Jak usadit jímku?

Jak Obetonovat jímku

Naše plastové jímky mají po obvodu 5 cm / tl. zpevňující žebra a tak stačí jímku ošalovat z prken a vylít betonem cca: 6 cm / tl. Množství betonu závisí na velikosti jímky. Do svislých výztuh po obvodu se dají lehce udělat otvory (vrtačkou vyvrtat) a do nich vložit armaturovací dráty vhodné k obetonování.
Archiv

Jak Obetonovat septik

Pro usazení septiku k obetonování se do stavební jámy připraví betonová deska o síle 10-15cm, na kterou se septik uloží. Poté připojíte přítokové a nátokové potrubí, septik začnete plnit vodou a postupně obbetovánvat. Po obetonování septik nechte plný a začněte používat.

Jak zasypat septik

Prázdnou jímku můžete bez problémů zasypat. Pokud máte strop septiku příliš mělko je vhodné odkrýt zeminu a beton rozbýt bouracím kladivem. Poté zasypat zbytek obsahu jímky zeminou. Vyvarujete se tak suchým místům v travním porostu.

Jak usadit nadrz na destovou vodu

Nádrž ukládáme do výkopu, který je vhodné připravit asi 15cm hlubší, než zamýšlené dno nádrže. Na každé straně by měl být výkop o cca 50cm širší než nádrž. Pro podsyp a obsyp je vhodný štěrk, ideálně frakce 8/16, po domluvě s technikem Nicoll je možné zvolit případně i písek nebo sypkou zeminu.

Jaký beton pod septik

Beton musí být středně suchý, tak, aby se dostal mezi žebra nádrže. Zároveň při plnění ztraceného bednění betonem se kvůli vyrovnání venkovních a vnitřních tlaků působících na nádrž, začne nádrž napouštět vodou tak, aby voda byla vždy min. 20-30cm nad betonu.

Jak Obetonovat retenční nádrž

Po vytvrdnutí betonu po obvodu nádrže může dojít k obetonování horní strany produktu, přičemž voda v produktu musí dosahovat horní hrany produktu (technicky spodní hrany nátoku / odtoku) a zároveň by produkt měl být podložen z vnitřní strany produktu vzpěrami, anebo otvory zaslepeny a voda dopuštěna až k horní straně …

Jak vyčistit starou jímku

Starou jímku je samozřejmě nutné řádně vyčistit. Stěny otryskáme tlakovou vodou a dezinfikujeme Savem. Práci si usnadníme, když předtím na několik měsíců napustíme jímku vodou.

Co se Starou jímkou

Stará jímka lze využít praktičtěji

Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.

Jak napojit sud na okap

Elegantnější verzí svodu dešťové vody do sudu je určitě pomocí klapek nebo sběračů. Klapky lze jednoduše namontovat do stávajících svodů těsně nad úroveň hrany sběrné nádoby. Fungují na jednoduchém principu: Vyklopí se ven ze svodové roury, ta se tím uzavře a veškerá voda pak stéká do sudu.

Jak udělat vsakovací jímku

Na povrchu vstupu se vyřízne otvor do geotextilie. Vstupní trubka se zasune asi 150 mm a přebývající geotextilie se přilepí k trubce. Větrací otvory se zhotovují stejným způsobem. Vertikálně orientované výstupy pro odvětrávání lze vytvořit vyvrtáním, případně vyříznutím otvoru ve svislé stěně a použitím 90° PVC kolena.

Jak poznám že je jímka plná

Jak poznat, že je žumpa plná

Pomoci může malý trik s pet lahví, kterou pomocí např. struny od sekačky umístíte do žumpy jako plovák. Za nějaký čas už snadno poznáte, kolik máte ještě času na objednání fekálního vozu.

Jak dezinfikovat septik

Septik vyčistěte tlakovou vodou a ošetřete dezinfekcí (například savem). Stěny nádrže a poté i dno je nutné natřít první vrstvou hydroizolačního nátěru, kterou je třeba nechat zasychat po dobu minimálně 24 hodin. Během této doby musí nádrž zůstat odvětrávaná.

Jak často se vyváží jímka

Každý majitel má také povinnost vyvážet septik, tu stanoví vodoprávní úřad. Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí. Poté si nezapomeňte uschovat potvrzení o pravidelném vývozu septiku pro případ kontroly.

Co s vodou z okapů

Akumulovat dešťové vody na pozemku a ideálně je následně využít. Odvádět dešťovou vodu do nadzemní nádrže. Třetí variantou je výparem, to je například řešení, kdy jsou dešťové vody svedené okapem do okrasného jezírka, ze kterého se voda odpařuje.

Jak ziskat dešťovou vodu

Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu. Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém.

Jak daleko vsak od domu

Voda se vsakuje ve spodní části šachty. Zásady pro návrh vsakovacího zařízení ((spodí plocha = dno vsakovacích systémů): 5 m od obytných budov, které nejsou vodotesně izolované 2 m od obytných budov, které jsou vodotesně izolované

Jak funguje vsak

Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.

Jak často vyvážet jímku

Každý majitel má také povinnost vyvážet septik, tu stanoví vodoprávní úřad. Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí. Poté si nezapomeňte uschovat potvrzení o pravidelném vývozu septiku pro případ kontroly.

Jak dlouho vydrží jímka

Základní princip fungování jímky

Zbylý odpad budete muset nechat vyvézt minimálně 4x za rok, a to z toho důvodu, že splašky v jímce začnou postupně zahnívat a silně zapáchat. Jak často budete muset nádrž vyvážet, záleží na její velikosti a četnosti využívání rekreačního objektu.

Jak velkou odpadní jímku

K rodinným domům se standardně doporučují jímky o objemu 8 až 15 m³, k rekreačním objektům pak stačí menší nádrže o objemu 3 až 8 m³.

Jak poznat že je plný septik

Jak poznat, že je septik plný

V případě, že vám septik zapáchá i když je zavřený, něco není v pořádku. Další indikací je slabý odtok přímo v domácnosti. Pokud se tento jev vyskytuje u více odtoků, bude problém v septiku. Plný septik také poznáte, tak že přetéká a kolem poklopů jsou kaluže hnědé vody.

Co je Podmok

Oficiálním názvem vsak, lidově podmok. Oba výrazy znamenají totéž – specifický drenážní systém. Velmi důležitý, vracející vodu zpátky do půdy na místě, kde spadla.

Co do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Jak dlouho vydrží dešťová voda

Retenční nádrže představují ideální způsob, jak na svém pozemku zachycovat dešťovou vodu a tu dále využívat jak na zahradě, tak v domácnosti. Zásoby vody v ní vydrží až 3 týdny, takže ani delší období sucha už se vás nedotkne.

Jaký štěrk do Vsaku

Vsakování přebytečné vody

Pokud nechcete utrácet, postačuje vykopat jámu (rýhu, studnu), kterou vysypete štěrkem a dosáhnete stejného efektu. Na vysypání se používá hodně hrubý štěrk frakce 32 – 63, aby byl co největší prostor mezi zrny pro vsakovanou vodu. Dostatečný objem vsaku není úplně snadné určit.