Jak Upect sumečka?

Jak připravit sumečka

Čerstvé chlazené filety osolte, opepřete a orestujte na másle (GHI) cca 5 min z každé strany. Pánev před tím vytřete rozpůlenou hlavou česneku a pak restujte sumečka. Česnek nechte běhat po pánvi rozřízlou části dolů, občas ho pošťouchněte k rybě, ať se vůně krásně spojí.
Archiv

Jak dlouho PECT sumečka v troube

Filety sumečka osolíme a opepříme z obou stran, položíme na plech potřený olivovým olejem a na filety navršíme připravenou krustu. Vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a pečeme 10-12 minut podle výšky filetů.
Archiv

Jak chutna Sumecek

Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“.

Jak připravit amerického sumečka

Vykuchané omyté ryby naložíme do 4% solného nálevu na 8-12 hodin (lák připravíme svařením 5 l vody, spolu s 0,4 kg soli a 0,1 kg cukru). Nálev můžeme ochutit plátky česneku, snítkou šalvěje, nebo petrželky, fantazii se meze nekladou, bylinkami nic nezkazíte, vše ale s mírou. Naložené ryby opláchneme a necháme oschnout.

Jak dlouho se peče sumec

Sumce se slaninou nejdříve zprudka orestujeme na pánvi z obou stran a poté ho přendáme do pekáčku k zelenině. Pečeme v předehřáté troubě cca 25 minut na 170°C. Ke konci pečení rybu posypeme sýrem, slabě osolíme a ldyž se sár roztaví, troubu vypneme a podáváme.

Co žere sumeček africký

Sumeček africký je nenasytná masožravá dravá ryba, která obývá hlavně dno, kde loví svou potravu. Nejvíce si pochutná na korýších, červech, jiných rybkách, ale i drobných savcích nebo ptácích. Patří mezi velmi odolné ryby a ve svém přirozeném prostředí se dokáže pohybovat i na souši, kde se živí třeba měkkýši.

Jak chutná sumeček africký

Jeho maso se vyznačuje výbornou chutí a vyšším obsahem tuku, což zaručuje lahodnou šťavnatou chuť. Sumeček africký zvaný také keříčkovec jihoafrický či clarias se volně vyskytuje zejména ve sladkých stojatých vodách v Africe, Sýrii, v jihovýchodní Asii nebo na Madagaskaru, od roku 1990 je také chován České republice.

Co je sumeček africký

Sumeček africký (Clarias gariepenus) neboli keříčkovec má velmi chutné jemné maso, bohaté na bílkoviny. Zejména děti ocení, že není cítit typickou rybí vůni. Narůžovělé filety bez kostí i kůže vynikají svým pevným masem. Hodí se ke smažení, pečení, dušení, grilování nebo pošírování.

Jak nejlépe připravit sumce

Sumce naporcujeme, prošpikujeme proužky slaniny, osolíme a poprášíme jemně paprikou. Pekáček vymažeme máslem, poklademe kolečky brambor, na ně položíme porce ryby, na kolečka nakrájenou cibuli, rajčata a papriku, posypeme špetkou šalvěje, poklademe lístečky másla a pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut.

Jak zpracovat sumce

Maso sumce vždy zbavujeme silné kůže! Nejprve opracujeme sumce, omyjeme ho pod tekoucí vodou, vykucháme. Nařízneme kůži kolem hlavy sumce, přichytneme kůži ostřím nože a začneme ji oddělovat od těla. Je nutné oddělit kůži od masa v oblasti břicha, pak ji lze snadno stahovat, občas si pomůžeme nožem.

Jak naložit sumce

Lák připravíme svařením 5 l vody, spolu s 0,8 kg soli a 0,1 kg cukru, podle vlastního uvážení můžeme ještě okořenit cibulí, česnekem, citronovou šťávou či bylinkami. Po vychladnutí nálev nalijeme na naporcované maso. Maso necháme v láku minimálně 8 hodin, u větších kusů klidně 12 hodin.

Čím krmit sumce

Krmení červy je paráda. Rád se koukám na to, jak se o ně perou. Jedná se o nejlepší krmení pro sumce a moc jim chutnají. Larvy brouka jihoamerického potemníka (Zophobas morio), slouží jako potrava pro ptáky, plazy, obojživelníky, jiný hmyz nebo hmyzožravce.

