k rybě přidají čerstvé bylinky, které ji skvěle dochutí, ale zároveň chuť ryby nepřehluší.

Jak dlouho vydrží Pečenáče

Studené ryby vložíme do vychladlého nálevu a dáme do ledničky. Ke konzumaci jsou připravené za několik dní, v ledničce by měly vydržet bez změny kvality měsíc až šest týdnů.

Jak zavařit Pečenáče

Postup přípravy

Mírně osolíme a obalíme v trojobalu a usmažíme, jako řízky. Do vyšších sklenic si dáme vše, co je třeba do nálevu, mimo octu. Ryby naskládáme nastojato, pokud nemáme plochou nádobu, zalejeme octem, dolejeme vodu až do vrchu a zavíčkujeme.

Kdy berou Cejni

Cejny můžeme úspěšně chytat od jara do podzimu. Pouze v období tření (duben-červen) to bývá na úlovky velkých cejnů slabší.

Na co chytit cejna

V jejich potravě najdeme drobné korýše, červy, lovit můžeme ale s úspěchem i na těsto, kukuřici, malé boilies, lisovaný rohlík, bramborové kuličky, burizony nebo hnojáčky, bílé červy, patentky, dešťovky či kousky rousnic, cejni prostě opravdu nejsou vybíraví.

Jak rychle roste cejn

Velmi pomalu roste v nádržích, kde se přemnoží. Jeho růst dosahuje v prvním roce života 4-9 cm, ve druhém roce 7-14 cm, ve třetím roce 10-18 cm, ve čtvrtém roce 12-24 cm, v pátém roce 13-29 cm, v šestém roce 15-34 cm, v sedmém roce 16-36 cm, v osmém roce 18-38 cm, v devátém roce 19-41 cm, v desátém roce 21-43 cm.

Čím se živí cejn

Potravu cejna tvoří především drobní živočichové ukrývající se v bahnitých nánosech (nitěnky, patentky,…) a také zbytky odumřelých organismů (detrit). V letním období se hejna cejnů často pohybují ve vodním sloupci a pak může tvořit značnou část jejich potravy plankton.

Jak dlouho se třou ryby

Někdo říká, že se při tření ryby hůře chytají, ale pravdou však je, že to nejspíše ani nepoznáte. A to proto, že všechny ryby nikdy nejdou do tření současně, tenhle proces je rozprostřen někdy i do dvou měsíců. Navíc, ihned jakmile se ryba vytře, začne mnohem více přijímat potravu, aby nabral zpět vynaloženou energii.

Z jaké ryby se dělá zavináč

Zavináč je zavinutý řez ze sledě a zeleniny, naložený v kyselém nálevu. Jídlo pochází ze Severní Evropy, do Česka se dostalo z Německa, kde bylo obzvláště oblíbené v 19.

Jak naložit zavináče

Na 5 kg rybek – 3 litry vody, ve které dobře rozpustíme 0,3 kg jedlé soli, není od věci použít sůl se zvýšeným obsahem jodu. Rybky naskládáme třeba do 10 litrového vědra, zalijeme lákem a dbáme na to, aby se dostal ke každému kousku masa. V chladnu necháme 3-4 dny odležet.

Kdy Nasolit rybu

Věřte, že stačí solit a kořenit rybu až těsně před samotnou tepelnou úpravou, větší porce či celé ryby pak v řádu desítek minut dopředu. Názor, podle nějž sůl z rybího masa vyhání šťávu a svalovinu poškozuje, není správný. Sůl naopak po určitou dobu v rybím mase šťávu stabilizuje.

Jaké bylinky se hodí k rybě

K rybímu masu se nejvíce používá kopr, estragon, fenykl, bobkový list a tymián. Často se přidává i rozmarýn či šalvěj, ale pouze v malém množství, protože jejich výrazné aroma by mohlo jemné rybí maso potlačit.

Jak naložit Pečenáče

V rendlíku svařte ocet, vodu, cukr, sůl, koření a nakrájenou cibuli a sušenou papričkou. Tímto lákem pak zalijte smažené kousky kapra vloženého do sklenice. Nechte ryby tři až pět dní uležet a podávejte s nakládanou zeleninou.