Jak usporadat rostliny ve skleníku?

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Jak Rozmistit zeleninu ve skleníku

Oddělené záhony

Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky. Mezi nejčastěji pěstované plodiny ve skleníku patří salátové okurky, rajčata, papriky, saláty, ředkvičky či kedlubny.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.
Archiv

Jak se starat o skleník

Skleník musí dýchat

Kromě pravidelného přísunu vody musíte svým rostlinám ve skleníku dopřát také dostatek čerstvého vzduchu, aby se nedusily a v létě nepadly vedrem. I v tomto případě vám pomůže automatika. Vyplatí se hlavně v případě, když jste přes den mimo domov a nemáte možnost větrat podle momentálního počasí.

Jak daleko sázet rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm.

Co se může sázet po rajčatech

Rajčata a ředkvičky, cibule, mrkev či fazole

Kořenová zelenina s rajčaty o živiny soupeřit nebude, takže i ona je vhodnou plodinou spodního patra. Fazole bychom měli vysadit raději keříčkové, protože klasické popínavé budou po rajčatech šplhat.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Jak se starat o papriky ve skleníku

Nesmí být příliš kyselý, doporučuje se pH od 6 do 8. Aby semena vzklíčila, je třeba zeminu udržovat neustále navlhlou, a rostlinám dopřát dostatek tepla a světla. Pozor, papriky nepřelívejte, moc mokro jim vadí. Skleník by měl být vytopen na teplotu 25 až 30 °C a ideální dobou pro výsadbu je třetí dekáda března.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Jak zvýšit vlhkost ve skleníku

Nejlepším způsobem, jak zvýšit vlhkost kolem vašich rostlin, je použití zvlhčovačů vzduchuzvlhčovačů vzduchu. Můžeme použít jak klasické, keramické zvlhčovačezvlhčovače, které jsou zavěšeny na radiátorech, tak elektronické zvlhčovače.

Jak zalévat ve skleníku

Zaléváme nejlépe ráno a větším množstvím vody jednu za několik dní. Není potřeba zalévat každý den. Půdu necháme oschnout, neměla by být stále vlhká. Nejlepší formou zálivky ve skleníku je kapénková závlaha.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co Nesázet s rajčaty

Rajčata jistě vypadají jako nesnášenlivá plodina, což je do jisté míry i pravda. V jejich blízkosti nepěstujte dokonce ani brambory ani fenykl, navzájem se totiž inhibují v růstu.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.

Proč se kazí papriky

Nedostatek přijatelného vápníku v rostlině způsobuje suchou hnilobu konců plodů především paprik a rajčat, dále uhynutí vnitřních listů hlávek zelí, poškození okrajů listů salátu a košťálovin, uhynutí vnitřních suknic cibule, tečkovitost listů pekingského zelí, propadání a hnědnutí středů růžic květáku nebo hnědnutí …

Jak často zalévat ve skleníku

Jak správně zalévat ve skleníku

Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase méně. Zaléváme nejlépe ráno a větším množstvím vody jednu za několik dní. Není potřeba zalévat každý den.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Čím hnojit ve skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Jak vytvořit vlhkost pro rostliny

Asi nejjednodušším a nejběžnějším způsobem je používání zvlhčovače vzduchu. Lokálně zvýší vzdušnou vlhkost i ultrazvukový aroma difuzér, takže pokud máte ve sbírce pár rostlin, které ji vyžadují, tak vám postačí. Při koupi zvlhčovače se zaměřte na metráž, kterou dokáže zvlhčovač pokrýt.

Kdy zalévat rajčata ráno nebo večer

Zalévejte tedy nejlépe ráno a večer. Určitě je také vhodné položit si otázku, čím rajčata zalijete. Voda z kohoutku by to být neměla. Obsahuje nejen chlor, ale také je studená.

Kdy je nejlepší Zalevat skleník

Pokud si nejste jisti, zeptejte se nějakého zkušenějšího zahrádkáře, nebo se podívejte na internet. Obecně platí, že zalévat se ve skleníku má nejlépe v ranních hodinách, ideálně ještě předtím, než vyjde slunce. Druhou variantou je pak později večer, tedy po slunce západu. Ale není nutné to dělat každý den.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Co s rajčaty po sklizni

Vzhledem k tomu, že rajčata patří k velmi oblíbené zelenině, konzumují a zpracovávají se v mnoha podobách a úpravách. Velmi známé z úprav za tepla je například výroba kečupu, leča anebo protlaků. Oblíbené jsou i rajčatové omáčky, rajčatové džusy, nebo rajčata sterilované nebo dušená.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).