Co jí sumeček americký

Sumeček americký má u báze prsních ploutví jedovou žlázu a píchnutí se o tvrdý paprsek této ploutve je poměrně bolestivé. Zbarvení je hnědavé a na bocích bývá světlejší, až mramorované. Je všežravý (omnivorní) a jeho potravní preference se mění podle sezónní nabídky. Rybáři jej nejčastěji chytají na žížalu.

Čím se živí sumec

Mladí sumci se živí zooplanktonem, dospělí ze dna filtrují drobné bezobratlé nebo loví živočichy od červů, přes žáby, hlodavce, mláďata vodních ptáků až po nejčastější ryby (byl zaznamenán i kanibalismus). Velký sumec je schopen ulovit i kachnu, ondatru nebo dvoukilovou rybu.

Jak udělat halibuta

Rybu osolíme, opepříme a okmínujeme. Na pánvi si rozehřejeme máslo a přidáme také olej. Na dobře rozehřáté pánvi smažíme halibuta do zlatova. Pokud jsou filety příliš vysoké, necháme je 5 minut dodělat, v předem dobře rozehřáté troubě.

Jaké ryby nejíst v těhotenství

Ryby, které se nedoporučují pro těhotné a kojící ženy a malé děti: žralok, mečoun, candát, štika, či královská makrela (jedná se o velké makrely s hmotností okolo 40 kg) a velké druhy tuňáka. Jedná se především o velké a dravé druhy ryb.

Jak se zabíjí sumec

Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.

Jak zabít sumce

Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.

Jak dlouho se udí sumec

Udíme teplým kouřem zhruba při 60-80 °C, podle velikostí balíčků rybího masa, zhruba 3-5 hodiny. Správně vyuzený sumec musí být křehký, maso se odděluje od páteře, povrch je suchý, vybarvený do hněda a maso ztratilo syrovou chuť. Takto vyuzený sumec má omezenou trvanlivost, konzumujeme teplé nebo studené.

Jak porcovat sumce

Nařízneme kůži kolem hlavy sumce, přichytneme kůži ostřím nože a začneme ji oddělovat od těla. Je nutné oddělit kůži od masa v oblasti břicha, pak ji lze stahovat skoro jako punčochu, občas si pomůžeme nožem. Dále zpracováváme rybu jako jiné druhy. Sumce porcujeme na filety nebo podkovy.

Jak přilákat sumce

Právě method mix přiláká menší ryby – cejny, plotice, perlíny, tlouště, anebo i menší kapry. A i když se jich u pelet zjeví obrovské množství, tak nám to může být jedno, protože na místě leží tak velké pelety, že s nimi ryby nic neudělají. Tudíž počkají na sumce.

Jak se starat o sumce

Sumeček africký je teplomilná ryba, potřebuje 26 – 29°C teplou vodu. Clariase můžeme chovat ve velice zahuštěné obsádce. Odborné literatury uvádějí 350 – 400 kg sumečka afrického na 1 kubík vody, podle našich zkušeností doporučujeme maximálně 200 kg ryb na 1 kubík a při kvalitní filtraci až do 300 kg sumečků.

Jak chovat Sumečky

Sumečci se zdržují především na dně, na stěnách, čistí i větší listy rostlin. Ke spokojenému životu potřebují dostatek tmavých úkrytů, kamenných jeskyněk, zapuštěných květináčů a podobných skrýší kam se mohou schovat. Aktivní jsou především večer a v noci, přes den jsou obvykle plašší a nejlépe se cítí v úkrytu.

Jak se množí sumci

U nás se rozmnožují v nejteplejších obdobích mezi květnem a červencem. Samice si staví hnízdo v písčitém dně, kam klade několik tisíc jiker. Jikry i vykulený plůdek samec hlídá a ochraňuje. Pohlavně dospívá ve 2 – 3 letech.

Jak dlouho se tře sumec

V prvním roce života dorůstá 10-18 cm délky těla, ve druhém roce 20-38 cm, ve třetém roce 35-53 cm, ve čtvrtém roce 45-68 cm, v pátém roce 55-75 cm, v desátém roce 85-120 cm, v patnáctém roce 120-170 cm, ve dvacátém roce 150-200 cm.