Jak velkou akumulační nádrž na dešťovou vodu?

Jak velkou retenční nadrz

Výpočet objemu retenční nádrže

Doporučený objem nádrže pro jednu osobu na tři týdny je 1 m³, z čehož plyne, že čtyřčlenné rodině bude stačit nádrž o objemu 4 m³. Jestliže ale chcete akumulovanou vodu používat k zálivce zahrady, pak musíte výsledný objem navýšit o 1 m³ na každých 100 m² zalévané plochy.

Jak spocitat velikost retencni nadrze

Plocha střechy určuje potenciál zachycené vody

První parametrem do výpočtu velikosti nádrže je plocha střechy v průmětu, včetně všech přesahů. Od této celkové plochy se případně odečte plocha, ze které se voda nezachytává do nádrže (například kvůli chybějícím okapům).
Archiv

Kam umístění nádrže na dešťovou vodu

Kam retenční nádrž umístit Retenční nádrž se jednak umisťuje do nezámrzné hloubky a za druhé tak, aby voda mohla ideálně z dešťových svodů odtékat gravitačně do vsaku či kanalizace.

Jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Pro úplně základní představu: Pokud máme plochu střechy do 100 m2 a dešťovou vodu budeme využívat pro zalévání zahrady, volíme nádrž do 3 000 l. Pro odvodňovanou plochu do 150 m2 je vhodná nádrž o objemu 5 000 l.

Jak velkou vsakovací jámu

Zkouška vsakování k určení propustnosti zeminy vodou

Typ zeminy Plocha
do 50 m2 do 200 m2
Vysoká vsakovací schopnost: písčitá-hlinitopísčitá 2 ks 8 ks
Střední vsakovací schopnost: písčitohlinitá-hlinitá 3 ks 12 ks
Nízká vsakovací schopnost: jílovitohlinitá-hlinitojílovitá 4 ks 16 ks

5. 10. 2018

Jak velká má být akumulační nádrž

Jak velkou akumulační nádrž budu potřebovat Běžně se používá vzorec 50l nádrže na 1 kW hlavního zdroje. V případě podlahového vytápění pak 80-100 litrů na 1 kW hlavního zdroje.

Jaký je rozdíl mezi akumulační a retenční nádrži

Akumulace vody

Na konci celého systému by měla být i akumulační nebo retenční nádrž, která zachytí přečištěnou vodu. Rozdíl mezi retencí a akumulací je pouze v tom, jak je voda z nádrže odváděna. U retence je regulovaným odtokem neustále nádrž vyprazdňována, to znamená, že v bezdeštném období je retence prázdná.

Jak funguje nádrž na dešťovou vodu

Jak funguje retenční nádrž na vodu

Do podzemní nádrže je srážková voda postupně svedena ze střešních okapů. Před vstupem do nádrže prochází filtrací, která ji zbavuje mechanických nečistot. V samotné nádrži je poté dešťová voda akumulována zpravidla po dobu 3 týdnů, kdy jí díky relativnímu chladu a tmě nehrozí zkažení.

Jak daleko vsak od domu

Voda se vsakuje ve spodní části šachty. Zásady pro návrh vsakovacího zařízení ((spodí plocha = dno vsakovacích systémů): 5 m od obytných budov, které nejsou vodotesně izolované 2 m od obytných budov, které jsou vodotesně izolované

Jaký štěrk do Vsaku

Vsakování přebytečné vody

Pokud nechcete utrácet, postačuje vykopat jámu (rýhu, studnu), kterou vysypete štěrkem a dosáhnete stejného efektu. Na vysypání se používá hodně hrubý štěrk frakce 32 – 63, aby byl co největší prostor mezi zrny pro vsakovanou vodu. Dostatečný objem vsaku není úplně snadné určit.

Jak dlouho vydrží voda v akumulační nádrž

Jak dlouho vydrží tepla voda v akumulační nádrži

U většiny akumulačních nádrží je uvedeno, že voda ztratí 1 kWh až 2,5 kWh tepla za den, což znamená, že 100% naplněný zásobník teplé vody zůstane horký den nebo dva dny. Záleží na izolaci akumulační nádrže. Čím více je izolována, tím více si tepla udrží.

