Jak upravit houby ryzce?

Jak upravit houbu ryzec

Dužnina na řezu mrkvově červenající a má kořenitou pikantní chuť a ovocnou vůni. Tento druh je vynikající zavařený v octovém nálevu. Klobouky jsou výtečné pečené nebo grilované, dělá se z nich i falešná račí polévka, dají se použít i do směsí. Na smaženici není tento ryzec moc vhodný, přebije totiž chuť ostatních hub.
Archiv

Jak připravit ryzec smrkový

Ryzec smrkový a pravý v octě je naopak delikatesa a mezi houbaři vyhledávaný pro svoji pikantní kořeněnou chuť i tyto 2 druhy jsou výborné, jen opečené na sucho nebo na sádle, oleji i grilované obdobně jako syrovinky, ale chuťově se syrovinkám takto upraveným nevyrovnají.

Jak vypadá ryzec pravý

Klobouk má v průměru 4–12 cm, zprvu je nízce klenutý, později plochý až nálevkovitý. Zbarven je červeně oranžově až vínově s tmavšími soustřednými kruhy, stářím místy ve skvrnách zelená. Povrch je lepkavý s ostrým a dlouho podvinutým okrajem. Lupeny jsou křehké, červeně oranžové, poraněním zelenají.

Jak nejlépe zpracovat ryzce

Jak napovídá název – ryzec syrovinku můžete jako jednu z mála hub konzumovat i v syrovém stavu. Vychutnáte si tak lépe jeho slanečkovitou chuť a příjemně nasládlé aroma. Ostatní jedlé ryzce můžete naložit do octu, opéct se slaninou, upéct nebo z nich uvařit chutnou polévku.

Který ryzec je jedlý

U nás roste několik desítek druhů ryzců – představíme ty jedlé. Asi nejčastěji sbírané ryzce jsou ty s mlékem oranžovým – ryzec smrkový a borový, vzácně lze nalézt i jim podobný ryzec jedlový, ten se však vyskytuje častěji v některých slovenských lokalitách.

Jak vypadá ryzec houba

Ryzec syrovinka

Má žlutooranžový až hnědý klobouk široký 5 – 15 cm. V mládí je polokulovitého tvaru s podvinutými okraji, později rozložený až prohloubený. Na jeho dolní straně jsou bílé, posléze žlutavé lupeny, které při poranění rezaví. Třeň je tuhý, oranžově hnědý.

Jak dlouho se smazi ryzec

Pozor – klobouky smažíme v oleji vždy lupeny vzhůru, zachovají se tak veškeré esence. Houby zpočátku pustí poměrně mnoho vody, smažíme je tak dlouho, dokud doslova takzvaně nechrastí. Pokrm je mimořádně chutný a má charakteristickou a unikátní vůni.

Jak sušit ryzce

K samotnému sušení vyberte částečně slunné nebo stinné místo, ale vždy v průvanu a naopak nikdy je nesušte na přímém slunci. Zároveň si dejte pozor, aby se na houby při sušení neprášilo. A pochopitelně, na noc je vždy schovejte. Podle portálu Houby-rostou.cz můžete houby taky sušit (nebo dosušit) v troubě.

Jak se pozná houba ryzec

Pro ryzec smrkový jsou typické nazelenalé kruhy, pro borový zase zelené skvrnky v místě poranění. Z obou hub vytéká oranžové až mrkvově červené mléko, čímž je také odlišíte od nejedlého ryzce kravského, z kterého vytéká bílé mléko ostře palčivé chuti.

Jak vypadá ryzec smrkový

Ryzec smrkový (Lactarius deterrimus)

Klobouk spíše drobnějšího druhu ryzce je široký od 3 do 8 cm, v mládí je poloklenutý a má silně podvinuté okraje. Později jsou klobouky rozložené až vmáčklé, hladké, okrově červenavé, někdy jsou na něm vidět naznačené nazelenalé kruhy.

Který ryzec je Nejedlý

Ryzec ryšavý (Lactarius rufus) je nejedlá houba, z čeledi holubinkovité (Russulaceae). Do této skupiny patří například ryzec pravý (Lactarius deliciosus). Charakteristické znaky má podobné holubinkám (křehká dužnina, stavba).

Jak se pozná jedovatá houba

Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.

Jak správně smažit houby

Houby očistíme, otřeme a nakrájíme na větší a mírně tlusté plátky. Potom je osolíme. Když mírně zvlhnou, obalíme je v mouce, vejci a strouhance. Smažíme v rozehřátém oleji dozlatova.

Jak smažit ryzce

Ryzce se dávají na rozpálené máslo, následně osolí a posypou kmínem. Smaží se z obou stran. Po osmažení jsou vzhledově lehce poschlé. Chuťově ale budou vynikající.

Jak rychle usušit houby

Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.

Houby jsou usušené téměř bez práce a navíc velmi rychle, kvalitní sušička houby usuší i během několika hodin. Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin.

Jak dlouho se suší houby v troubě

Troubu vyhřejeme na 50 °C a vložíme do ní rošt s houbami. Troubu necháme asi na 10 cm pootevřenou – pokud se zavírá, zajistíme dvířka vhodným předmětem. Sušíme asi 12 hodin. Usušené houby musí chrastit a lámat se.

Který ryzec je jedovatý

Ryzec hnědý (Lactarius helvus) je stopkovýtrusná houba čeledi holubinkovité. Je řazen mezi jedovaté houby.

Jak poznat houbu ryzec

Ryzec smrkový a ryzec kravský

Má oranžový klobouk s tmavými kruhy, starší houby mají na klobouku zelené fleky. Chuť má kořennou, nejlepší je upečený na kmínu či naložený do octa. Ryzec kravský je na klobouku nápadně chlupatý, načervenalý a se světlejšími pruhy. Může být široký až 13 centimetrů.

Jak se liší jedovaté houby od jedlých hub

Řada jedlých hub je za syrova jedovatá, ale po tepelné úpravě (doporučujeme minimálně 20 minut varu) jsou jedlé – například čirůvka fialová, hřib koloděj, muchomůrka růžovka. Nebezpečné jedovaté druhy ale obsahují termostabilní toxiny, tj. jedy, které se varem neničí. Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené.

Jak dlouho se dusí houby na smaženici

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Jak dlouho se musí smažit houby

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Kam na ryzce

Má příjemnou svěží vůni a hledat jej musíme na okrajích vlhkých travnatých či mechatých mladých smrčin; vyroste i na zahradě. V trávě na lesních cestách pod borovicemi roste ryzec borový (L. deliciosus).

Jak sušit houby kdyz nemám sušičku

Houby se také dají sušit v troubě, což je poměrně snadné. Stačí na plech dát plátky hub (můžete pod ně dát i pečicí papír, aby se nelepily) v jedné vrstvě a sušit zhruba až 12 hodin. Troubu nastavte na 30-40 °C a ke konci sušení teplotu zvyšte na 70 °C.

Jak sušit houby bez trouby

Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.

Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin. Houby není potřeba převracet ani přesunovat síta, pokud máte dobrou sušičku, proud vzduchu se šíří celým přístrojem stejně.

Jak se suší houby v troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Když je předehřátá, umístěte do ní houby naskládané na pečicím papíru ‒ buď přímo na rošt, nebo i na plechy. Po dvou hodinách sušení můžete zvýšit teplotu na 50–60 °C. Houby tak budou dříve usušené.