Jak Rozpéct rohlíky v troubě
Stačí, když rohlíky naskládáte na plech do naplno vyhřáté trouby a necháte pár minut rozpéct. Budou jako čerstvé, možná ještě lepší.
Jak rychle usušit rohlíky na strouhanku
Další možnost, jak pečivo usušit je rozložit kostky pečiva v jedné vrstvě na plech a sušit na 160 stupňů přibližně 10 minut. Pečivo ke konci hlídejte, přeci jen každá trouba peče trochu jinak. Po vychladnutí pečivo umelte.
Archiv
Jak Susit rohlíky na strouhanku
Klasická strouhanka
Housky, rohlíky, bagety nebo třeba toustový chléb nesušte nikdy v celku, hrozí riziko vzniku plísní. Starší pečivo před sušením pokrájejte na menší kostičky, rozložte v jedné vrstvě na plech nebo tác a přikryjte papírem, případně utěrkou.
Jak dlouho se peče rohlík
Rohlíky nechte na plechu kynout dvacet minut. To je dostatečně dlouhá doba, abyste vyhřáli troubu na 190 stupňů, případně jen na 170, pokud můžete zapnout horkovzduch. Oba plechy vložte najednou do trouby a pečte 10 minut.
Jak změkčit tvrdé pečivo
Rozpékejte. To, že je chléb nebo rohlík tvrdý, neznamená, že už ho musíte nutně vyhodit. Někdy stačí, když je vložíte do rozehřáté trouby, kontaktního grilu nebo do mikrovlnky a rozpečete je.
Jak udělat rohlík opět cerstvy
Rohlíky jako nové
Potřete je mlékem, na chvíli dejte do vyhřáté trouby a budou jako čerstvé.
Jak sušit pečivo
"Pečivo by se mělo rozkrájet, nechat důkladně usušit například na sítku přikrytém papírovým ubrouskem a pak uložit v papírovém sáčku, nebo ustrouhat a uložit v čisté suché nádobě. Když má někdo rohlíky někde pohozené a po několika dnech se rozhodne, že z nich udělá strouhanku, tak je to špatné," tvrdí Vladimír Ostrý.
Jak nastrouhat Rohliky
Nejsnadnější způsob je použít ruční mlýnek s kovovým bubínkem opatřeným jemnými strouhacími slzičkami. Takový mlýnek používám nejenom na mletí strouhanky, ale také ke strouhání ořechů (hodí se zejména při pečení vánočního cukroví), případně na strouhání většího množství sýra.
Jak skladovat Rohliky na strouhanku
Rohlíky, housky a podobné pečivo je nejlepší uložit do papírového nebo látkového sáčku a skladovat na tmavém místě při teplotě 20 – 25 °C.
Jak se peče rohlík
Troubu si předehřejte na 240-250 stupňů (horní a spodní ohřev). Vykynuté rohlíky postříkejte vodou a posypte mákem, kmínem či solí. Dejte péct do vyhřáté trouby asi na 15-16 minut. Ihned po vytažení z trouby pečivo znovu postříkejte vodou, zůstane tak lesklé.
Z jaké mouky se pečou rohlíky
Suroviny500 g hladké pšeničné mouky.285 g vlažné vody.60 g změklého sádla.11 g soli.6 g instantních kvasnic.
Jak zmeknout tvrde rohlíky
To, že je chléb nebo rohlík tvrdý, neznamená, že už ho musíte nutně vyhodit. Někdy stačí, když je vložíte do rozehřáté trouby, kontaktního grilu nebo do mikrovlnky a rozpečete je. Věřte, že pak chutnají úplně jako čerstvé. Můžete je dát rozpéct taky na toustovač, máte-li typ s mřížkou, na které se dá pečivo rozpékat.
Co s tvrdým Rohlikem
Rohlíky jako nové
Potřete je mlékem, na chvíli dejte do vyhřáté trouby a budou jako čerstvé. Recept na skvělou domácí sekanou najdete ZDE.
Jak ohřát pečivo v troubě
Celé bochníky chleba, veky nebo bagety můžete ohřívat na 180 °C, čímž obnovíte jejich křupavou kůrčičku. Pokud ale toužíte po změkčení pečiva namísto křupavosti, zabalte ho do alobalu a nastavte troubu na 200 °C.
