Jak velkou klec pro 4 morčata?

Jak má být velká klec pro dvě morčata

Nejlepší a nejpraktičtější druh ubytování pro morčíky je klec. Pro dvě morčata by měl být rozměr minimálně 100 x 55 cm, pro kluky ještě lépe 120 cm. Pro tři morčata 140 cm a více. Vždycky platí: čím větší, tím lepší!
Archiv

Jak velkou klec pro morče

Rozměry klece

Klíčovým prvkem při výběru klece pro morče je to, zda-li chceme chovat morčátko jedno, dvě nebo třeba celou rodinku. Od toho se vyvíjí velikost klece. Samozřejmě čím větší klec, tím lépe se v ní bude zvířátko cítit. Například pro jedno až dvě morčata je vhodná klec o velikosti 100 x 50 cm.

Co dát morčeti do klece

Přidejte do klece kromě misky a napáječky i jesličky, díky kterým zůstane seno a tráva na jednom místě a v čistotě. Krmivo. Ideálním krmivem je seno, granule, případně tráva (pozor, aby byla čistá, neznečištěná od psích výkalů). Skvělá je i listová zelenina.
Archiv

Jak by měla vypadat klec pro morče

Klec pro jedno morče by mělo mít rozměry nejméně 80×50 cm a výšku alespoň 40 cm. Čím je klec pro morče větší, tím lépe, protože čtyřnohému příteli zajistíme i dostatečný výběh. Klec pro morče by měla být hlavně praktická. Nejen pro zvíře, ale i pro nás jako chovatele.
Archiv

Jak udělat morčeti radost

A když chcete morčátku udělat radost, dejte mu nějaké větvičky na hlodání. Můžete mu dát smrk, jablko, hrušku, modřín (malé množství) atd. Pro jistotu toho morčátkům nedávejte moc, i když je povoleno větší množství. Nikdy morčeti nedávejte pečivo, pokud své morče máte rádi.

Jak často čistit morčeti klec

Počítejte s tím, že za den morče vyprodukuje velké množství bobků a klec je třeba pravidelně čistit, minimálně 2× týdně a čím častěji, tím lépe.

Jak často se může koupat morče

Jak koupat morče

Morče nekoupejte příliš často, spíše jen v nejnutnějším případě. Dlouhosrsté maximálně jednou za 1–2 měsíce, krátkosrsté jednou za 3 měsíce. Morče koupejte ideálně pod tekoucí vodou, do vaničky by si totiž během koupání stačilo načůrat, a nikdy mu nenamáčejte hlavu, mohlo by vodu vdechnout.

Co nesmí morče

NIKDY JIM NEPODÁVEJTE: jakékoliv lidské jídlo, mléčné a masné výrobky, suché pečivo (pro obrušování zoubků postačí seno), chleba, rohlíky, piškoty apod. Rozhodně je také nekrmte jakýmkoliv zrním, dokonce ani obilí není vhodné – v žádném případě nepatří do přirozené stravy těchto malých zvířátek.

Jak poznat že se morče boji

Pokud morčátko cvaká zuby, znamená to, že se mu něco nezdá, pravděpodobně se bojí. Nejraději by uteklo, anebo je rozčilené. Cvakáním a skřípáním zubů se morčata také snaží zastrašit protivníka při souboji, odradit soupeře od potyčky. Proto je tento zvuk často slyšet z klecí s více samci, kteří si navzájem vyhrožují.

Co znamená když mě morče olizuje

Při kontaktu s člověkem: Olizování rukou – Morče olizuje slaný pot; vděčnost a náklonnost. Okusování rukou – nechce se chovat, chce pryč, nelíbí se jim to a nebo chtějí čůrat. Tahání zoubky za oděv – nechtějí se chovat, nelíbí se jim to a nebo chtějí čůrat.

Jak usmrtit morče

Pokud se ale rozhodneme pro usmrcení morčete před jeho grilováním, je třeba vybrat ostrý nůž bez zoubků s čepelí dlouhou 15 – 20 cm. Třemi lehkými tahy pod krkem nařízneme tepny a pak morče pověsíme hlavou dolů a necháme vykrvácet. Stažení z kůže se pak provádí od hlavy dozadu.

Co dělat když se mě morče boji

Přistupujte klidně, mluvte, na morčata hned nesahejte. Pravidelně je krmte a až se nebudou bát před vámi vylézt z domečku, dejte jim očichat svou ruku. Pozorujte řeč těla. Během pár týdnů by morče mělo být dost klidné, aby se někdy nechalo i zvednout.

Co znamenají zvuky morčat

Vrkání – Močátka vrkají, pokud se cítí osamělá nebo nejistá a potřebují se trochu uklidnit. Jedná se o hluboký, vibrující, brumlavý tón. Bručení/vrčení – Tento zvuk vydávají samečci, kteří se snaží zapůsobit na samičku. Bublání – I tento zvuk patří k námluvám.

Co můžou morčata

Morče je hlodavec a jako přísný vegetarián si nejvíce pochutná na velkém množství sena, trávy a bylin. Potravu ukusuje pomocí hlodáků a stoličkami ji přežvykuje. Protože zuby morčeti neustále dorůstají, musí je stále používat a vzájemně je o sebe při žvýkání sena či trávy obrušovat.

Jak poznat že má morče radost

Poskakování všemi směry (prostě blbnutí) doprovázené i různými zvuky je projevem naprosté spokojenosti, radosti ze života a dobré nálady. Morče vypadá, jako když mu v hlavičce úplně „přeskočilo“. Takto se projevují nejvíce mláďata, mladší morčata, ale občas i dospěláci.

Co znamená když morče skáče

Poskakování všemi směry (prostě blbnutí) doprovázené i různými zvuky je projevem naprosté spokojenosti, radosti ze života a dobré nálady. Morče vypadá, jako když mu v hlavičce úplně „přeskočilo“. Takto se projevují nejvíce mláďata, mladší morčata, ale občas i dospěláci.

Jak poznám že je morče nemocné

Jaké jsou nejčastější příznaky nemoci u morčeteJe apatické, potrava ani okolí ho nezajímá.Těžce dýchá, můžete slyšet i sípání.Srst je matná, s holými místy nebo stroupky.Pozorujete výtok z nosu nebo očí.Má průjem nebo naopak zácpu.Ubývá na váze.

Jak dlouho se dožije morče

Morčata se dožívají průměrně 6 let, vzácně až 10 let.

Co morčata nesmí jíst

Pro morče nevhodná je cibule, česnek, pórek, ty ale morčata většinou stejně jíst nechtějí. Morče nekrmte ani směsí pro hlodavce, není to potkan ani křeček a má úplně jiné nároky na krmení. Pro morče škodlivé jsou i různé pamlsky nebo tyčinky s medem, mlékem nebo jogurtem.

Co znamená když morče vibruje

Vrkání – Močátka vrkají, pokud se cítí osamělá nebo nejistá a potřebují se trochu uklidnit. Jedná se o hluboký, vibrující, brumlavý tón. Bručení/vrčení – Tento zvuk vydávají samečci, kteří se snaží zapůsobit na samičku. Bublání – I tento zvuk patří k námluvám.

Co mají morčata nejraději

Základní složkou potravy morčete je seno. Kopřivové seno mají morčata ráda, obsahuje mnoho živin a prospívá srsti. Krmnou dávku je dobré doplňovat vhodnou zeleninou, v létě čerstvou trávou a bylinkami. Občas můžeme přidat vhodné ovoce nebo pamlsek pro morčata.