Jaké víno se hodí k vepřovému masu?

Jaké víno k mletému masu

Doporučuje se suché červené víno, samozřejmě nejlépe burgundské. Nejčastěji kuchaři sahají po odrůdách Merlot, Cabernet nebo Pinot Noir. Chybu ale neuděláte se žádným kvalitním červeným.

Jaké víno se hodí k jehněčímu masu

Jehněčí si nejlépe vychutnáte s lehčím Malbecem, ale sáhnout můžete i po odrůdě Tempranillo, Carmenére, Petit Sirah nebo Cabernet Sauvignon.
Archiv

Jaké víno ke Krkovici

Vepřové maso je velmi tolerantní a snoubí se s širokou paletou tělnatějších bílých (Bordeaux, údolí Rhôny, Languedoc), plnějších růžových (údolí Rhôny, Languedoc) nebo nepříliš tříslovinných červených vín (údolí Loiry, Beaujolais, Burgundsko).

Jaké víno se hodí k hovězímu masu

Hovězí maso ve vařené podobě se nejlépe snoubí s červenými víny odrůd Cabernet Sauvignon nebo Rulandské modré, k pečeni se výborně hodí nejlepší červená vína, např. Merlot. Telecí maso spojujeme s plnými bílými víny, např. s Veltlínským zeleným či Rulandskými bílým.
Archiv

Co je to Pinot Gris

Pinot Gris (česky Rulandské šedé, italsky Pinot Grigio, hovorově též „Šedá Rulanda“) je starobylá bílá moštová francouzská odrůda, která je u nás velmi rozšířená. Vznikla pravděpodobně v Burgundsku, kde zmutovala z červeného Rulandského modrého (Pinot Noir).

Co s červeným vínem

CITRON Skvěle na skvrny od červeného vína funguje i citronová šťáva. Nejlepší je ta čerstvě vymačkaná, v nouzi ale použijte klidně i kupovaný citronový koncentrát. Místo polijte, skvrnu ještě klidně zakryjte plátkem citronu a šťávu nechte asi pět minut působit.

Co se hodí k jehněčímu

Co se hodí k jehněčímu

K jehněčímu masu se výborně hodí bylinky jako jsou rozmarýn, tymián a česnek. Skvěle ladí také s červeným vínem. Jako přílohu k dušenému jehněčímu masu můžeme zvolit bramborové knedlíky, k pečenému masu naopak vařené či opékané brambory.

Co je růžové víno

Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů (rmutu). Říká se, že růžové začíná svůj život jako červené víno, ale pak jej žije jako víno bílé.

Jak se vyslovuje Pinot Grigio

Vinaři používají spojení Pinot noir (pinó nuár), Pinot blanc (pinó blánk) nebo také Pinot gris (pinó grý).

Jak se pije červené víno

Zatímco bílá vína nesnesou teplotu vyšší než 12 °C, pravidla servírování vín červených jsou výrazně odlišná. Červená vína zchlazená pod 12 °C jsou totiž zcela uzavřená, chutnají kysele a hrubě. Ideální servírovací teplota těžkých červených vín se tak pohybuje mezi 16 – 19 °C.

Jak vycistit víno

Zabírá i ocet

Zaschlou skvrnu od červeného vína lze s textilií namočit i do octového nálevu. Dejte asi 2 polévkové lžíce octa do 2 litrů vody. Tkaninu do roztoku ponořte a nechte působit alespoň půl hodiny. Pokud skvrna zcela nepustí, properte ji s klasickým mýdlem v rukách a následně v pračce.

Jak upéct jehněčí maso

Jehněčí kýtu očistěte, vetřete do masa lžičku soli a pepře. Důkladně ji potřete olejem. Vložte do pekáče a obložte přepůlenými palicemi česneku i se slupkou a snítkami rozmarýnu. Podlijte vodou, pekáč přiklopte víkem nebo překryjte alobalem a pečte 2 hodiny v předehřáté troubě na 180 °C.