Jak sušit pečivo v troubě
TIP: V horkovzdušné troubě nastavte teplotu vždy o 25 °C nižší než v klasické troubě.50–100 °C – sušení bílkového pečiva (třeba sněhové pusinky)80–150 °C – sněhové pečivo (například sušení dortu Pavlova), makronky.160–170 °C – šlehaná tuková těsta a korpusy na dorty (třeba červený korpus na Red Velvet dort)
Jak nastrouhat rohlíky
Nejsnadnější způsob je použít ruční mlýnek s kovovým bubínkem opatřeným jemnými strouhacími slzičkami. Takový mlýnek používám nejenom na mletí strouhanky, ale také ke strouhání ořechů (hodí se zejména při pečení vánočního cukroví), případně na strouhání většího množství sýra.
Co se Suchymi rohlíky
Rohlíky, které už jsou suché na padrť, můžeme jednoduše nastrouhat na domácí strouhanku. Ta se hodí nejen k obalování řízků, ale třeba i jako křupavá posypka na vařený chřest nebo jako součást drobenky na výtečný rebarborový koláč.
Jak uchovat Upecene rohlíky
V praxi se doporučuje uchovávat pečivo při pokojové teplotě 18 °C, zabalené do čisté utěrky a následně vložené do vhodné nádoby. Tu je nutné pravidelně čistit, popř. dezinfikovat octovým roztokem (omezuje plesnivění). Pečivo nevystavujte světlu, protože snižuje obsah vitaminů, ale ani vzduchu, jelikož ho vypařuje.
Jak dlouho vydrží rohlík
Trvanlivost: 1 – 7 dnů nebo zmrazit
1 den: je třeba počítat s tím, že rohlíky a křehké pečivo vydrží čerstvé jeden den. Pokud je ještě čerstvé a křehké zmrazíte, pak se prodlouží jejich životnost na 6 – 8 měsíců. 3 – 5 dní: pšeničný chléb má dobu spotřeby několik dní, tmavší pečivo vydrží obvykle déle.
Čím se potírají rohlíky před pečením
Připravené rohlíky vložte na pečicím papírem vyložený plech a nechte je ještě chvíli kynout. Před pečením potřete rohlíky směsí z mléka a vejce a na závěr je posypte trochou máku.
Jak dlouho nechat kynout rohlíky
Dejte do mísy vymazané trochou oleje, přikryjte fólií a nechte kynout. Kynutí potrvá asi 90 minut (podle okolní teploty a řady dalších faktorů) a objem těsta by se měl zhruba zdvojnásobit. Po dokynutí těsta si také předehřejte troubu na 230 °C.
Kam s tvrdým pečivem
Pokud hodlá někdo použít tvrdé rohlíky nastrouhání, měl by se podle toho chovat již od chvíle, kdy je nakupuje. "Pečivo by se mělo rozkrájet, nechat důkladně usušit například na sítku přikrytém papírovým ubrouskem a pak uložit v papírovém sáčku, nebo ustrouhat a uložit v čisté suché nádobě.
Jak změkne tvrdé pečivo
Nejprve vezměte chléb, překonejte zábrany a opláchněte ho proudem studené vody z kohoutku. Potom mokrý bochník zabalte do alobalu a vložte na plech do studené trouby. Tu pusťte na 150 °C. Po dosažení této teploty chléb ohřívejte zhruba 12–15 minut.
Jak rozmrazit rohlíky v troubě
Platí, že klasické rohlíky a housky v troubě rozmrazujeme při nižší teplotě (max. 75 °C) a zpravidla jen pár minut, aby nevyschly a neztvrdly. Chléb, ideálně nakrájený na čtvrtiny, dopečeme při teplotě 50 až 100 °C.
Jak péct v elektrické troubě
Důležité je vědět, že výkyvy jsou zpočátku pečení větší, ale jakmile se trouba pořádně vyhřeje, už je teplota stabilnější. Pokud se chystáte péct něco důležitého, nedávejte to do trouby hned, jak kontrolka začne signalizovat, že je v troubě dost teplo.