Jak urychlit růst pokojových rostlin?

Co podporuje růst rostlin

Za nejdůležitější prvky potřebné k růstu rostlin jsou považovány dusík (lat. nitrogenium), fosfor (lat. phosphorum) a draslík (lat. kalium).

Jak Zakorenit pokojovou rostlinu

Nebojte se řízkování.

Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem.

Kdy začít hnojit pokojové rostliny

Pokojové rostliny začněte hnojit asi 8 týdnů před posledním očekávaným jarním mrazem. Například u nás to bývá kolem 15 května. To znamená, že začnu přihnojovat své pokojové rostliny v polovině března.

Jak vyrobit hnojivo pro pokojové rostliny

Použít můžete i vodu z brambor nebo minerálku

Oblíbeným hnojivem je také voda z brambor, ale pozor, nesmí být slaná. Můžete tak využít bramborovou vodu pokaždé, když je budete vařit. Nechte ji pouze vychladnout a jednou týdně s ní zalijte pokojové i zahradní rostliny. Výborně funguje také odvar z kopřivy.

Kdy se urychluje růst rostlin

Nejdůležitějšími faktory pro zdárný růst rostlin jsou: světlo. CO2 ve vzduchu. teplota vzduchu, jeho rychlost proudění a s tím související optimální teplota rostlin.

Co vytváří rostlina

Rostliny stojí na počátku potravního řetězce a produkují díky fotosyntéze organickou hmotu a kyslík, a tím umožňují život dalším živým organismům. Kořeny rostlin zadržují vodu a zpevňují půdu, čímž brání erozi.

Kdy stříhat tlustici

Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Kdy množit pokojové rostliny

Nejvhodnější dobou pro množení pokojových rostlin je právě jaro a počátek léta. Kdy je dostatek světla a vyšší teploty. Rostliny množíme několika způsoby, řízkováním, pomocí výběžků, odnoží nebo dělením trsů. Každá rostlina má svou metodu, některé, dobře se množící, většinou pak několik nebo všechny.

Čím hnojit pokojové rostliny

Nejběžnější hnojivo pro pokojové rostliny, kterým nic nezkazíte, je hnojivo univerzální. Jestli ale chcete dosáhnout toho nejlepšího, co vám pokojová rostlina může nabídnout, zvolte hnojiva speciální. Speciální hnojiva nepůsobí na celou rostlinu, ale uspokojí konkrétní potřebu rostlin.

Čím hnojit pokojové kytky

K hnojení pokojových rostlin můžeme využít i řadu domácích zdrojů. Nepřekonatelné jsou vhodně naředěné slepičince, ty však nejsou pro mnoho pěstitelů dostupné. Hnojivou zálivku však můžeme připravit i z dalších surovin. Hnojivo z kvasnic – 10 g droždí, lžíce cukru a litr vlažné vody.

Jak si vyrobit přírodní hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Co vylučuje rostlina

Dýchání a fotosyntéza rostlin

Ve dne, kdy svítí slunce, probíhá v listech fotosyntéza a rostliny z oxidu uhličitého a vody vyrábí kyslík a sacharidy. Kyslík vypouští do atmosféry a sacharidy si nechávají v buňkách jako zdroj energie nebo jako stavební materiál pro další části rostliny.

Čím hnojit tlustici

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče. Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Proč padají listy u tlustice

Crassula – tlustice

V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem. Ideální je i snížení teploty pod 15°C, ale není to podmínkou, tlustice zvládnou pokojovou teplotu celoročně. Příliš vysoké zimní teploty mohou ale vést ke ztrátě listů.

Jak aktivovat růstový bod

Tím, že rostlinu seřízneme, vystresujeme ji k tomu, aby vytvořila nový růstový bod a tím se postupně rozvětvila. Když necháme řízky zakořenit (a jak na to se v tomto článku dozvíte), můžeme je sesadit zpět k mateřské rostlině a tím ji zahustíme dalším rostoucím výhonkem.

Jak rozmnožit pokojové rostliny

Nejjednodušším způsobem rozmnožování pokojových rostlin je dělení trsů při přesazování. Při rozdělení několika rostlin a jejich rozsazení získají všechny rychle na síle a budou se těšit dobré kondici. Před zasazením je docela od věci zakrátit hlavní kořen, rostlina se potom lépe ujme v novém prostředí.

Jak si vyrobit vlastní hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Jak často hnojit pokojové rostliny

Péče o pokojové rostliny se v průběhu roku liší. Od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny, v zimě není přihnojování tak časté, obvykle stačí jednou za měsíc. Nejnáročnější na správné dávkování jsou tekutá hnojiva. Určitě dodržujte povolenou koncentraci a řeďte hnojivo vodou přesně podle doporučení výrobců.

Jak udělat domaci hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Co potřebují rostliny k životu

„Všechny rostliny (s výjimkou parazitických) potřebují pro svůj růst světlo, teplo, vodu, vzduch a minerální látky. Světlo je potřebné spolu s vodou a oxidem uhličitým pro průběh fotosyntézy, během níž se vytváří cukr, látka obsahující velké množství energie.

Jak rychle roste tlustice

Sukulent je rostlina, která uskladňuje zásobu vody ve stoncích a listech, takže její silný kmínek už po třech až pěti letech správného tvarování vypadá jako letitý veterán. Abychom vypěstovali z tlustice bonsaj, potřebuje mít hodně světla (pozor na šok z přímého slunce po přenesení z bytu ven!)

Jak dlouho roste tlustice

Sukulent je rostlina, která uskladňuje zásobu vody ve stoncích a listech, takže její silný kmínek už po třech až pěti letech správného tvarování vypadá jako letitý veterán. Abychom vypěstovali z tlustice bonsaj, potřebuje mít hodně světla (pozor na šok z přímého slunce po přenesení z bytu ven!) pro vydatný růst.

Kdy Řízkovat pokojové rostliny

Předjaří a jaro je vhodnou dobou pro množení pokojových rostlin. Z kousku výhonu, jehož odebrání rostlina ani nepocítí, doroste nová.

Jak dlouho koření Monstera

Vybereme výhonek se vzdušným kořenem a pomocí řezacího nože ho oddělíme od zbytku rostliny. Uříznutý výhonek monstery poté vložíme do sklenice s vodou a necháme 4–6 týdnů rozkořenit. Vodu ve sklenici měníme nebo doplňujeme alespoň jednou za 7 dní.

Jak omladit monsteru

Opadávání listů

Pokud již je spodní část rostliny holá, zkuste ji omladit razantním seříznutím. Chápu, že se vám do toho nechce, ale nebojte, rostlina obroste. Pokud vás to baví a máte místo, můžete zkusit uříznutou část nechat zakořenit. Ideálně i s několika vzdušnými kořeny.