Jak topit do akumulační nádrže

Při zapojování nádrže dbejte zásad v návodu k použití, kde je také nakresleno schéma zapojení. Zapojují se většinou dva okruhy. První okruh přivádí teplou vodu vždy, když klesne teplota pod stanovenou hodnotu. Druhý okruh je napojen přímo na zdroj vytápění a tepelné přebytky jsou ukládány do nádrže.

Jak čerpat vodu z retenční nádrže

Ponorné automatické čerpadlo. To je nejspíše nejlepší řešení pro většinu běžných aplikací při čerpání vody z retenční nádrže. Ponorné čerpadlo je umístěno přímo v nádrži a jeho automatický chod zajistí plynulý provoz bez nutnosti zapínání/vypínaní.

Jak správně sbírat dešťovou vodu

Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu. Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém.

Jaká frakce na drenáž

Obsypové kamenivo okolo potrubí

V tom případě budete používat drenážní trubky a potřebujete vybrat to správné kamenivo. Pro drenážní potrubí je vhodné použít štěrk, nebo kačírek ve frakci 16 – 32 mm. Pro odpadní potrubí volte oblázky, které nemají ostré hrany.

Jak dlouho se nahřívá akumulační nádrž

Jak dlouho vydrží tepla voda v akumulační nádrži

U většiny akumulačních nádrží je uvedeno, že voda ztratí 1 kWh až 2,5 kWh tepla za den, což znamená, že 100% naplněný zásobník teplé vody zůstane horký den nebo dva dny. Záleží na izolaci akumulační nádrže. Čím více je izolována, tím více si tepla udrží.

Jak dlouho lze topit z akumulační nádrže

Jak dlouho vydrží tepla voda v akumulační nádrži

U většiny akumulačních nádrží je uvedeno, že voda ztratí 1 kWh až 2,5 kWh tepla za den, což znamená, že 100% naplněný zásobník teplé vody zůstane horký den nebo dva dny. Záleží na izolaci akumulační nádrže. Čím více je izolována, tím více si tepla udrží.

Jak čerpat dešťovou vodu

Dešťovou vodu lze v případě jejího nedostatku v zásobní nádrži automaticky doplňovat vodou z vrtu/studny, nebo z vodovodu. Z dešťové vody lze případné mechanické nečistoty odstranit filtrací umístěnou na výtlaku čerpadla. Filtrace je vhodná zejména v případě jejího využití jako užitkové např. na splachování WC.

Jaké čerpadlo do IBC nádrže

Čerpadlo pro vyšší tlak

Doporučujeme na zalévání i pro postřikovače a závlahy. Čerpadla do vrtu nebo kompaktní automaty mají dostatečný tlak a lze je tak využívat na zalévání přímo z IBC kontejneru. Čerpadlo je třeba vybrat opět podle průměru horního vstupu do vašeho IBC kontejneru (vstup má nejčastěji 17-22cm).

Co do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Jak udržet dešťovou vodu čistou

Je nezbytné čistit nátokové filtry, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale dostanou do nádrže i přes filtry, proto doporučujeme nádrž dvakrát za rok čistit tlakovou vodou a ideálně i kartáčem ručně v nádrži.

Jakou geotextilií na drenáž

Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm. Filtrační vrstvu pak zajistí použití netkané filtrační geotextilie.

Jaký štěrk použít na drenáž

Drenážní štěrk je univerzální hrubý štěrk. Jeho hrubá zrnitost usnadňuje odtok dešťové vody a brání zaplavování chodníků. Na chodnících se netvoří tolik kaluží, což prodlužuje jejich životnost. Tento drenážní štěrk je vhodný i jako příměs při betonování, k vysypávání základů a lze jej použít i k zasypávání.

Jak velkou akumulační nádrž

Potřebný objem akumulační nádrže nejsnáze přibližně zjistíte díky empirickému výpočtu, který říká, že na každý 1 kW výkonu hlavního zdroje tepla je potřeba 55 l objemu nádrže. Tato hodnota je platná v případě, že doma nemáte podlahové vytápění.

Jak dlouho se nabíjí akumulační nádrž

Osobně doporučuji takovou velikost aby při současných teplotách byla doba natápění kolem 6-8 hodin. To je doba, kdy stihnu večer přijít z práce, zatopit a nahřát vodu v aku.