Jak Vakuovat sušené houby?

Jak správně použít sušené houby

Před samotnou konzumací sušených hub se doporučuje jejich namočení do vody, kterou do sebe opět nasáknou a stanou se měkčími. Použití sušených hub je v kuchyni široké, dají se přidávat do polévek (např. jihočeská kulajda, bramboračka), do rizota, do houbové omáčky, pod dušené maso atd.

Jak správně Vakuovat houby

Z mrazáku jako čerstvé díky vakuování

Před zmrazením je dobré houby zhruba 5 minut povařit v hrnci s menším množstvím osolené vroucí vody. Poté houby propláchneme, okapeme a necháme zchladit. Houby mrazíme v pytlíčcích, ideálně po menších porcích. Houby můžete před mrazením zavakuovat pomocí vakuovací svářečky.
Archiv

Jak správně skladovat sušené houby

Aby vám usušené houby vydržely, je potřeba je správně uskladnit, nejlépe ve vzduchotěsných nádobách ze skla nebo v dózách na potraviny, které uložíte na chladném a tmavém místě. Bez přístupu vlhkosti vám usušené houby vydrží i několik let. Přesto se doporučuje je spotřebovat do tří let od usušení.
Archiv

Jak dlouho se suší houby v sušičce

Rozložte je na tác sušičky. Sušte při teplotě cca 40 – 50 stupňů. Zpočátku můžete sušit i na nižší teplotu a pozdějit teplotu zvýšit. Doba sušení se pohybuje od 5 do 8hodin podle druhu sušičky.
Archiv

Jak použít sušené houby do omáčky

Postup přípravy omáčky:

Mezitím si připravíme sušené houby do menší misky a zalijeme vroucí vodou. Až je maso zprudka osmahnuté, přidáme k němu houby včetně nálevu. Dodá masu výraznou chuť i vůni. Přiklopíme pokličkou a necháme dusit do změknutí masa i hub.

Jak dlouho se namáčí sušené houby

Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.

Proč se nesmí dávat houby do mrazáku

Houby dobře očistěte a buď zpracujte jako jídlo k okamžité konzumaci, nebo připravte na sušení či zmrazení. Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají.

Jak připravit sušené houby

Pravidla jejich zpracování jsou jednoduchá, máme několik možností postupu:Houby namočíme do vlažné vody na cca hodinu.Namočené houby i s vodou, ve které jsme je namáčeli, povaříme doměkka a použijeme i s vývarem.Suché houby orestujeme na tuku, vložíme přímo do omáčky nebo polévky, a povaříme, aby změkly.

Jak uchovat čerstvé houby do druhého dne

„Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C. Je důležité, aby se nezapařovaly, a proto je před uložením do chladu ani nemyjte. U zapařených hub totiž může docházet k tvorbě toxických látek,“ radí iniciativa Zachraň jídlo ve svém prospektu o správném skladování potravin.

Jak uchovat houby ve sklenici

Oschlé houby pěchujeme do sklenic a vrstvy prosypáváme solí, ideálně předem prosušenou v troubě. Na kilogram hub vychází zhruba čtvrt kilogramu soli, poslední vrstvu tvoří sůl. Sklenice uzavřeme a skladujeme v temnu a chladu až půl roku.

Jak sušit houby bez trouby

Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.

Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin. Houby není potřeba převracet ani přesunovat síta, pokud máte dobrou sušičku, proud vzduchu se šíří celým přístrojem stejně.

Na jakou teplotu sušit houby v troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Jak se dělá houbová omáčka

Postup přípravy

Houby očistíme a taktéž drobně nakrájíme. V hrnci rozpálíme menší část oleje a necháme na něm zesklovatět nakrájenou cibuli. Pak přidáme kmín a nakrájené houby, osolíme a dusíme asi 10-15 minut. Pokud je třeba, přidáme na začátku lžíci vody.

Jak dlouho se dusí houby na smaženici

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Jak správně rozmrazit houby

Jak rozmrazit houby Rozmrazování hub není věda. Dodržte jednoduché pravidlo – houby nerozmrazujte, ale rovnou je použijte při vaření. Vyndejte houby ze sáčku, pokud to půjde tak je od sebe odlepte a hoďte na pánev, do hrnce, pekáče či kamkoliv jinam, kde zrovna připravujete svůj pokrm.

Jak připravit sušené houby do omáčky

Sušené houby namočíme nejméně na 3 hodiny, ale nejlépe přes noc. Pokud nebyl čas na namočení hub, dáme je do kastrůlku, zalijeme vodou a po chvíli namáčení houby 20 minut povaříme (téměř do změknutí). Na másle s olejem osmahneme drobně nakrájenou cibuli do běla, přisypeme mouku a uděláme hodně světlou jíšku.

Co s houbami po sběru

Zpracování přebytků hub

Nebo si houby připravíme na pozdější použití (na zimu atd.) a část jich zamrazíme nebo usušíme. Tak vydrží až do další houbové sezóny (ty sušené, mražené je nutné zpracovat dříve), a my je můžeme použít v průběhu roku kdykoliv – třeba do polévek nebo pod maso.

Jak zavařit sušené houby

Pro delší výdrž a uchování maximálního množství chuti a vůně se můžou dobře usušené houby nasypat do suchých zavařovacích sklenic, dobře uzavřít a sterilizovat v zavařovacím hrnci nebo v horkovzdušné troubě po dobu 15–20 minut na 90 °C.

Jak sušit houby v paneláku

Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin. Houby není potřeba převracet ani přesunovat síta, pokud máte dobrou sušičku, proud vzduchu se šíří celým přístrojem stejně.

Jak sušit houby kdyz nemám sušičku

Houby se také dají sušit v troubě, což je poměrně snadné. Stačí na plech dát plátky hub (můžete pod ně dát i pečicí papír, aby se nelepily) v jedné vrstvě a sušit zhruba až 12 hodin. Troubu nastavte na 30-40 °C a ke konci sušení teplotu zvyšte na 70 °C.

Jak sušit houby v elektrické troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Když je předehřátá, umístěte do ní houby naskládané na pečicím papíru ‒ buď přímo na rošt, nebo i na plechy. Po dvou hodinách sušení můžete zvýšit teplotu na 50–60 °C. Houby tak budou dříve usušené.

Jak sušit houby bez sušičky

Sušení hub v troubě

Stačí na plech dát plátky hub (můžete pod ně dát i pečicí papír, aby se nelepily) v jedné vrstvě a sušit zhruba až 12 hodin. Troubu nastavte na 30-40 °C a ke konci sušení teplotu zvyšte na 70 °C. Ideální je nechat pootevřená dvířka, aby mohla vlhkost unikat.

Co se nesmí jíst na houby

Ve skutečnosti neexistují žádná pravidla, která by určovala, co můžeme nebo naopak nesmíme jíst na houby, obecně je ale doporučováno, vyvarovat se mléka, které by v kombinaci s houbami u jedinců s citlivějším trávením mohlo způsobit zažívací potíže.

Jak upravit houby na smaženici

Jak připravit smaženici z hub

Houby očistíme a nakrájíme na menší kousky. Na troše oleje orestujeme v pánvi na kostičky pokrájenou cibuli s trochou soli. Po pár minutách přidáme houby, posypeme kmínem a necháme restovat.

Proč Nemrazit houby

Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají. A budou se tedy uvolňovat ještě několik hodin po tom, co je dáte do mrazáku. Když je poté rozmrazíte a uvaříte, budete pojídat zbytečně houby plné mykotoxinů, které škodí celému tělu.