Kdy používat urychlovač kompostu
Kdy použít urychlovače
Urychlovače je vhodné použít v případě, že uživatel nemá s kompostováním příliš mnoho zkušeností nebo proto, že na kompostu přibylo větší množství odpadu stejného druhu.
Jak dlouho hnije kompost
Kompost nezapáchá, pokud zapáchá, tak nekompostuje, ale hnije a je potřeba jej přeházet, promíchat, provzdušnit. Po cca 4-6 týdnech je hotovo a vnikl více či méně hrubý kompost.
Jak vrstvit kompost
Správné vrstvení kompostu
Jednoduchým pravidlem pro vrstvení je střídání zeleného patra s hnědým patrem. Prakticky budeme na sebe vršit trávu, bio odpad z kuchyně (slupky, odřezky) a na to dáme hnědé – piliny, hobliny, štěpky.
Kdy se má přehazovat kompost
Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně.
Jak nastartovat kompost
Pro správné nastartování kompostovacích procesů potřebuje kompostér přístup vzduchu, proto vložte do spodního patra suché i mokré větvičky. Pro dostatek větrání otevřete větrací ventil. Zkušení zahrádkáři doporučují jednou za rok kompost provzdušnit, tedy přeházet vidlemi.
Jak udělat kvalitní kompost
Nejlepšího kompostu docílíte, když budete střídat vrstvy zelených a hnědých kompostovatelných látek. Mezi zelené patří posekaná tráva, ostatní rostliny či jejich části, zbytky ovoce a zeleniny, slupky, odpadky z kuchyně; mezi hnědé pak listí, rozdrcené větve, spadané jehličí, hlína nebo použité čajové sáčky.
Kdo žije v kompostu
Co se děje v kompostu
Při dostatečné vlhkosti a teplotě jsou organické složky kompostu rozkládány živými organismy, které se živí organickými zbytky. Jsou to především houby, aktinomycety, řasy, kvasinky, bakterie, roztoči, červi, chvostoskoci a mnoho dalších drobných živočichů.
Jak správně pečovat o kompost
Pokud je kompost vlhký a nedrží, přehoď ho a přidej suchý materiál. Naopak pokud je suchý, zvlhči ho užitkovou vodou. Vzduch – pro dostatečný přísun vzduchu kompost po 4 – 8 týdnech po jeho založení přehoď. Teplota – vyšší teplota v počátečních týdnech po založení kompostu je důkazem dobrého průběhu kompostování.
Čím zakrýt kompost
Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně. Na trhu objevíte nejrůznější přípravky, které umějí urychlit zrání kompostu.
Co nepatří do kompostu
Bohužel ne všechno listí je na kompostování nejvhodnější. (A na pálení už vůbec ne!) Pozor si dejte na břečťan a listí z ořešáků. Nemá sice negativní vliv na výsledný efekt kompostu, ale celý proces se minimálně značně zpomalí.
Co patří a nepatří do kompostu
Co na druhou stranu do kompostu rozhodně nedávatplasty, sklo, kovy či kameny,chemicky ošetřené materiály (barvy, laky),sáčky z vysavače či jejich obsah,zbytky látek,kosti, odřezky masa a kůže (v kompostu není tak vysoká teplota, aby zničila původce chorob),stolní oleje a tuky,popel z uhlí a z cigaret,
Kde to hnije tam je kompost
Na Kompostu je originální hlavně název, protože ten jediný dokáže skutečně vystihnout to, co jiní po celém světě pojmenovávají názvy daleko honosnějšími. Holt, kde to hnije, tam je Kompost. Ostatně soudím, že kterýkoli web, co dokáže rozzuřit J. X. Doležala, stojí za shlédnutí.
Jak aktivovat kompost
Zahrádkáři nejčastěji používají ke zrychlení procesu příměsi, které tlení aktivují – například močůvku nebo speciální urychlovače. "Ty tvoří směs bakterií a enzymů, které při správném kompostování vznikají zcela přirozeně. Proto tyto přípravky ovlivní pouze průběh kompostování, nikoliv kvalitu kompostu.
Co nesmi na kompost
Co nepatří do kompostuzbytky masa a ryb.chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodůmléčné výrobky.noviny a časopisy.plast, sklo, kov, textil.rostliny napadené chorobami.plevel s kořínky.
Co se nesmí dávat do kompostu
Do kompostu nepatří:zbytky masa a ryb.chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodůmléčné výrobky.noviny a časopisy.plast, sklo, kov, textil.rostliny napadené chorobami.plevel s kořínky.
Jak dlouho se dělá kompost
Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.