Jak určit soli?

Jak se počítá názvosloví soli

Názvosloví solí bezkyslíkatých kyselin se řídí pravidly platnými pro binární sloučeniny. Podstatné jméno je v něm umístěno na prvním místě a tvoří je název prvku nebo skupiny prvků se záporným oxidačním číslem či nábojem (s připojením koncovky „–id“, názvy aniontů byly podrobně diskutovány v kapitole 2.4.2).
ArchivPodobné

Jak Delime soli

Soli se dělí na soli bezkyslíkatých kyselin a soli kyslíkatých kyselin, podle toho, zda obsahují atomy kyslíku. Od tohoto dělení je odvozeno názvosloví.

Jak poznat sůl

Podstatné jméno v názvu soli bezkyslíkatých kyselin má zakončení –id (chlorid, sulfid…) a kyslíkatých kyselin –an (síran, uhličitan…) Přídavné jméno v názvu soli má zakončení podle oxidačního čísla kationtu (draselný, vápenatý, hlinitý…) − 3 (dusičnanový aniont).
Archiv

Kde se vyskytují soli

V přírodě se halogeny vyskytují pouze ve sloučeninách, především jako soli. Tyto soli můžeme najít v krystalické formě jako minerály nebo rozpuštěné ve vodě (především mořská voda obsahuje velké množství rozpuštěných solí). Asi nejznámější je sůl kamenná neboli halit (sůl kuchyňská).

Jak se dělá názvosloví

Chemické názvy téměř všech anorganických sloučenin se skládají ze dvou slov, z podstatného a přídavného jména. Podstatné jméno nám udává typ sloučeniny, například oxid, kyselina, sulfid atd. Od jakého prvku byla sloučenina odvozena, udává přídavné jméno.

Co je to názvosloví

Terminologie je nauka o termínech, tj. o odborných názvech, a o způsobu jejich vytváření a sestavování do systémů. Výraz terminologie se častěji používá pro označení konkrétních systémů termínů, česky označovaných též slovem názvosloví, případně odborné názvosloví.

Jak poznat kyselinu a zásadu

Za kyseliny jsou podle této teorie považovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu odštěpovat své protony H+. V protikladu k tomu jsou za zásady označovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu protony H+ přijímat.

Co je to NaCl

Chlorid sodný (NaCl) je chemická sloučenina běžně známá pod označeními kuchyňská sůl, jedlá sůl nebo ještě častěji jen jako sůl. V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná.

Jaké jsou druhy soli

Podle způsobu, jakým se sůl získává, se dělí kuchyňská sůl na mořskou, vakuovanou a kamennou. Nejstarším způsobem získávání soli je odpařováním mořské vody. Mořskou vodou se naplní mělké nádrže a za působení slunečního záření a proudění vzduchu se voda vypařuje.

Co to je sůl

Sůl kuchyňská (také označovaná jako „jedlá“) je chemickým složením chlorid sodný (NaCl), který se získává dobýváním podzemních ložisek (kamenná sůl) nebo z mořské vody, v níž je její obsah kolem 2,7 % (uvádí se průměrný obsah 3,5 % různých solí).

Co rozpouští sůl

sůl se ve vodě rozpustí a smíchá se s vodou. Vznikne čirá směs bez krystalků soli = roztok. Molekuly soli jsou smíchané s molekulami vody. Voda je rozpouštědlo a sůl rozpuštěná látka.

Odkud se dováží sůl

Jedlá sůl se do České republiky dováží především z Německa a Polska, v menší míře také ze Slovenska, Itálie a Chorvatska.

Co to je sulfid

Sulfidy (starším názvem též sirníky) jsou sloučeniny síry s oxidačním číslem S−II. Většinou jde o kovalentní sloučeniny (včetně organických sloučenin), ve kterých je síra dvojvazná. Sulfidový anion se vyskytuje v silně zásaditých sloučeninách jako sulfid lithný (Li2S), sulfid sodný (Na2S) nebo sulfid draselný (K2S).

Jak funguje křížové pravidlo

Koncentrace výchozích roztoků si napíšeme na řádek kousek od sebe. Požadovanou koncentraci po smíchání napíšeme o řádek níž mezi obě čísla. Křížem shora dolů vypočítáme rozdíly v absolutní hodnotě a zapíšeme na další řádek. Pokud lze, výsledek vykrátíme.

Proč má kyslík oxidační číslo 2

Oxidační číslo

Kyslíku tedy jako elektronegativnějšímu atomu přidělíme všechny elektrony z obou vazeb H–O. Atom vodíku má v tuto chvíli o jeden elektron méně a jeho oxidační číslo tedy bude +I. Kyslík „získal“ dva elektrony navíc a bude mít tedy oxidační číslo –II.

Co je to co3

Trioxid uhlíku (CO3) je jedním z oxidů uhlíku, který je v něm přítomen v oxidačním čísle +IV, což je nejvyšší možné oxidační číslo uhlíku (uhlík zde nemá oxidační číslo +VI). Je nestabilní a existuje ve třech izomerech, označovaných jako Cs, D3h a C2v (označení podle grup symetrií, ve kterých se od sebe liší).

Jak poznat slabou zásadu

Jako silné kyseliny a zásady označujeme takové molekuly, které v roztoku zcela disociují (tzn. rozloží se na ionty). Oproti tomu se slabé kyseliny a zásady rozkládají jen částečně a reakce rozkladu na ionty je vratná.

Co to je pH

pH (anglicky potential of hydrogen, latinsky pondus hydrogenii, či potentia hydrogenii, tj. „potenciál vodíku“), též vodíkový exponent je číslo, kterým se v chemii vyjadřuje, zda vodný roztok reaguje kysele či naopak zásaditě (alkalicky).

Na co je sodík v těle

Lidský organismus nutně potřebuje sodík i chlorid pro udržení různých buněčných a tělesných funkcí, jako je regulace objemu tělesných tekutin, krevního tlaku a acidobazické rovnováhy. Sodík se navíc podílí na přenosu vzruchů v nervovém systému a aktivuje různé enzymy.

Která sůl je nejzdravější

„Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.

Co je to černá sůl

Černá sůl pochází z vulkanických ložisek ležících v podhůří Himalájí a její chuť a vůně může ty, kteří s ní přijdou poprvé do styku překvapit. Kromě klasické slané chuti můžete po ochutnání cítit i silně vajíčkovou příchuť, která je dána vysokým obsahem síry. V indické kuchyni ale hraje nezastupitelnou roli.

Proč sůl škodí

Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.

Jak dostat z těla soli

Sůl zatěžuje ledviny, obsahuje sodík, který váže tekutiny a zadržuje vodu v těle. Z jídelníčku odstraňte i sůl skrytou v potravinách: instantní jídla, uzeniny, slané pochutiny, chipsy. Zařaďte potraviny bohaté na hořčík a draslík. Ty pomáhají vyrovnávat hladinu sodíku.

Jak rychle rozpustit sůl

Ve vodě se dříve rozpustí: krystalový cukr / moučkový cukr. Rychleji se rozpouští kuchyňská sůl ve vodě: při míchání / bez míchání lžičkou. Rychleji se rozpouští kuchyňská sůl cukr: ve studené vodě / v teplé vodě.

Jak nejrychleji rozpustit sůl

sůl se ve vodě rozpustí a smíchá se s vodou. Vznikne čirá směs bez krystalků soli = roztok. Molekuly soli jsou smíchané s molekulami vody. Voda je rozpouštědlo a sůl rozpuštěná látka.