Jak uvařit kroupy aby Nenadýmaly?

Jak dlouho se vaří kroupy

Před přípravou kroupy propláchněte, vložte do hrnce se studenou vodou, osolte, přidejte kapku oleje a vařte pod poklicí bez míchání. Po 20–30 min. vaření je zrno křupavé, po 50 minutách rozvařené a vhodné do pomazánek a nákypů. Po uvaření nechte 5 minut dojít.

Jak uvařit kroupy bez namáčení

Vaření krup

Před vařením kroupy properte ve vlažné vodě a poté sceďte. Následně kroupy zalijte vodou, které by mělo být aspoň čtyřikrát více než krup. Ve vodě je nechte asi 30 minut odstát a poté je začněte vařit. Kroupy značně nabydou na objemu a změknou.
Archiv

Kdy namočit kroupy

Kroupám i houbám sluší, když je předem namočíte do studené vody. Kroupy potřebují před vařením přinejmenším propláchnout studenou vodou, než se zbaví zákalu a nečistot, a rozhodně se vyplatí namočit je aspoň na 30 minut až hodinu do studené vody. Maličko nabobtnají a líp vám budou měknout.

Jak vařit kroupy do jelit

Kroupy vaříme v minimálně trojnásobném objemu vody, zpočátku odryté – pění. Uvedeme k varu, teplotu snížíme. Namočené kroupy vaříme asi půl hodiny, nenamočené i víc než hodinu. Použití tlakového hrnce se moc neosvědčilo – uvolněný „šlem“ se dere i přes píst a hrozí ucpání.

Proč jíst kroupy

Ječné kroupy se právem zařazují mezi potraviny zdravé výživy. Preventivně působí proti srdečně-cévním chorobám, žaludečním a střevním potížím. Snižují hladinu cholesterolu a lipidů v krvi a jsou velmi účinné proti zácpě. Na rozdíl od ostatních obilovin mají nižší podíl lepku.

Jak se navaří kroupy

6 tipů na vaření krup

Zalijte je vodou v poměru 1 díl krup na 4 díly vody. Nechte alespoň na 30 minut namočit pro lepší stravitelnost a poté vodu slijte. Zalijte čistou vodou, osolte ji a přiveďte k varu. Vařte do změknutí – záleží na velikosti krup a na tom, jak měkké kroupy chcete mít.

Na co jsou dobré kroupy

Ječné kroupy se právem zařazují mezi potraviny zdravé výživy. Preventivně působí proti srdečně-cévním chorobám, žaludečním a střevním potížím. Snižují hladinu cholesterolu a lipidů v krvi a jsou velmi účinné proti zácpě. Na rozdíl od ostatních obilovin mají nižší podíl lepku.

Co s Ječnými kroupami

Ječné kroupy patřily za pilíř kuchyně našich předků a díky faktu, že jim zůstává část obalové slupky, jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály. Kroupy se hodí se na hrstkovou polévku, do rizot a jako příloha, do zapékaných jídel nebo pro přípravu pomazánek.

Z jakého obilí jsou kroupy

Kroupy jsou obalů zbavená zrna obilovin, jako je oves, pšenice, ječmen, nebo pseudoobilovin, jako je pohanka. Jsou celozrnné, takže jejich součástí jsou klíčky a jsou bohaté na vlákninu, která se vyskytuje v horních vrstvách zrn. Kroupy jsou výživné a mohou být základem kaše jako hlavního jídla.

Jak dlouho vydrží uvařené kroupy

Uvařené kroupy vydrží v lednici i několik dnů. Můžeme z nich jeden den udělat „rizoto“, druhý den je přidat do salátu, třetí den jimi obohatit polévku atp.

Jak jíst kroupy

Před konzumací je vždy dobré kroupy namočit, aby byly lépe stravitelné a také rychleji uvařené. Ovesné, ječné, pšeničné anebo pohankové kroupy lze použít jako zavářku do polévek, do kaší či jako základ nebo přílohu do různých druhů pokrmů.

Jak zamrazit kroupy

Kroupy necháme vychladnout a naporcujeme je do mikroténových sáčků. Já dávám po 250 g do sáčku. Mražené kroupy upotřebíme nejlépe do zeleninové polévky, bramboračky, jitrnicové polévky, ale i jinde. Díky přidanému oleji se neslepí a ve vroucí vodě opět rozdělí.

Co se zbylými kroupami

Využití v kuchyni

Dnes je přidáváme do karbanátků, zeleninových, masových, luštěninových směsí. Jelikož tvoří součást vegetariánské kuchyně, používá se do salátů, k tofu, sýrům nebo do náplní místo masa – Mrkvové karbanátky s kroupami. Nesmí chybět ve Vánočním Kubovi – Staročeský kuba s mletým masem.