Jak dlouho vařit jehněčí maso

Při koupi masa si necháme krk nasekat na plátky. Maso omyjeme a vložíme do většího hrnce s vodou, nejlépe "papiňáku". Přidáme cibuli, česnek, sůl a uvedeme do varu. Vaříme-li v papiňáku tak za 45 minut od počátku varu otevřeme, v hrnci vaříme pomalu asi 2 hodiny.

Jak se pije růžové víno

Růžové víno se obvykle pije mladé ideálně z aktuálního nebo předešlého ročníku. Aby se růžové víno mohlo představit v plné kráse, mělo by být vychlazeno na teplotu od 8 do 12 stupňů. Růžové může být podáváno dokonce přímo na ledu či ve svůdných koktejlech.

Co je to oranžové víno

Oranžové víno je víno vyrobené z odrůd bílého hroznu technologií červeného vína. Po rozdrcení bobulí vinných hroznů se jejich pevné zbytky jako slupky, stopky a jádra neodstraní, ale zůstanou v nádrži, kde se během macerace dostanou do kontaktu s moštem.

Jak se čte Pinot Noir

Vinaři používají spojení Pinot noir (pinó nuár), Pinot blanc (pinó blánk) nebo také Pinot gris (pinó grý).

Jak se vyslovuje Halloumi

Halloumi. Halloumi (čte se chalumi) je výborný sýr, který se vyrábí z ovčího, kozího nebo směsi obou mlék. Je slanější a vrže mezi zuby.

Které víno se Nedoleva

Tuším, že se říkávalo, že víno červené se dolévat nemá kvůli jeho případnému zteplání ve sklenici. Dnes se tento mýtus již vytratil a dolévají se vína všech druhů. U vín červených postupujeme de facto naprosto stejně, opět ale s výjimkou vín, která vyžadují dekantaci.

Jak často pít víno

V současné době je považováno pravidelné každodenní pití malého množství alkoholického nápoje (20–40 g alkoholu u mužů a 10–20 g u žen) za prospěšné v prevenci srdečního infarktu a anginy pectoris. Svědčí o tom bohatá literatura, kterou zahájil v roce 1979 dr.

Co pomáhá na skvrny od vína

Zaschlou skvrnu od červeného vína lze s textilií namočit i do octového nálevu. Dejte asi 2 polévkové lžíce octa do 2 litrů vody. Tkaninu do roztoku ponořte a nechte působit alespoň půl hodiny. Pokud skvrna zcela nepustí, properte ji s klasickým mýdlem v rukách a následně v pračce.

Kdy filtrovat víno

Z pohledu odstranění nečistot, aby mělo víno jiskru, můžeme filtrovat kdykoliv. Jiná otázka je, jak se bude víno dál vyvíjet. Na to už tak jednoduchá odpověď není. Důležitý je záměr vinaře.

Jak dlouho péct jehněčí maso

Jehněčí kolínko zapečené se zeleninou recept

Pekáč přikryjeme poklicí nebo zakryjeme alobalem a pečeme do měkka v troubě na 170 °C asi 2 hodiny, přičemž po první hodině do pekáče přilijeme trochu vody. Když je maso měkké, odstraníme alobal nebo poklici, zvýšíme teplotu na 190 °C a maso necháme asi 15 minut dopéct.

Jaké koření na jehněčí

Jak marinovat jehněčí

K jehněčímu masu se nejvíce hodí marinády z česneku, rozmarýnu, tymiánu, nebo divokého koření. Nesmí chybět také sůl, pepř a trochu olivového oleje.

Jak zbavit jehněčí Zapachu

Aby jehněčí či kůzlečí zkřehlo, nakládá se do mořidel, octa s vodou, někdy stačí kysané mléko. Kyseliny v nich obsažené totiž pomohou uvolnit svalová vlákna. Maso se do mořidla vyluhuje, proto se nálev používá k přípravě omáčky.

Co se hodí k růžovému vinu

K růžovému vínu podáváme také sýry, neměly by však být výrazné chuti. Přitom k výrazně kořeněným pokrmům asijských kuchyní se lehké rosé také hodí. Nasládlá nebo i sladká rosé ideálně doplňují lehké dezerty, barevně rosé navíc dobře ladí s ovocem, které má růžovou a červenou dužinu (jahody, meloun, maliny a další).