Jaké víno se hodí k huse?

Co se pije k huse

Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle.
Archiv

Jaké víno k pečené huse

Jaké víno k huse servírovat Půjde o plné vyzrálé červené víno, s tím, že čím je maso tmavší a jeho úprava těžší, tím vyzrálejší víno zvolíme. Z odrůd se nabízí Svatovavřinecké, Frankovka, Modrý Portugal, Rulandské modré, Dornfelder nebo třeba Cabernet Sauvignon.
Archiv

Jaké víno se hodí k vepřové panence

Víno k vepřové panence

K vepřové panence na grilu dokonale pasuje Pinot Noir i Rulandské modré. Přestože se o panence a obecně o vepřovém masu říká, že se k němu hodí červené, chybu neuděláte ani pokud sáhnete po bílém vínu z odrůdy Ryzlink rýnský.

Jaké víno se hodí k pečené kachně

A pokud jsme u české klasiky – pečené husy a kachny a nezvolíte pivo, ale víno, vaše volba by měla směřovat k červeným vínům s lehce vyšší kyselinou, která budou zdárně sekundovat tučnosti těchto pokrmů. Červená moravská vína, opět Beaujolais či Pinot Noir jsou jasnou volbou.
Archiv

Proč se jí na Martina husa

Jedna pověst praví, že když měl být svatý Martin jmenován biskupem, z vrozené skromnosti se před touto poctou ukryl do husince. Místo toho, aby husy Martinovu skrýš bránily, zradily jej svým kejháním, a proto skončily na pekáči. Jiná legenda říká, že husy svojí hlučností neustále přerušovaly Martinovo kázání.

Proč se dává do Husy jablko

Pro lepší a šťavnatější chuť obložíme husu ještě jablky, případně dalším ovocem, např. hruškami či švestkami. Pečeme s jablky velmi zvolna, abychom zabránili karamelizaci, případně ovoce přidáme až na posledních 20 minut pečení. Jakmile husa na hřbetě zezlátne, otočíme ji a pokračujeme v pečení asi 1,5 hodiny.

Jaké víno k uzenému masu

K uzenému masu se hodí plnější bílá nebo červená vína. Doporučené odrůdy bílých vín: Sauvignon, Ryzlink rýnský.

Co je to Pinot Gris

Pinot Gris (česky Rulandské šedé, italsky Pinot Grigio, hovorově též „Šedá Rulanda“) je starobylá bílá moštová francouzská odrůda, která je u nás velmi rozšířená. Vznikla pravděpodobně v Burgundsku, kde zmutovala z červeného Rulandského modrého (Pinot Noir).

Co je růžové víno

Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů (rmutu). Říká se, že růžové začíná svůj život jako červené víno, ale pak jej žije jako víno bílé.

Jaké víno se hodí ke kuřeti

Vybírejte z odrůd Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Chardonnay (i máslovější typ vyrobený v dubových sudech) nebo bílá vína z údolí řeky Rhône. – červená vína – od lehčích po středně plná. Ideální budou vína odrůdy Pinot Noir, Zweigelt nebo Grenache. – šumivá vína – vybírejte suchá vína s říznější kyselinou.

Co se pije ke Kachne

Kachna nebo husa miluje burgundský Pinot Noir nebo červená vína s nízkou tříslovinou – Cabernet Franc z údolí Loiry nebo merlotová vína z Pomerolu nebo Saint Emilionu. Krůtí maso je vůči vínu velmi shovívavé, ideální jsou lehká růžová nebo červená vína.

Co znamená Martin na bilem koni

Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.

Co jíst na svatého Martina

Nedílnou součástí svatomartinského menu je pečená husa, ke které neodmyslitelně patří dušené červené zelí spolu s bramborovými nebo kynutými knedlíky či lokšemi. Příprava husy není zrovna jednoduchá, ale s naším receptem na svatomartinskou husu to zvládnete skvěle!

Jak PECT pomalu husu

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.

Jaké zelí k huse

Když se po kuchyni rozvoní došťavnata propečená husa nebo kachna, můžete si být jisti, že se na plotně dusí zelí. Čím ho vylepšují kuchaři, aniž by se připravili o jedinečnou chuť tradiční přílohy Červené i bílé hlávky si zasluhují stejnou poklonu jako maso a knedlík.

Jak se vyslovuje Pinot Grigio

Vinaři používají spojení Pinot noir (pinó nuár), Pinot blanc (pinó blánk) nebo také Pinot gris (pinó grý).

Jak se pije růžové víno

Růžové víno se obvykle pije mladé ideálně z aktuálního nebo předešlého ročníku. Aby se růžové víno mohlo představit v plné kráse, mělo by být vychlazeno na teplotu od 8 do 12 stupňů. Růžové může být podáváno dokonce přímo na ledu či ve svůdných koktejlech.

Co je to oranžové víno

Oranžové víno je víno vyrobené z odrůd bílého hroznu technologií červeného vína. Po rozdrcení bobulí vinných hroznů se jejich pevné zbytky jako slupky, stopky a jádra neodstraní, ale zůstanou v nádrži, kde se během macerace dostanou do kontaktu s moštem.

Co se hodí ke kuřeti

Ke grilovanému kuřecímu. "Ke grilovanému kuřeti se více méně hodí jakékoliv bílé, růžové nebo lehké červené víno; záleží spíše na tom, s čím kuře podáváte. Ovšem kouřové aroma v dubu školeného Sauvignon blanc Fumé, popř. bílého Bordeaux je skvělé s kuřecím masem, na kterém je vypálená mřížka grilu."

Proč se jí Svatomartinská husa

K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.

Kdy Martin přijel na bílém koni

Podle tradice přijíždí svatý Martin každý rok 11. listopadu na bílém koni a přináší nám začátek zimy.

Proč se dělá Svatomartinská husa

K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.

Kdy Nasolit husu

Důležité na huse je i dlouhé a pořádné nasolení předem. Ideál by bylo husu zasypat solí úplně celou a nechat v lednici přes noc. Pro naše domácí potřeby ale vystačí pořádné osolení a odpočinek do druhého dne. Nasolení je klíčové pro správnou chuť husy a pro vypečenou kůži.

V čem péct husu

Husu vybírejte spíše z menších českých a spolehlivých chovů, takové husy mívají více sádla. Když totiž kupujete husu, nepořizujete si pouze maso, ale i husí sádlo. Výsledkem pečení je tedy pekáč s pečínkou a sklenice plná sádla, kterou můžete směle používat při dalším vaření.

Jak péct pomalu husu

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.