Jak velký květináč pro orchideje?

Jaký květináč na orchidej

Květináče na epifytické orchideje by měly být průhledné, můžete ale použít i skleněné závěsné baňky – aerária, ve kterých rostlina vynikne, má dostatek vlhkosti a přitom bude mít pocit, že je doma v pralese.

Jak velký květináč

aví celé rostliny. Velikost květináče proto vybírejte podle toho, jaký způsob pěstování zvolíte. Pokud plánujete mít více rostlin, které nenecháte moc vyrůst, budou vám stačit květináče s menším objemem. Pro veliké rostliny budou potřeba větší květináče.

Jak se starat o orchideje v květináči

Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou. Tu můžete získávat i díky vysokovýkonnému čerpadlu do sudu, kterým pohodlně naplníte barely různých objemů.

Čím zalévat orchideje aby kvetly

Pro správné zdraví vašich orchidejí je důležité dopřát jim měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Dobrým zdrojem dešťové vody je i sníh, který můžete jednoduše nechat rozmrznou a následně s touto vodou (pokojové teploty) orchideje zalévat.

Jak dlouho se namáčí orchideje

Nachystejte si větší nádobu, do které dáte květináč s orchidejí. Nalijte do ní vlažnou vodu. Když do nádoby orchidej umístíte, voda by měla sahat až po okraj květináče. Nechte ji tam zhruba dvacet minut.

Jak donutit orchideje kvést

Aby vykvetly, zkuste svým orchidejím dopřát i hnojivo – na pokojové rostliny bez vápníku, nebo speciální pro orchideje. Je lepší hnojit častěji a v malých dávkách. Ustřižení stvolu až u báze není žádnou fatální chybou, orchidej může bez problémů vytvořit květní stvol zcela nový.

Jak vybrat květináče

Nádobu vybírejte podle počtu, typu a velikosti rostlin. Obecně platí, že větší skupině menších rostlin více vyhovuje podlouhlý truhlík, kdežto solitérním rostlinám sedí spíše květináč. Při výběru si zjistěte také nároky jednotlivých rostlin.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Jak zachránit umírající orchidej

Listy orchidejí se mohou začít vrásčit kvůli nepravidelnému zavlažování. V takovém případě byste měli květináč ponořit do nádoby s teplou vodou na 40–60 minut, ale tak, aby se voda nedostala do kontaktu s paždím listů. Je důležité zajistit orchideji dobré osvětlení. Zlepšením fotosyntézy můžete rychle obnovit květinu.

Kde se nejlepe daří orchideje

Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C. Orchideji se nejlépe daří na jižních, jihovýchodních a východních oknech. Západní strana je v létě příliš rozpálená a na severu zase v zimě chybí slunce.

Jak často kvetou orchideje

To očekávání je namístě, vždyť orchideje kvetou v průměru 3 měsíce, a to dva až třikrát do roka. Jen čekat ale v domácích podmínkách nestačí. Orchidejí existuje řada druhů, každá potřebuje poněkud jiné podmínky, vždy je to ale o ideálním: světle teplotě zálivce vlhkosti substrátu.

Jak velký obal na květináč

Obal by měl být tak velký, aby bylo vidět, zda rostlina nestojí ve vodě, která v něm zůstala po poslední zálivce. Podle velikosti zakoupené rostliny se tedy vybírá průměr obalu, který se na květinu hodí. Obvykle by měl být minimálně o 1, 5–2 cm větší, než je vnitřní pěstební kontejner.

Čím obalit květináč

Absolutním hitem současného designu obalů na květináče je v současné době obal z dřevěných hranolů. A zřejmě díky tomu vám taky pěkně vyvětrají peněženku, zvláště, když jich potřebujete více. Vy si ale můžete z několika dřevěných hranolků odpovídající velikosti vytvořit za pár korun vlastní.

Jak velký květináč na Balkonova rajčata

Rajčata potřebují dostatek vody i půdy. Ideální květináč pro jedno rajče je o velikosti 40*40 cm , tedy 18l půdy pro jednu rostlinku. Jako vždy doporučuji samozavlažovací květináče. S normálním květináčem budeme mít úrodu také, jen budete muset víc kontrolovat zálivku.

Jak zalévat rajčata v květináči

Zalévání rajčat v květináči

Rajčata zalévejte odstátou vodou ke kořenům a nejlépe ráno. Zavlažujte opatrně, abyste zbytečně nepolili i listy či plody, které by se pak mohly stát snadným cílem houbovitých onemocnění. Půdu pravidelně kypřete a zbavujte případné plevele.

Jak Vzkrisit orchidej

Orchidej položte do vody

Nachystejte si nádobu, do které nalijte vodu v pokojové teplotě. Nechte ji několik hodin odstát. Poté do ní ponořte orchidej i s listy. Když rostlině chybí kořeny, musí nasát vláhu alespoň těmi zbývajícími.

Proč vadnou listy orchidejí

Listy jsou svraštělé, povadlé a začínají žloutnout. Příčinou takového stavu je téměř vždy nedostatek vody. Může to být následek přílišné zálivky, jež v krátké době způsobí poškození (uhnití) kořenů. Nemocné kořeny pak nedokážou vláhu dovést až do listů a rostlina vadne.

Na jakou stranu dát orchideje

Ideální místo je co nejblíže u okna s orientací na západ či východ, kde není nadměrné slunce nebo stín. Na okenní parapet orchidej umísťujeme v zimě, ale jen tehdy, pokud jí nehrozí průvan. V létě ji chráníme před přímým sluncem, na které reagují listy tím, že mění barvu do červena.

Kdy a jak hnojit orchideje

Stačí, když s hnojením opět začnete na jaře, kdy rostliny obnovují růst a také v období, kdy zakládají květy. Některé druhy jako Dendrobium či Cattleya mají navíc v zimě klidový režim, proto se teď nehnojí vůbec. Hnojit byste neměli ani orchideje, jež celoročně dostávají zálivku z odstáté městské vody.

Jak se měří velikost květináče

Při výběru obalu na pěstební květináč myslete velikost

Podle velikosti zakoupené rostliny se tedy vybírá průměr obalu, který se na květinu hodí. Obvykle by měl být minimálně o 1, 5–2 cm větší, než je vnitřní pěstební kontejner.

Co použít místo květináče

Podmisky z jakékoli misky

Nebo nějaká hezká, designová miska podobného stylu. Nereziví, nebojte – pokud ji nepoužijete na květinu, která vyloženě potřebuje stát ve vodě, nebude v ní vlhkost příliš dlouho.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Co potřebují orchideje

Orchideje mají rády teplo, světlo a vzdušnou vlhkost. Podívejme se na to podrobněji. Denní teploty mezi 22 – 27 °C a v noci kolem 18°C jsou pro orchideje ideální. Krátkodobý výkyv teploty přežijí, ale dlouhodobě jim škodí, stejně jako letní polední horka.

Jak obalit květináč jutou

NÁVOD – Obal na květináč z juty

Nahoře zahneme dovnitř a přilepíme sekunďákem. Dole jutu protáhneme nití a stáhneme. Ustřihneme tenký pruh pytloviny ovážeme kolem dokola a uděláme uzel,nebo mašli. Květináč trochu potřeme bezbarvým lakem.Do nádoby dáme květináč a máme pěkný obal.

Co dát do velkych květináčů

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.