Jak Ususit smrže?

Jak zmrazit smrže

Sušené smrže lze také zmrazit a později použít v polévkách nebo pyré. Nejlepší metodou pro jejich zmražení je „rychlé zmražení“. Pusťte na ně studenou vodu nebo je vložte na několik minut do kbelíku s vodou a nechte je namočit, poté je rozprostřete na plech a vložte do mrazáku.

Jak upravit smrže

Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Jak hledat smrže

okolí vápenek, cementáren, ale i ruiny budov a nebo stará smetiště se stavebním nepořádkem-hledejte pod jasany, jilmy, vrbami, buky, (ptačími)třešněmi, ve starých sadech a zarostlých zahradách, v lužních lesích se zaměřte na místa s kopřivami a popencem-na posledně jmenovaných místech ve stejné době vyrážejí i první …

Kdy sbírat smrže

Sezóna smržů je od dubna do května. Plodnice čerstvého smrže je vzhledem k velikosti poměrně lehká. Neměla by být provlhlá ani změklá, zároveň ale ani ne scvrklá a vysušená. Vzhledem k jejich ceně při nákupu zvažte přesnou porci a vyberte ty nejpěknější plodnice.
Archiv

Kdy a kde rostou smrže

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

Jak dlouho vařit smrže

Mícháme, houby pustí vodu, která se opět vypaří a ještě je trochu opečeme. Celková doba přípravy cca 15 minut. Před dokončením přidáme zelenou petrželku a ještě prohřejeme. Podáváme s chlebem.

Jak očistit smrže

Smrže jsou svým vzhledem předurčeny k tomu, aby v nich ulpívaly nečistoty, proto je třeba je pečlivě vymýt proudem vody, popřípadě očistit malým kartáčkem.

Kde rostou kačenky a smrže

Výskyt. Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.

Jaký je rozdíl mezi Kačenkou a Smržem

Kačenka česká má klobouk posazený na vrcholu nohy, smrž má klobouk k celé horní třetině nohy přirostlý. Smrže mají navíc na rozdíl od kačenek nohu dutou.

Co se dělá ze smržů

Houba opravdu neoslní svým vzhledem, hnědá pórovitá čepička připomínající včelí plástev má k pohádkovým hříbkům hodně daleko. Co chybí ve vzhledu, je ale přidáno k chuti. Smrž se výtečně hodí do omáček, pomazánek a výborně chutnají i sušené.

Jak vypadá Smrž

Smrž obecný má svůj specifický vzhled, pro který je téměř nezaměnitelný s jakýmkoliv jiným druhem. Jeho klobouk dosahuje výšky až 10 cm a svojí strukturou může připomínat včelí plást. Celý jeho povrch je poset hlubokými jamkami, které jsou od sebe odděleny příčnými a podélnými lištami.

Co se Smržem

Konkrétní upotřebení této lahůdkové houby v kuchyni je opravdu rozmanité. Roman Paulus má smrže nejraději v jemné smetanové omáčce (viz recept v rámečku), stejně dobře se ale hodí i coby vložka do polévky – nejlíp silného consommé –, pár šišatých hlaviček zase vykouzlí dokonalé jídlo i z obyčejných míchaných vajíček.

Jak vypadá smrž

Smrž obecný má svůj specifický vzhled, pro který je téměř nezaměnitelný s jakýmkoliv jiným druhem. Jeho klobouk dosahuje výšky až 10 cm a svojí strukturou může připomínat včelí plást. Celý jeho povrch je poset hlubokými jamkami, které jsou od sebe odděleny příčnými a podélnými lištami.

Co to je Smrž

Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.