Jak správně větrat peřiny
Peřiny a polštáře z pravého peří jsou po vyvětrání na slunci příjemné, nadýchané a pohodlné. Teplo letního slunce je bohužel ideální pro množení roztočů. Zejména alergici by se tak větrání lůžkovin na slunci měli vyvarovat. Mnohem vhodnější je působení suchého mrazu.
Jak často prát peřiny
Přikrývky perte alespoň jednou ročně. Jestliže trpíte alergií na roztoče a kýchání a smrkání v ložnici je pro vás denním chlebem, pak peřiny perte klidně dvakrát za rok.
Jak prát peřiny v pračce
Pro praní peřin se doporučuje program jemného praní v teplé vodě s obvyklou teplotou 30° C. Pokud není peřina příliš znečištěná, je dobré použít nějaký jemný prací prostředek. Pokud jsou skvrny velmi výrazné, neobávejme se použít prací přípravek, který obsahuje odstraňovač skvrn – třeba Dr.
Jak často čistit peří
Neměli byste na pravidelné čištění peřin a polštářů zapomínat, protože byste se tak vystavili roztočům a bakteriím. Ty by mohly způsobit nepříjemné vyrážky a ekzémy. Péřové přikrývky nechávejte čistit ideálně každých 5 let, u polštářů je doporučená doba kratší, protože jsou v častějším kontaktu s vlasy a pokožkou.
Kdy větrat peřiny
Pravidelné větrání, roztoče vyhání
Peřiny ihned po probuzení vytřepejte a vyvětrejte, zamezíte tak také vzniku plísní. Společně s lůžkovinami vyvětrejte dostatečně celou místnost. Využijte mráz a slunce, ty totiž roztoči nemají rádi. Lůžkoviny se navíc zbaví přebytečné vlhkosti a tepla.
Jak zbavit peřiny roztočů
A platí, že čím menší hostinu jim přichystáte, tím méně se budou množit. Vaše peřiny a polštáře byste měli prát několikrát ročně na 60°C, při této teplotě roztoče zahubíte.
Na jaký program sušit peřiny
V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.
Jak vyprat peřinu z peří
Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".
V čem prát peří
Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".
Na jaký program prát peří
Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash.
Jak se starat o péřové peřiny
Doporučujeme dát méně pracího prášku, než jste zvyklí při praní oblečení. Nezapomeňte lůžkoviny důkladně vysušit, nejlépe v sušičce, v létě se vyvarujte venkovnímu sušení, kdy se do peřin mohou dostat roztoči, prach a pyl. Zvláštní péči vyžadují péřové přikrývky a polštáře, kdy se raději obraťte na pomoc v čistírně.
Jak poznat že jsou v posteli roztoči
Jak poznat, že jsou v posteli roztoči Roztoči se nachází v posteli každého z nás, tak to zkrátka je. Pokud se v noci často budíte, kýcháte nebo kašlete, může to být projevem alergie na roztoče. I když ne každý musí alergií na roztoče trpět, neznamená to, že byste měli přítomnost roztočů v posteli opomíjet.
Co zabije roztoče
Roztoče zahubí teplota nad 60°C, potřebujeme proto peřiny a polštáře, které časté praní o této teplotě nezničí (některé lze prát jen při 40°C, jiným nevadí časté praní při 90°- bývají mnohdy označovány i jako vhodné pro alergiky).
Co nepatří do sušičky
Co nesmí do sušičkyplavky a elastické stahovací prádlo.silonové punčocháče.tenisky a boty s lepenými podrážkami (ostatní obuv ANO pouze v případě, že je sušička na tyto účely vybavená speciálním košem)vlněné či kašmírové oblečenítextilní a jiné hračky. kabelky.
Jak prát sýpek
🚿Některé moderní pračky mají přímo program peří, který Vám nabídne teplotu 40 °C, ale i 30 °C postačí. Lze použít i program na jemné prádlo, nebo na vlnu s nízkými otáčkami 400 až 600 za minutu. Pozor na prací přípravek! Rozhodně nepoužívejte běžné prací přípravky, ať peří neodmastíte.
Jak vypadá kousnutí od roztoče
Kousnutí je bezbolestné, ale po několika hodinách může vyvolat alergickou reakci. Příznaky zmizí do 10–14 dnů. Tip redakce: Kousnutí od roztoče vypadá jako červený flíček, který může svědit a působit spíše nepříjemně.
Co ničí roztoče
Je známo, že roztoči se ničí při teplotě 60 C a vyšší. Méně známý je fakt, že pro dosažení požadovaného efektu, je nutné teplotu 60 C udržovat konstantně po dobu min. 30 min. Pokud tedy lůžkoviny z dutého vlákna pravidelně perete (doporučuje se minimálně 1× za 2 měsíce), krátkodobě se roztočů v lůžku zbavíte.
Jak provonět prádlo v sušičce
Místo ubrousků můžete použít také tuhá vonítka do sušičky. Ta vydrží vonět v řádech týdnů až měsíců, nejsou ale na trhu zatím příliš rozšířená. Přírodní variantu vůně do sušičky představuje éterický olej. Ten můžete nakapat do speciálních vlněných koulí nebo gumových „vajíček“ a provonět tak prádlo.
Jak sušit peřiny v sušičce
V sušičce přikrývku/polštář sušte spolu s dvěma či třemi tenisovými míčky nebo s míčky určenými do sušičky. Tenisové míčky náplň rovnoměrně rozloží a přikrývky a polštáře tak budou krásně nadýchané. Při sušení přikrývku každých 15-20 min vyndejte ze sušičky a protřepejte.
Čím prát peří
Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně.
Co mě kouše v posteli
jsou malé, ploché, bezkřídlé ploštice, které se živí krví. Pro člověka jsou spíš obtížně než nebezpečné, i když přenášejí i různé choroby. Štěnice obvykle žerou v noci a za dne se ukrývají v trhlinách, či štěrbinách.
Jak poznat štěnice v posteli
Pokud máte podezření na štěnice, podívejte se okolo postele, kde se štěnice nejčastěji skrývají. Našli jste malé černé tečky, jako když rozsypete mák Nejspíš se jedná o trus štěnic. Klidně může být i přilepený k povrchu.
Jak se bránit proti roztočům
Je nutné správně větrat (ideální je větrání okny otevřenými dokořán a takzvaně křížem přes protilehlá okna a dveře) a tím snižovat relativní vlhkost vzduchu. Ideální rozmezí je 35–55 procent. Roztočům totiž vadí vlhkost pod 55 procent! Nejpříznivější pro roztoče je relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70–80 %.
Jak provonět prádlo bez aviváže
Stačí navonět kapesníček oblíbeným parfémem nebo znovu vonným olejíčkem. Kapesník pak schovejte do pytlíčku nebo punčošky a nechte oblečení, ať si vůni pomalu „nasaje“.
Na jaký program sušit peří
Sušení péřového oblečení v sušičce: Sušíme pouze na nízkou teplotu, max. do 30°C. Vhodné je přidat do bubnu sušičky speciální míčky na sušení : https://www.lgshop.cz/vlnene-koule-do-susicky-jolly, ty pomohou rovnoměrněji rozmístit a načechrat peří.