Jak upéct vánočku aby nepraskla?

Co dělat aby vánočka nepraskla

Nenechte těsto překynout

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.
Archiv

Jak upéct nejlepší vánočku

Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia. Vánočku pečte na vymazaném plechu asi 15 až 20 minut, dokud nezačne červenat. Pak teplotu snižte na 170 stupňů Celsia, vánočku přikryjte pečicím papírem a pomalu ji dopékejte ještě 35 až 40 minut. Po vyjmutí z trouby nechte vánočku dobře vychladnout.
Archiv

Čím potřít vánočku aby se leskla

Vánočka se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen zbylými bílky. Přidáme do nich 1 lžíci studené vody na 1 bílek a společně rozšleháme vidličkou.

Z jaké mouky se peče vánočka

Používejte ty nejlepší suroviny

Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00.

Čím přikrýt vánočku

Pak je nejlepší přikrýt vánočku alobalem, a ještě pokračovat v pečení. Díky tomuto postupu nám povrch vánočky nebude tak rychle hnědnout, nespálí se, a vánočka se dobře propeče.

Jak zapíchnout špejle do vánočky

Do vánočky můžeme křížem na svislo zapíchnout dvě špejle. Tak se při pečení nerozjede, což jinak trochu hrozí. Tradičně se vánočka plete ze tří pater – první ze čtyř pramenu (jako cop), druhé ze tří, třetí ze dvou.

Jak nastavit troubu při pečení vánočky

Vhodné teploty pro vánočku

Horkovzduch vysušuje – Troubu rozpalujte na 190 °C, po deseti minutách od vložení vánočky teplotu snižte o dvacet až třicet stupňů. Elektrická trouba – Troubu rozpalte na 220 °C, po deseti patnácti minutách od vložení snižte výkon na 160 °C.

Kdy vyklopit vánočku

Formu s nakynutým těstem vložíme do trouby vyhřáté na 180°C a pečeme asi hodinu (zkoušíme špejlí). Upečenou vánočku necháme chvíli odpočinout ve formě, pak opatrně vyklopíme a necháme vychladnout.

Na jakou teplotu se peče vánočka

Pečte v troubě vyhřáté na 180 stupňů (horní/dolní ohřev) asi 10 minut, pak teplotu snižte na 160-170 stupňů a dalších 20-30 minut dopékejte. Špejlí si ověříme, že je vánočka propečená. Po vychladnutí můžete pocukrovat moučkovým cukrem.

Jak dlouho má kynout těsto na vánočku

Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.

Která mouka je nejlepší

Pečicí test jasně ukázal, že nejsnáze se peče z klasické světlé mouky. Je lehčí a nadýchanější než třeba mouka celozrnná. Těsto z ní je vláčnější a samotné pečivo kypřejší a hlavně většinou chutnější. V našem testu tak zvítězila hladká pšeničná mouka Babiččina volba na kynuté těsto.

Proč Nekyne těsto na vánočku

Nekyne a nekyne Důvodem, proč těsto nevykyne, bývají většinou staré kvasnice nebo prošlé sušené droždí. Také je možné, že jste droždí spařili, to znamená, že jste k němu přilili příliš horké mléko, vodu nebo tuk, které kvasinky zabily. Musíte také vystihnout, kdy je těsto vykynuté.

Jak funguje termostat v troubě

Jakmile teplota v troubě klesne pod určitou mez, termostat dá pokyn k zapnutí topného tělesa. Topné těleso začne topit a bude hřát, dokud nebude dosaženo potřebné teploty.

Proč se předehřívá trouba

Pokud není u receptu výslovně uvedeno, že se moučník vkládá do studené trouby, musíme troubu předehřát. Většina šlehaných těst by v málo vyhřáté troubě klesla, protože by z nich vyprchaly vzduchové bublinky a moučník by byl sražený. Týká se to piškotových těst a těst nadlehčených bílkovým sněhem.

Jak dlouho nechat kynout těsto na vánočku

Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec. Záleží ale také na tom, kde kyne a při jaké teplotě.

Jak dlouho se peče vánočka ve formě

Vánočkovou formu vymažeme tuhým máslem a dáme do ní nakynuté těsto. Vrch těsta uhladíme, natáhneme ho spíše ke stranám. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180 °C asi hodinu (asi po půl hodině pečení vrch přikryji alobalem, aby nebyl moc tmavý).

Jak poznám že je vánočka hotová

Upletenou vánočku posypte mandlemi a potřete rozšlehaným vejcem a nechte ještě cca 30 minut kynout na plechu. Poté pečte na 200°C 3 minuty a pak teplotu stáhněte na 160°C a pečte cca 1hodinu. Jestli je upečená zjistíte tak, že do ní píchnete špejlí – pokud na ní není nalepené těsto, je hotová.

Jak rozdělit těsto na vánočku

Pokud se těsto bude příliš drolit, pomozte si dvěmi až třemi lžícemi mléka navíc. Těsto vyklopte na vál nebo kuchyňskou linku a ještě deset minut hněťte – dolní částí dlaně těsto odtlačte po podložce od sebe, pak přehněte napůl, pootočte a totéž znovu a znovu.

Proč je lepší špaldová mouka

Tento druh pšenice má širší spektrum živin než ostatní druhy. Obsahuje vyšší množství bílkovin, vlákniny, také mangan, niacin, thiamin, měď a vitamín B2. Vysoký obsah vlákniny ve špaldě také pomáhá snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu.

Jaký je rozdíl mezi špaldovou a pšeničnou moukou

Špalda se na rozdíl od pšenice seté řadí mezi pluchaté obiloviny. To znamená, že je její zrno chráněno slupkou, a před samotným mletím je tedy potřeba ji vyloupnout z klasu. Poté už jen záleží, zdali chceme umlít špaldovou hladkou mouku bez obalových vrstev, anebo její zdravější celozrnnou variantu.

Co delat kdyz těsto nekyne

Formu vyloženou těstem nechte chladit v lednici alespoň hodinu. Teprve potom můžete přistoupit k pečení. Také zde platí jedno zlaté pravidlo – zchlazené těsto vložte do pořádně rozehřáté trouby, v opačném případě se sesune z okrajů formy.

Co dělat když těsto nekyne

někdy fajn ho zpátky dát do lednice na 10-15 minut. – pracovat rychle, aby neroztála ani jedna část – na. videu jsme složili těsto s máslem na 3, poté na 4 vrstvy, pak se 30 minut chladilo (ale může i déle, záleží, jak se.

Jak se peče v horkovzdušné troubě

Horkovzdušné pečení je ideální pro přípravu pečiva typu sušenky či cukroví, ale používá se i na pečení masa, zeleniny a na sušení potravin na jedné nebo více úrovních současně.

Kde je termostat v troubě

Termostat je přímo v "knoflíku"a do horkého prostoru trouby vede tenký "drátek"s "tyčinkou", což je kapilárový snímač teploty (tenká trubička s médiem, které se teplem roztahuje).

Kdy péct na horkovzduch

Horkovzdušná trouba je naopak vybavená větrákem, který horký vzduch rozproudí a rozloží po celé troubě. Horkovzdušné pečení – hodí se pro menší dezerty pečené na plechu (cukroví apod.). Statické pečení – zvolte ho, pokud pečete v menších formičkách lehčí těsta nebo sněhová pečiva.